Listwa Wi-fi do akwarium

Jestem akwarystą i szukałem rozwiązania zastępczego dla programatorów do zapalania światła. Trafiłem przypadkiem najpierw na gniazdka wifi później listwy wifi. Bardzo fajne kompaktowe rozwiązanie oszczędzające miejsce. Z tym że czytając testy niektórych z nich dowiedziałem się że nie jest tak różowo. Mianowicie niektóre listwy po zaniku napiecia nie potrafią kontynuować pracy wg zadanego harmonogramu. Inne po zaniku zasięgu sieci wifi czekają aż zasięg powroci. Ponadto przydała by sie też funcja sekundowego załączania gniazd chociażby dla dozowników nawozu, których pompki załączają się na kilka, kilkanaście sekund podając nawozów w ilości paru mililitrów. A z tego co widze wszystkie listwybsteroeane aplikacjami jak Google Home czy Smart Life nie mają sekund w ustawieniach.
Przydało by sie rownież żeby gniazda usb byly rownież sterowane, na napięcie 5V można by podłączyć listwy LED lub pompki perystaltyczne do nawozów. Oczywiście każde gniazdo USB sterowane niezależnie.
Widzę że macie tutaj sporą wiedzę na temat takich listew. Czy możecie coś doradzić co wybrać? Czy mam za duże wymagania? Czy w tych listwach ustawienia pobierane są z chmury, czy zapisane gdzieś w pamięci listwy? Czy listwy, które mają w dodatku możliwość połączenia przez Bluetooth nie byłyby pewniejsze jeśli chodzi o zanik wifi ?

Na sterowanie gniazdami USB osobno to raczej nie licz - nie znam takiej listwy. Te które używam mają wspólny włącznik do gniazd USB.
Abyś mógł to zrealizować to do zwykłego gniazda dajesz ładowarkę USB i wtedy osiągniesz zamierzony cel.
Fabrycznie listwa jest chmurowa ( przeważnie Tuya ), dopiero wgranie niezależnego softu ( np. Tasmota ) powoduje że masz sterowanie lokalne. Zanim KUPISZ musisz poczytać czy da się wgrać Tasmotę bez rozbierania samej listwy.
To co chcesz osiągnąć da się zrobić i masz dwa rozwiązania :

  • bez sterowania poprzez HA ( tu proszę o wypowiedź bardziej zaawansowanych czy samą Tasmotą da się osiągnąć tę funkcjonalność którą opisałeś ),
  • sterowanie listwą poprzez HA ( masz to co chcesz ) , minus to koszt.

Dla przykładu wrzucam Ci obrazek listwy która była Tuyą a jest już na Tasmocie.

Listwa ta posiada 3x gniazdka 230V oraz jedno USB ( 3 porty ) i jest po WiFI.

Tak masz sterowanie poszczególnymi gniazdami w HA ( nazwy nadajesz swoje ):
image

Ta przykładowa listwa którą Ci tu wstawiłem nie ma opcji przywrócenia swojego stanu po zaniku napięcia. W przypadku zgubienia sygnału WIFI nie robi nic.

Nie jest to prawdą, oprogramowanie Tasmota pozwala na konfigurowanie stanu przekaźników po zaniku napięcia, powrocie zasilania. Należy zapoznać się z dokumentacją i tabelą komend.

Wszystkie oczekiwane funkcjonalności można zrobić w Tasmota poprzez harmonogramy i reguły. Będą działać niezależnie od Wi-Fi i bez HA, wewnątrz programu modułu ESP.

2 Likes

Czyli wszystko to jest kwestia oprogramowania? A czy znajde tu gdzies może liste listw pracujących z Tasmota? No i czy bedzie możliwość załączenia na kilka sekund?
Jestem rownież na etapie budowy domu. Slyszalem ze mozna zrobic instalacje elektryczną pod system smart home ale tak myślę że skoro jest tyle listw i gniazdek w tym ppdtynkowych pracujących z wifi to czy jest sens inwestować w instalacje?

Tu gdzieś, czyli gdzie?
Na stronę projektu Tasmota, jak rozumiem, nie zaglądałeś?

No teraz coś znalazlem ale to większość wymaga jakichś przeróbek czy wgrywania oprogramowania? Nie ma gotowych urządzeń?

Edit:

A może ktoś wytłumaczyć co to jest HA?
I czy Tasmota pozwala na sekundowe sterowanie?

Dlatego zależało mi na tym aby ktoś kto ma tasmotę w małym palcu się wypowiedział.
@dedert , tak możesz listwę załączyć dosłownie nawet na 1s.
Jak chcesz się bawić w listwy to szukasz takiej która jest bezinwazyjna i ulegnie przykładowemu programowi tuya-convert. Producenci się bronią przed taką ingerencją , więc jak trafisz na “oporną” to tylko rozbiórka i zabawa z kabelkami.
HA inaczej Homeassistans czyli oprogramowanie które integruje praktycznie wszystkich znanych producentów i pozwala na sterowanie w domu urządzeniami IoT , lokalnie bez ich łaski.
Nie chce strzelać wykładu bo kiepski ze mnie pedagog.

Co do projektu… jak nie masz z jeszcze położonej elektryki to masz większe pole manewru z zaprojektowaniem inteligentnej instalacji niż po fakcie.

Większość? Jeśli praktycznie 100% to jest większość, to OK :stuck_out_tongue:
Jest jeden wyjątek na polskim rynku - AIS Tasmota i gniazdka sprzedawane pod marką Ai-Speaker Dom - chińskie gniazdka iTead Sonoff z preinstalowanym softem Tasmota (ale listew nie mają w ofercie - strona sklepu na All, możesz poszukać ofert wgrywania softu, bądź “gotowców” przygotowanych przez kogoś w domu, ale najpierw przeczytaj dokumentację by się upewnić, że dasz radę się tym posłużyć, bo dla “zielonego” Tasmota ma spory “próg wejścia”).

Są też wyjątki poza PL (już fabrycznie z wgranym firmware Tasmota)

HA to Home Assistant, czyli system automatyki domowej, który integruje niemal dowolne inne systemy “smart” i równocześnie podstawowy temat tego forum (drugim wiodącym tematem jest Node Red - narzędzie do programowania wizualnego, które integruje się dobrze m.in. z HA).

Tasmota pozwala na to, jakkolwiek twój cel jest do zrealizowania na tysiące sposobów metodami DIY (sam jestem fanem projektu ESPHome ściśle współpracującego z HA, który działa praktycznie na każdym sprzęcie na którym daje się uruchomić Tasmota, ale skoro nie wiesz co to jest HA to nie jest to prawdopodobnie rozwiązanie zdatne dla Ciebie).

Jeśli myślisz, że jakieś chińskie gniazdka będą miały opcje, które potrzebujesz “po wyjęciu z pudełka”, to po prostu zapomnij o tym i pozostań przy klasycznych rozwiązaniach “nie smart” stosowanych od lat przez akwarystów.

PS Są jeszcze inne projekty, które teoretycznie mają jakiś potencjał do twoich zastosowań

  • polska Supla, oprócz sprzętu DIY Supla zawiera trochę gotowego sprzętu produkowanego przez polski Zamel (też nie mają gotowych listew, ale w kwestii DIY zajrzyj na ich oficjalne forum - być może są już gotowe “wsady” firmware pod jakieś listwy? sądzę, że sterowanie sekundowe jest wykonalne - kilka lat temu miałem sterownik elektrozamka bazujący na tym projekcie, ale lepiej się upewnij, bo nie jestem na bieżąco - moim zdaniem moduł ROW-07 wygląda dość ciekawie, ale MUSISZ się dowiedzieć u źródła czy spełni twoje wymagania)
  • bułgarskie Shelly (sprzęt jest produkowany w ChRL), z tego co kojarzę też nie oferują listew, ale może z modułów coś wykombinujesz, wiem, że “sekundowy” timer jest dostępny na fabrycznym sofcie, ale nigdy z tego nie korzystałem. Na obrazku interesujące fragmenty menu Shelly Plug S (timer i harmonogram)


    widoczne ustawienia wrzuciłem do pluga na potrzeby wątku

Gdyby opcje były niewystarczające można w ich wypustach zmienić soft na Tasmota, ESPHome itp. itd.

Jeśli to jest wykaz współpracujących urządzeń na Tasmota to znalazłem tutaj takie coś jak AOFO C730. I wynika z tego że powinno działać. Mogę nabyć ten konkretnie model:

Tak jak opisał @szopen - musisz do zakupionego sprzętu (kompatybilnego pod Tasmota) wgrać nowe oprogramowanie. Projekt Tasmota czy ESPHome dostarczają alternatywne oprogramowanie dla modułu chńskiego chipa ESP. W tym modelu jest dodatkowe ostrzeżenie, że metoda bezprzewodowa już nie działa. Wiec pozostaje wgrywanie oprogramowania przez fizyczne podłączenie się przewodami pod elektronikę wewnątrz listwy. Do tego ptrzebny jest również konwerter TTL/USB i wiedza.

1 Like

A czy znajduje się ktoś tu na forum kto mógłby odpłatnie podjąć się tego zadania jeśli podesłałbym mu listwę?

Po to w bazie Blakadder’a jest rysunek modułu sterującego, żeby potencjalny przyszły użytkownik Tasmoty (bądź innego alternatywnego firmware) wiedział jak i gdzie się podpiąć z UARTem potrzebnym do sflaszowania sprzętu.

Jak na razie nie wiemy czy sobie poradzisz (szklanych kul nie mamy, a potrzebna jest nieco ponadpodstawowa znajomość elektroniki w praktyce).

Jeśli nie czujesz się na silach to sugeruję kupno 4-paka Shelly Plug S (jeszcze przez godzinę do północy z 18 na 19.04.2002 jest nadal promocja wielkanocna na wielopaki - 4-pak wraz z przesyłką to 68.92€ czyli z 10€ mniej niż normalnie - edit już po promo i normalna cena z porto 81.22€). Jakkolwiek mimo dość kompaktowych wymiarów nie widzę szans upchnąć je gęściej niż w co drugim gniazdku typowej listwy stosowanej w PL; “chińczyki” bazujące na rozwiązaniach Tuya produkowane przez Hysiry (Gosund, Blitzwolf), czy Neo Coolcam też się nie mieszczą tak gęsto.
na dole fotki Shelly, na górze Hysiry (bodajże brandowane jako Blitzwolf)

W sumie te promocje są dość regularne, więc spodziewam się kolejnej np. na dzień singla albo na gwiazdkę.

Potrafię lutować :wink: To już coś. Ale może zanim rozgryzę temat to nabędę jakieś pojedyncze gniazdko, które mogę zaprogramować bezprzewodowo. Może Gosund EP2. Widzę też że na all… sprzedawcy oferujący te gniazdka oferują również odpłatnie możliwość wgrania Tasmoty w cenie ok 7-9 zł. Reasumując mając urządzenie z Tasmotą mogę sterować nim poprzez Home Assistance z telefonu?

Zależy co rozumiesz przez “z telefonu”…

  • przez smartfona - tak
  • wewnątrz LAN - tak (HA nie jest w sumie bezwzględnie konieczny, to już zależy co zapragniesz uzyskać)
  • spoza LAN (czyli “z internetu” - jeśli sobie odpowiednio skonfigurujesz HA z wykorzystaniem jakiejś usługi/integracji umożliwiającej zdalny dostęp, a jest w czym wybierać)

To jest krok w dobrą stronę - jeśli do tego dochodzi umiejętność czytania schematów, to jesteś już “niemal w domu”. Pozostaje dodać tylko sporo cierpliwości by się wdrożyć.

PS Nie “Home Assistance”, tylko “Home Assistant” (to jak znak towarowy czy nazwa handlowa - nie można tworzyć “wariacji” podobnych do właściwej nazwy, bo mogą znaczyć coś zupełnie innego).

PPS Musisz mieć też normalny komputer, aby się z tym wszystkim normalnie ogarniać (może być niemal dowolny - zależnie od tego w jakim środowisku się dobrze czujesz: Windows, Linux czy macOS).

ALE… na HA warto mieć dedykowany sprzęt - na dobry początek może to być RPi (nawet dość stary model - absolutnym minimum jest RPi2B, może też być jakiś inny obsługiwany SBC lub nawet dość zabytkowy komputer).

Ok kupilem na szybko jedno gniazdko AI-Speaker S26 z Tasmota 9.5.0 i bede praktykował jego mozliwosci bo nie chce sobie nadmiarem wiedzy mabijac glowy. Chce to zrozumieć w praktyce żeby pojąć idee. Jak pisalem jestem na etapie budowy domu i zastanawiam sie nad instalacją smart home ale musze widzieć czy faktycznie w jakiś sposób to wykorzystam, czy moze same gniazdka i listwy z Tasmotą wystarczają.

Edit:

Juz wiem ze mowisz o Raspberry Pi 2 którego podłączam do routera wifi przez kabel lan. Cena ok 250 zl więc tak troche slabo jesli mialbym tego uzywac tylko pod 1 czy dwa urzadzenia akwariowe. Musialbym pomyslec o rozwinięciu ilosci urzadzeń bądź wykirzystac to pod przyszłą w domu instalacje smart. Nowsze modele mają szybsze procresory i więcej pamięci, domyślam się że będzie to konieczne dla bardzo zaawansowanej instalacji domowej? Co w przypadku kiedy chciałabym pod to podpiąć bramę garażową lub wjazdowa a nie będzie zasięgu wifi? Czy na etapie ukłdania instalacji elektrycznej muszę do bramy doprowadzic kabel LAN?

To nie jest rozsądna cena za przestarzały sprzęt, już lepiej iść w x86-64 i instalację generic (do ok 400zł można znaleźć w miarę rozsądne NUC’opodpobne pudełko, jeśli zamierzasz iść w HA to możesz przemyśleć nieco wyższy budżet).
1 czy 2 akwariowe urządzenia opędzisz bez systemu ID

To albo zapewnisz sobie zasięg WiFi, albo skorzystasz z innej technologii.

Zależy jak planujesz to rozwiązać, moim skromnym zdaniem dociągnięcie skrętki nawet w miejsca gdzie jej ostatecznie nie wykorzystasz wcale nie jest złym pomysłem (akurat w okolicach bramy przyda się np. do wideodomofonu, więc położenie nawet 2 skrętek w to miejsce nie jest dużą fanaberią, ale pamiętaj, że sama skrętka nie wystarczy, potrzeba też zasilania), technologie bezprzewodowe są coraz lepiej rozwinięte, ale od nadmiaru niewykorzystanej skrętki jeszcze nikt nie umarł :stuck_out_tongue: a od biedy możesz ją wykorzystać nawet jedynie do niskonapięciowego zasilania osprzętu bezprzewodowego.

23 posty zostały scalone z istniejącym tematem: Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Może zle się wyraziłem. Czy urządzenia podpięte pod gniazdka czy listwę będą miały dostęp do harmonogramu. Skoro angler napisal ze reguły będą działać niezależnie od wi-fi to właśnie o to mi chodzi czyli czy światło w akwarium nie zgaśnie mi jesli zaniknie wifi. Obecnie mieszkam z teściami gdzie siecią zajmuje sie szwagier i ona kuleje więc korzystam z internetu w komórce. Jeśli praca swietlówek będzie zależna od zasięgu wifi to nie bedzie to dla mnie dobre rozwiązanie. Oglądałem testy gniazdek i listew (bez przerobki na Tasmota) i gniazdka trzymają harmonogram pracy a listwy go gubią po zaniku wifi czy zasilania. Więc jeśli z Raspberry Pi bede mial to co z listwami to wybiore gniazdka bez przeróbek. A jesli chodzi o sam dostęp do gniazdek po zaniku wifi, czy nie lepiej sie sprawdzą urzadzenia, które mają dodatkowo bluetooth?

Albo się nauczysz Tasmoty i reguł ( co jest trudniejsze ) albo postawisz serwer HA a listwy zakupisz po Zigbee - unikniesz WIFI i szwagra. BT działa tylko w promieniu kilku metrów.
Jak się boisz zaniku prądu to UPS Ci to ogarnie.

Tak myślę że długa droga przede mna żeby wszystko to zrozumieć. Swego czasu myślałem o zakupie sterownika do nawadniania, też po wifi. Na 8 urządzeń, przekaźniki optoizolowane czyli napięcia urzadzeń dowolne. Mogłbym to wykorzystać zarówno do nawozowych pompek perystaltycznych 5V jak i sterowania światłem w akwarium. Ale minusem było odcinanie zasilania po utracie wifi. Wracając teraz do tej oferty zobaczyłem ze sprzedawca oferowal to z Suplą lub Tasmotą:

Przedmiotem ogłoszenia jest sterownik nawadniania z wgranym dedykowanym (nie oficjalnym) firmware Supli (Tasmota na życzenie)

Urządzenie umożliwia sterowanie maksymalnie 8 sekcjami.

- moduł wifi: ESP32,
- zasilanie: 12-24V AC/DC,
- przekaźniki 10A,
- 8 wejść cyfrowych (optoizolowanych),
- możliwość podłączenia czujnika deszczu,
- możliwość podłączenia czujnika temperatury DS18B20,
- funkcja pauzy,
- bypass (pominięcie czujnika deszczu),
- automatyczny jeden cykl od 1 do 8 przekaźnika,
- programowy interlock - tylko jeden przekaźnik może być włączony w tym samym czasie.
- wyprowadzony UART i I2C

Przekaźniki nie włączają się przy aktywnym czujniku deszczu lub włączonej pauzie, a także automatycznie wyłączają się po wykryciu deszczu przez czujnik (czujnik deszczu nie jest dołączony do płytki)

Komentarz sprzedawcy:

Harmonogramy obsługuje serwer i jeśli płytka nie będzie mieć do niego dostępu nic się nie uruchomi. Na tą chwilę przekaźniki nie zapamiętują ostatniego stanu i po restarcie prądu będą wyłączone do następnego wyzwolenia z harmonogramu.

Czyli do sterowania światłem już się nie nadaje bo przy takich problemach z wifi miałbym ciemnię w akwarium przynajmniej kilka razy w tygodniu