Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

W obu mam 2022.6.2, ale jak zacząłem odtwarzać urządzenia w nowym HA, to zaczął mi krzyczeć o braku klucza, lub klucz niepoprawny. A nie bardzo mam możliwość od nowa programowania ESP. Dobrze, że to tylko 3 urządzenia.

z ciekawości, jak podepnę HDMI w serwerze z HA (np. WYSE) pod TV to można wyświetlić dashboard?

Jeśli masz na Debianie w Dokerze wgrany interfejs graficzny to tak.

ok, dzięki za info, a na systemie HAOS?

A na systemie HAOS masz tam lokalną konsolę (CLI), tak samo jak w przypadku HAOS na RPi (czy innym SBC).

A w przypadku wirtualizacji masz pulpit lub konsolę systemu hosta.

PS Skoro RPi ma się kurzyć to na jego bazie zbuduj sobie panel ścienny (czy wyświetlacz na TV).

Jako alternatywę do obecnych cen RPI od Siebie polecę produkt Beelink Mini S N5095. Co prawda jest droższy od przedziału z tematu wątku (z kuponami kupiłem go na ali za 612 zł) ale wart jest tej ceny. Poszukiwałem jakiejś maszyny do instalacji HA w zdalnej lokalizacji i wybór padł na powyższy sprzęt.
W środku przedstawia się następująco:

Przed instalacją HA wyłączyłem w biosie secure boot:

następnie wgrałem obraz HA na dysk i tyle.

1 polubienie

Ten N5095 jest bardzo wydajny, do HA to się chyba nudzi, ile realnie to pobiera prądu bo ma TDP 15W, ja myślę nad czymś z N2830 - wydajnościowo 50% słabszy ale TDP 7,5W.

Ja mam Beelink N41 na Celeronie N4100 i polecam ze względu na wydajność, bezgłośność i niski pobór mocy. Co prawda nie używam go do HA.
image

HA mam postawiony na NAS QNAP

W przedziale 5 - 7 W

beelink-prąd

Link do takiego zestawienia - moje obecne “produkcyjne” instalacje, też bare-metal (generic) są na NUC’ach NUC6CAYH i NUC6CAYS (bliźniacze konstrukcje, różnią się głównie wbudowanym eMMC i licencją na Windowsa w tym zastosowaniu zbędną)
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/compare.html?productIds=95594,197305,81071

A teraz parę słów komentarza - z RPi migrowałem na przełomie 2019/2020 i planowałem wtedy żywotność konstrukcji 10 lat, a konkretny model wybierałem mając w głowie taką zaszłość jak wyjście VGA licząc się z desktopowym wykorzystaniem gdyby pomysł z HA na tym sprzęcie nie wypalił, jednak był to “strzał w 10”, jednak gdybym dziś miał o tym pomyśleć pewnie (no może nie na 100%, bo nie wiem czy by się mieściło w budżecie) bym poszukał konstrukcji z DDR4, z HDMI, ze slotem m.2 nvme (mam DDR3, HDMI oprócz VGA jest, ale podobne konstrukcje bez VGA były wtedy nieco tańsze/lepsze pod innymi względami, mam tylko normalne sata 2.5’ i to jedno), generalnie można się zastanowić nad innymi opcjami potencjalnych rozszerzeń (np. te NUCe mają kartę WiFi/BT na slocie m.2 A+E, więc biorąc pod uwagę połączenie po kablowym Ethernecie i zastąpienie BT donglem USB można ten slot użyć do innych celów - google coral już się kisi w szufladzie i czeka na moment, gdy usiądę by spróbować go wykorzystać).

Generalnie jeśli masz w głowie energooszczędność, to powinieneś myśleć o możliwie najnowszej generacji procesora, a nie o najstarszej możliwej, właściwie kwestii jest kilka:

  • nowsze generacje mają wyższą moc obliczeniową “z wata”
  • nowsze generacje mają też coraz nowsze funkcje (choćby sprzętowe wspomaganie kodowani/dekodowania wybranych formatów wideo), ale nie tylko to, w praktyce zwykle te funkcje przekładają się na energooszczędność
  • konstrukcje oparte na starych prockach zawierają często takie strzały w kolano jak np. gniazdo na ssd msata (które w przeliczeniu na GB są droższe zarówno od konstrukcji 2,5’ jak i m.2, i to niezależnie od tego czy to będzie sata, czy nvme), czy inne przestarzałe wynalazki.

Jeszcze ze 3 słowa o TDP, nie wiem jak w innych konstrukcjach, ale przynajmniej te NUCe, które używam mają możliwość dość zaawansowanej kontroli zużycia energii przez procek (z poziomu BIOSa można nakładać sztuczne limity, co oczywiście obcina maksymalną wydajność, można np.ustawić tak by TDP nie przekraczało 4W, jakkolwiek nie korzystam z tego rozwiązania, ba wręcz mam ustawienia dla uzyskania maksimum mocy obliczeniowej, którą się da wycisnąć z takiego celeronka - przydaje się choćby w ESPHome przy kompilacji).
I mieszczę się w 8W w takiej typowej instalacji mając jakieś dongle popodpinane (a one też przecież się wliczają), moc mierzona przed zasilaczem , więc uwzględnia jego straty.


lekki OFF-TOPIC
PS W dziale kupię/sprzedam/zamienię jest moje ogłoszenie w którym oddam “złom” komputerowy wielbicielom staroci (sprzęt jest zwykle sprawny, ale dla mnie nie ma znaczenia użytkowego i zagraca mi chatę, więc mimo sentymentu do tych staroci jeśli się nie znajdzie nowy właściciel, to i tak w końcu zaliczą elektro-śmieci, “prawdziwe zabytki” czyli takie z początku ery pecetów rozdałem już parę lat temu, wciąż jednak w pudlach mam sprzęt mający ponad 20 lat, wprawdzie nie mam już pamięci RAM DIP ani SIP, ale “SDR” czy “DDR1” chyba się znajdzie)

A ja bardziej z pytaniem niż z konkluzjami - akurat u mnie w domu szafka rack bierze najwięcej W:

  • NVR
  • Unifi Switch PoE ktory zasila 4 AP przez PoE i dwa switche Mikrotika rowniez przez PoE
  • serwer na Ryzenie 5 1600 AF + 64 GB RAM + w sumie 20 TB przestrzeni dyskowej + GPU
  • lampa UV do wody (35-40 W)
    I to w sumie bierze srednio dziennie 6 kWh wiec sporo.
    Od jakiegos czasu zaczalem myslec jak mozna to usprawnic pod katem zuzycia energii.
    Lampy UV nie zastapie, musi byc wpieta do UPSa bo juz jeden zarnik mi elektrownia zalatwila.
    NVR juz poprawilem na tyle ile moglem usunalem zbedna kamere, zamontuje zasilacz buforowy 12V wiec nie bedzie strat 230-12-230 jak w momencie podpiecia go do UPSa no i dluzej w razie awarii sobie to podziala.
    Pozostaje serwer - wlasciwie mozna by zastapic go NUCiem czy jakims SFF ktory pociagnie te kilkanascie kontenerow + HA ale co z PLEXem ? Chyba tylko zostaje jakas dosyc mala stacja robocza ktora pozwoli zainstalowac 2-3 dyski twarde pod PLEXa i przeniesienie tam bazy ale tutaj znowu wracamy do tego ze to jednak bedzie prawie taki sam serwer. Nie mam pomyslu jak energooszczednie rozwiazac temat NASa w sensie dostepnosci pamieci dyskowej.

Ja mam Qnap TS-251-B i koło 10TB. Działa na nim Plex, HA i kilka innych usług. Ma też obsługę kamer. Co do zużycia energii nie sprawdzałem.
W specyfikacji :
Pobór mocy: Tryb uśpienia HDD - 8,08 W
Pobór mocy: Tryb pracy, typowy - 15,25 W

Wynika z tego że przeciętna moc obciążenia to 250W, nie pozostaje nic innego niż pomierzyć poszczególne urządzenia, wtedy znajdziesz “winowajców”.

Typowe UPSy SOHO (offline) nie mają non-stop odpalonych przetwornic, załączenie następuje przy zaniku napięcia sieciowego lub przy przekroczeniu jego wartości granicznych.
Straty przy przechowywaniu energii są nieuniknione, tego nie przeskoczysz.

Nie mam pojęcia, ale najrozsądniejsze jest wyłączanie czegoś czego nie używasz w danym momencie.

Jak nie korzystasz z transkodowania na plex, to spokojnie pociągnie Ci go NUC - jedynie transkodowanie zabija hardware.
Ten Ryzen jest wydajny ale prądu bierze dużo, a jak ma jeszcze GPU dodatkowe to sam ten komputer w idle weźmie Ci min. 50W, a w stresie pewnie ~100W

Interesujące rozwiazanie, nawet ma zasilanie 12V DC, zasadnicze pytanie: jak głośnie test to urządzenie? W jakim miejscu masz je podłączone i czy je słychać?

No wiec tak po rozpoznaniu tematu:
Do HA terminal i na tym HASS OS bez zadnych zabaw w Debiana czy Proxmoxa bo nie pozwala na to sprzet / nie ma to sensu:

  • Fujitsu S740 pasywny terminal 8 GB RAM Intel J4105 4 rdzenie 65 TDP dysk m2 SATA - pobor pradu w idle 5 W / obciezenie 10-12 W; koszt 400 zl terminal + 128 GB dysk m2

Taniej niz Beelink kilka postow wyzej - ta sama architektura, troche wydajniejszy, minus m2 SATA a nie NVME ale na HA to roznicy diametralnej nie zrobi - recorder 10 dni na dysk, a influxa uruchomie w kontenerze na serwerze.

Podmiana Ryzena 1600 AF ktory faktycznie sporo pradu ciagnie mimo ze stosunek cena / mozliwosc bardzo dobra ale jednak plan jest taki:

  • plyta Fujitsu D3602 na intela 6 i 7 generacji, 2 sloty PCIE x 16 i 2 PCIE x 4 (otwarte!) do tego slot M2 NVME
  • procesor Intel i5-7500
  • 2 x 8 GB RAM DDR2400
  • zasilacz Corsair RM550 (gdyby nie plan dolozenia GPU i kontrolera SAS to pewnie bylby PicoPSU)

To wszystko powinno pobierac jakies 8-10W w idle, dokladajac GPU i kontoler SAS powinino sie krecic kolo 22-25 W.

Docelowo wiec powinienem ponizej 30 W zejsc wobec 65-70 W ktore sa teraz. Przenosze licencje Unraid na tego i5 i uruchamiam powertop —auto-tune. Na Unraid beda wszystkie kontenery wlacznie z PLEXem ktory bedzie mogl w razie W robic transcoding, bardziej GPU uzywam w Tdarr do zmiany kazdego materialu na h265. Odpadnie koniecznosc uruchamiania VM - HA bedzie na swoim osobnym sprzecie. Aktualny sprzet pojdzie albo na jakis remote play do Steam Decka - Ryzen 1600 AF 64 GB RAM GTX 1660 SUPER.

Pomierze te zuzycia dwiema wtyczkami zeby nie rzucac licz na wiatr i wkleje jak zbiore ten sprzet do kupy.

i5-7500 - ma takie samo TDP co Ryzen (65W), trochę słabszy ale za to dużo bardziej energooszczędny jest i5-7500T - procesor bez obciążenia powinien teoretycznie każdy tyle samo brać, ale jak go obciążysz to się zrobi spora różnica.
Ja znalazłem na aliexpress mini pc w obudowie przemysłowej z prockiem j6412 - jest dość wydajny biorąc pod uwagę dostępną moc z pobranej energii elektrycznej. Czekam na rabaty - aktualnie wychodzi ok 700PLN, do tego dysk SSD + mały HDD na backupy dobowe (aby nie zabijać SSD zapisami, chociaż pewnie spokojnie SSD da ratę do 1PB zapisanych danych + 5-6 lat ciągłej pracy).

Chyba wezmę dwa jeden z prockiem j6412 jako serwer, drugi z N3700 + 8GB ram i SSD do HAOS - z racji, że HAOS nawet spoko śmiga ARMach to taki pentium będzie się nudzić.

W trakcie konfiguracji nie włączyło mi się aktywne chłodzenie, więc nie odpowiem. Mam go uruchomionego w garażu, jeszcze go nie słyszałem .

Tylko TDP to po prostu maks który wpisuje producent, Ryzen 1600 AF bierze więcej prądu niż 3600 a oba mają to samo TDP, mnie interesuje zużycie minimalne i najniższe C state do jakiego można zejść i tutaj Intel jest po prostu lepszy, a Fujitsu robi najbardziej energooszczędne płyty.

TDP takie trochę V-max w aucie… a jak wiadomo seria 1xxx Ryzena to długo miała problem z C-state potem bios to naprawił, generalnie z Ryzena będę strzelał do komara z armaty, szkoda - i zawsze był problem ze trzeba zrobić restart a tutaj HA mógłby sobie działać, wolę jednak rozbić to wszystko bo nagle wychodzi jedna awaria i leży 100% usług.

A 8GB RAMu i N3700 bez problemu ogarnie HA, a jakas ewentualna baza influxa na serwer i tyle. Tam i tak będzie pewnie redudant storage.

Teraz mi wszystko śmiga na i5-2390T - stary ale daje radę, Ubuntu jako NAS, na nim plex + tautulli, transsmission, UniFi Controller, NetData + VirtualBox z HAOS - obecnie load ~0,5 - 0,7 (biorąc pod uwagę, że procek ma 2 rdzenie to jest używany w ok. 30%).
J6412 jest prawie 2x wydajniejszy niż obecny procek, a N3700 ma ok 50% wydajności obecnej i5, a biorąc pod uwagę, że virtualna maszyna HA obecnie śmiga z dysku HDD z bazą mariaDB + influx na pokładzie w VM śmiga płynnie - przy obecnej wadze systemu ok 20GB (baza danych za 2 miesiące - chcę zrobić test aby mieć 2 lata historii czy da radę sobie system z taką bazą).

Jedyne co to muszę pomyśleć na montowaniem folderu “backup” na dysku HDD, również logów do tmpfs w RAM aby niepotrzebnie nie męczyć SSD - idea jest taka, aby ten komp na N3700 polatał jak najdłużej bez awaryjnie, nie wiem tylko jak to wygląda w HA jak mu podmienię punkt montowania folderów czy zapisu logów to czy przy comiesięcznej aktualizacji HAOS nie będzie to comiesięczna praca…