Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Z literką “T” bierze dużo mniej prądu, najlepszy byłby z “U” bo najmniejszy pobór ale to do laptopów tylko było zakładane.

1 polubienie

Ten pobiera 65W, a z U 35W

Edit:
@dar3k Ten mój 7050 posiada miejsce na dysk SSD i M.2. Będę próbował uruchomić go z dwoma dyskami. Na 3.5 cala nie ma miejsca.

i5-6600U nie istnieje, i7-6600U i ten ma 15W TDP, a i5-6600T ma 35W TDP, zwykły i5-6600 ma 65W - idzie te różnicę odczuć w zużyciu prądu w szczególności jak procesor jest obciążony w idle mają podobnie.

Dotarł do mnie HP T630 za 99zł

  • zgodnie z opisem golas (terminal bez dysku i RAM i zasilacza)
  • za to z podstawką.
  • dwa sloty na SODIMM DDR4 (jakis stary Samsung 4GB ruszył bez problemu)
  • sruba do mocowania dysku była w slocie 2242 w 2280 pusta (ale to ta sama srubka). Tak urzdzenie ma dwa gniazda na M.2 SATA 2280 i 2240 (opisane jako Recovery) do tego ma slot M.2 na WLAN
  • Stan wizualny bez zastrzerzeń.
  • zasilacz pasuje od T620
  • dysk m.2 SATA ruszył bez problemu 128GB
  • WIndows 10 Pro działa bez żadnych problemów.
  • Idle 5-6W a podczas Cinebench 22,5W (szybko zrzuca obciązenie pozostawiony w spokoju pod windows potrafi przy dociazeniu wejsc na 15W i 22W gdy potrzebuje CPU)
  • wielkosciowo idetyczny jak T620 tylko srebrna ramka
  • pasywny zero wiatraków

Stay tuned…

2 polubienia

.Wygląda obiecująco.

Jeśli mogę poprosić o test instalacji HAOS-generic, to po proszę (sprzęt wydaje się być w prawdzie “za mocny”, ale nawet w takim rodzaju instalacji można sobie sprawić sporo kontenerów w środku, a 5-6W w idle brzmi w sumie rozsądnie).

Spróbuje jutro zainstalować HAOS

Ten terminal ma lepsze GPU niz HD4400 w i3 Haswell. A wszystko przy 25W całej platformy.
No i DX12 bez problemu i Vulcan, OpenGL 4.6. Oczywiscie CPU na 4 rdzeniach przegrywa z jednym rdzeniem i5-4590. No ale tego należało sie spodziewać. Wydajnościowo CPU to cos w okolicach Core2Duo E5200. Ale ma SSE4.2, AMD-V, AVX2

3DMark
Firestrike 600pkt
TimeSpy 226pkt

Maksymalna wartośc na WATomierzu po docisnienciu CPU i GPU 25,5W

W Wirtualizacji to bedzie dobra maszynka a DDR4 i dwa sloty pozwolą upchać RAMu pod korek do proxmoxa bedzie jak znalazł. Moje inne maszyny zawsze krzyczały więcej RAMu niz CPU

GX-420GA jak i GX-424 beda mocniejsze ale tam sam cpu ma TDP 25W. Moc tego AMD GX-420CI to odpowiednik Intelowych J4005 czy N4020, oczywiscie kwestia ceny te intele beda dwa razy mniej pradozerne ale taki HP T430 kosztuje “miliony” bo to współczesny produkt. a np Lenovo M600 Tiny około 400zł przy połowie wydajnosci.

Przy okazji mój “T620 Plus” dostał karte PCIE z obsługa dwóch dysków 1xM.2 NVMe i 1xM.2 SATA i działa. No ale tam bedzie zuzycie pradu dwa razy wieksze, dysk NVMe jakiś staroc wyciąga ponad 700MB/s musze z czyms nowszym sprawdzić. Nie mozna bootować z NVMe ale to drobiazg. Wiec taki T620Plus dzieki slotowi PCIEx16 (realnie elektrycznie jest tam albo x4 albo x8) i też ma “potencjał”.

Wrzucam znana tabelke z dodaną TDP i mocą z watomierza jutro zmierze T620Plus i dwurdzeniowego T620

2 polubienia

Natywnie moge sprobowac zaistalowac haos-generic ale jak sprawdzic czy wszystko dobrze poszlo. Nie mam zadnej bramki mam dwa gniazdka zgodne z smart life / Tuya

W kazdym razie img sie na pendrive wypala jak sie dzisiaj nie uda to w srode sie bede bawil

Narazie mam na ekranie na porcie 8213

Preparing Home Assistant

(this can take up to 20 minutes)

DHCP działa sieć widać, load na tym etapie około 2.
rzucil na ekranie terminala recovery czy tam rescue console i dał “#” czekamy

To proste, po prostu będzie działać :stuck_out_tongue_winking_eye: jedyne problemy jakich się spodziewam to obsługa sprzętu na poziomie OS (konkretnie czy nie wystąpią problemy z bootowaniem lub obsługą karty sieciowej, skoro nie masz sprzętu BLE to nie przetestujesz dobrze BT, ale PBM wykrywa nawet iphone’y w okolicy, potrzebny HACS) jakkolwiek na tym etapie instalacji już obstawiam kompatybilność na 99%, sam HA działa niezależnie od metody instalacji identycznie.

Po dokończeniu instalacji możesz nawet przywrócić backup z instalacji stworzonej w dowolnie inny sposób (uwaga niektóre integracje wywołują konflikty z dotychczasową włączoną instancją HA jeśli są przywrócone z backupu, więc tymczasowo musisz wyłączyć obecne HA jeśli masz tego typu integracje).

Hmm cały czas jest

Preparing Home Assistant
(this can take up to 20 minutes)

Load około 4.

w dmesg “audit” na koncu.
podniosl mnostwo kart sieciowych jak hassio czy docker

Na dysk terminale chyba nic nie przeniosł bo windows 10 bootuje sie w trybie awaryjnym wiec pewnie bootloader został. Dobra poczytam o tym. Mam glosnik googla i robota od xiaomi

Pobawie sie w wolnej chwili tym ustrojstwem

Jak znajdę chwilę czasu to przeniosę się na T630 i dam znać. RP3 już pomału nie daje rady choć nadal działa przezwoicie po rezygnacji z kilku dodatków i ciężko się zabrać za to zwłaszcza latem jak tyle roboty w ogrodzie.

Nie spodziewałem sie drugi slot w T630 M.2 niby na rom recovery i na karty 2242 … zadziałał z drugim dyskiem M.2 SATA (miesci sie na dlugosc cały 2280 ale nie ma jak przykrecic sruby wiec “jest na tasme” ale działa.

NAME HCTL TYPE VENDOR MODEL REV SERIAL TRAN
sda 0:0:0:0 disk ATA SK_hynix_SC311_SATA_128GB 0P10 EI78N02911020892Y sata
sdb 1:0:0:0 disk ATA SK_hynix_SC311_SATA_128GB 0P10 MJ78N725510609421 sata

Tak będzie, do momentu gdy w webowym GUI nie stworzysz użytkownika właściciela i nie dokończysz kreatora instalacji (lub nie przywrócisz backupu z innej instalacji).

Zupełnie nie umiem sobie wyobrazić jak to zrobiłeś, skoro została resztka (lub całość?) dawniejszego windowsa, “więc w razie W” używając GParted (również tego który jest na pokładzie Ubuntu w trybie live) można się pozbyć wszystkiego z wybranego dysku twardego (używając funkcji tworzenia tablicy partycji: Device ->Create Partition Table → msdos).

Można użyć ssd w rozmiarze 2242 (swoją drogą zwykle były tańsze niż 2280), wtedy nie będzie problemu lub 2230 (też bywały tańsze) z “przedłużką” z kawałka PCB (w PL można je dostać po ~10zł, w ChRL pewnie taniej.

W przypadku HAOS-generic nie widzę sensu używania 2 dysków po 128GB (lepsze rozwiązanie jeden z nich, lub ewentualnie jakiś “odpad” w rozmiarze 16GB czy 32GB na sam system)

To zależy co masz i jak długo przechowujesz logi. U mnie po 6 miesiącach na RP3 z SSD
image

Więc na nowym T630 250 to minimum.

Oczywiście, trudno się nie zgodzić, ale nie w postaci 2 dysków po 120GB…
chyba nie zrozumiałeś idei - instalacja generic umożliwia użycie 2 nośników, ale standardowo jedynie w konfiguracji:

  • dysk systemowy (wystarcza na luzie 16GB) - na nim jest pierwsze 7 partycji HAOS + kopia “starej” partycji danych - ten dysk pracuje w trybie tylko do odczytu (poza aktualizacjami samego HAOS)
  • i dysk danych (im więcej tym lepiej, oczywiście w granicach rozsądku) - zawiera po migracji danych na drugi nośnik tylko partycję danych (a na niej w stosownych katalogach wszystko co instalujemy dodatkowo, konfiguracje i dane, które generujemy).

Tak swoją drogą ta konfiguracja jest wspierana też na wszystkich platformach RPi - można wtedy użyć karty TF w charakterze dysku systemowego i ssd/hdd@usb na dane (prawdopodobnie to samo dotyczy też wszystkich wspieranych platform więc i wszystkich odrdoid-arm oraz tinkerboard, włącznie z modelami wyposażonymi w eMMC tylko nie było mi dane przetestować, a na forum nikt się nie chwalił takimi konfiguracjami), natomiast pod względem ilości dostępnej pamięci RAM dla modeli nie mających minimum 2GB RAM zalecane jest użycie 32-bitowej wersji HAOS tam gdzie to możliwe.
Absolutnie nie ma sensu używanie 2 dysków o dużej pojemności - wtedy systemowy się po prostu będzie marnował - lepiej wtedy użyć jeden, ale większy.

Poniżej instalacja, która ma za sobą już parę lat - kiedyś to była instalacja “generic-RPi-armv7” na RPi3B bez plusa, ale w tym właśnie RPi zjarał się stabilizator napięcia, tymczasowo się przesiadłem na RPi3B+, ale wcześniejsza awaria stabilizatora jednak mnie zmotywowała do poszukiwań czegoś diametralnie innego i w końcu do zmiany platformy i zrobiłem to już na przełomie 2019/2020 - wtedy dzisiejszy generic-x86-64 to była jeszcze platforma pod nazwą “nuc” (w dokumentacji do systemu HAOS dodałem 2 modele dogłębnie przetestowanych i wspieranych NUCów)

~ $ df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
overlay                 220.0G     30.2G    180.9G  14% /
tmpfs                     1.9G         0      1.9G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/sda1               220.0G     30.2G    180.9G  14% /share
/dev/sda1               220.0G     30.2G    180.9G  14% /backup
/dev/sda1               220.0G     30.2G    180.9G  14% /media
/dev/sda1               220.0G     30.2G    180.9G  14% /config

w ramach ciekawostek - jak widać powyżej dane są na sda1 (a nie sda8, jak w instalacji na jednym dysku sata, gdyby nie to, że mam systemowy eMMC, to byłby to oczywiście sdb1 gdyby system byłby też na sata, czyli na sda1-7) - po ostatniej zmianie sprzętu system mam na eMMC 32GB (wlutowanym w płytę główną), a ssd 240GB jest tylko na dane.
Przy okazji zeszłomiesięcznej migracji na sprzęt posiadający eMMC wymieniłem też dysk na dane - ostatni screenschot z danych SMART wyglądał w tym ssd który przepracował nieco ponad 2 lata tak:
PNY_SMART_2022-04-07_23-15 (obrazek z kwietnia, bezpośrednio przed wymianą nie zrobiłem SS, a nie mam już dostępu do tego dysku, ale widać że już wtedy szacowane zużycie wynosiło 15%, a przebieg trochę ponad 10TBW wygenerowany w całości przez HA)
W zamian za niego wrzuciłem tam używkę eksploatowaną w dość chyba dziwnych warunkach (setki milionów błędów - czyżby uszkodzony kabel sata?), ale z przebiegiem jedynie 1,4TBW i estymowanym zużyciem poniżej koło 0%?? (ciekawe na ile to prawda, “producent” gwarantuje 220TBW w przypadku tego modelu, czyli biorąc pod uwagę jakieś 0,6% limitu powinien pokazywać stan pozostałej żywotności 99% a nie 100% edit: skreślenie - IRDM PRO v1 - ten na S10 miał gwarę 5 lat bez limitu TBW! i nawet taki parametr się nie pojawiał w dokumentacji, którą wywiało ze strony Wilk Elektronik po wprowadzeniu v2 na S12, ale pliki są w archiwum internetu :stuck_out_tongue: )

Dla porównania - inna instalacja (mniej rozbudowana), ta była w swoim czasie migrowana z RPi4B na karcie TF na peceta dyskiem 120GB

[core-ssh ~]$ df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
overlay                 109.3G     24.6G     79.2G  24% /
tmpfs                     3.8G         0      3.8G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/sda8               109.3G     24.6G     79.2G  24% /config
/dev/sda8               109.3G     24.6G     79.2G  24% /ssl
/dev/sda8               109.3G     24.6G     79.2G  24% /addons
/dev/sda8               109.3G     24.6G     79.2G  24% /backup
/dev/sda8               109.3G     24.6G     79.2G  24% /share
/dev/sda8               109.3G     24.6G     79.2G  24% /media

w planie jest wprawdzie migracja na sprzęt wyposażony w 32GB eMMC (“bo mam”, przy okazji wyjmę nadmiar RAM) - standardowo to będzie na system i nie planuję wymiany ssd ani na większy. ani na inny w najbliższym czasie, bo tu danych generuje się znacznie mniej, więc i ssd znacznie mniej dostaje “po tyłku” - obrazek świeżutki - przepracowane 2 lata i 4 m-ce i zaledwie raportowane 10% zużycia, tzn. w/g producenta pozostało jeszcze “90% życia”


No cóż - optymalnie jest ustawić recorder na nie więcej niż 7-14dni wstecz (u siebie mam 10), zanim dojrzałem do zbieranie długoterminowej historii w inny sposób (w planie był LTSS) wiedziałem już o planowanych ulepszeniach recordera i standardowej bazy sqlite i jak się okazało już pozostałem na rozwiązaniu standardowym - bardzo sobie cenię każde rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie instalacji w sposób możliwie bezobsługowy, a to jedno z nich
(więc obecnie z tymi 10 dniami wstecz danych bieżących, najstarsze statystyki mam dostępne do około roku wstecz - gdy wydano te funkcje w kanale stabilnym, teraz je rozszerzono praktycznie na wszystko, ale baza ma nadal rozmiar poniżej 2GB).


Chyba zrozumiałem co zrobiłeś - “wypaliłeś” HAOS-generic na pendrive i z tego pendrive odpaliłeś sprzęt? (to by tłumaczyło pierwsze uruchomienie znacznie dłuższe niż normalnie) niestety instalacja by potwierdzić lub zaprzeczyć zgodność sprzętu wymaga normalnej instalacji (“wypalenia” systemu na dysku) - tutorialek instalacji różnymi metodami HAOS-generic jest tam (jak dotąd nikt nie przygotował wygodnego dedykowanego instalatora):


PS - Usuwasz stare backupy? (nie są szczególnie potrzebne po dłuższym czasie, a zajmują cenne miejsce).

W tym wypadku raczej (jeśli to nie stare backupy zapychają dysk) nie zmieścisz się na systemowym dysku 16GB przy migracji w standardowy sposób (czyli przez przywrócenie backupu na etapie onboardingu, chyba, że faktycznie wcale nie potrzebujesz tyle miejsca - to właściwie głównie zależy od tego jak dużą masz bazę danych, bo kontenery z addonami i tak się będą musiały zbudować od nowa z okazji zmiany platformy z arm na x86), ale nawet jeśli się nie uda (byłaby to w sumie tylko strata czasu, bo migracja trwa parę godzin, ale można zostawić na noc i ramo sprawdzić czy jest OK), to i tak można zmigrować na już zainstalowany i wstępnie skonfigurowany HAOS (by mieć już przeniesioną pustą partycję danych na drugi dysk) i usunąć z niego wszystkie tymczasowe dane przywracając całościowo świeży backup z RPi.
A czemu o tym wspominam - bo w Thin Client’ach często są fabrycznie montowane ssd w takich maławych rozmiarach, a można je wykorzystać przy instalacji HAOS-generic właśnie na dysk systemowy).

@robbo2k @Zbyszek
Czy macie jakieś postępy w testach instalacji HAOS-generic na waszych sprzętach?

Przypomnę, kupiłem DELL-a 7050, mam dysk 256, 16GB ram-u, i5 6 generacji. Udało mi się uruchomić instalację natywną. Nie było żadnych problemów instalacyjnych, chodziła bezproblemowo, Conbee II znalazł się, kilka testów instalacji brokera, hacs-a. Wszystko ok.
Zdecydowałem się jednak na instalację na Proxmoxie, ze względu na możliwość uruchomienia starego HA, który się sypnął na starym komputerze i równoczesnego odpalenia drugiego HA w celu stworzenia go od nowa. I tu również wszystko działa bezproblemowo, praktycznie brak problemów instalacyjnych. Należy tylko pamiętać o wyłączeniu domyślnie zaznaczonego checboxa w Proxmox 7 przy tworzeniu maszyny wirtualnej bo inaczej nie wystartuje HA.

Poza tym wszystko działa, powoli przenoszę się na nowy system.

1 polubienie

Czemu sam sobie robisz pod górkę ? Backup starego , restore na nowym natywnie. Kosmetyka i działa
.

Tak jak pisałem wcześniej, robiłem dużo eksperymentów i stary HA chodził bardzo wolno. nie mam za dużo elementów i automatyzacji, dlatego zdecydowałem się przepisać. Choć trafiłem na jeden problem z ESPHome. Reszta jakoś idzie. Nad ESPHome, będę musiał trochę posiedzieć.

Zmieniłeś repozytorium na aktualne?