Jaki SSD do RPi4?

Cześć.
Z racji że RPi4 w końcu obsługuje bezpośrednie bootowanie z USB stoję przed zakupem dysku SSD…
Jakie macie u siebie? Co polecacie? Celuję chyba w 256GB.

Ja na podstawie testów wytrzymałościowych na youTubie (https://www.youtube.com/watch?v=XXgErDjLcbo)
zdecydowałem się na GOODRAM IRDM SOLID STATE DRIVE + adapter AXAGON SATA USB 3.0
Od początku lipca pracuje na nim niemal non stop HA + na desktopie co niedziele męczą na RP3B+ dzieciaki Maincrafta :slight_smile:
Ogólnie adapter AXAGONa nie jest szczęśliwym rozwiązaniem, ale jedyny który znalazłem ze wsparciem [UASP (USB Attached SCSI Protocol) i BOT (Bulk-Only Transport)]… Obecnie dużo lepiej wygląda ten
W tym adapterze, który mam jest kiepsko spasowane połączenie ssd - co sprawia że musimy być uważni.

Edit: taki zestaw

Marcin wyobraź sobie że kupiłem tego Axagona ADSA-1S6 USB 3.0 2.5’’ i niestety nie działa z HA. :frowning:

Jeżeli chodzi o instalację i bootowanie HA na RPI z USB to polecam zapoznanie się z tym tematem

Adaptera używam takiego

a dysk SSD 128GB Adata, bo akurat taki miałem pod ręką. Komplet działa bez zastrzeżeń.

Może warto wiedzieć, że wsparcie bootowania nie zależy od brandu sprzedawcy obudowy/przejściówki (przykładowy Axagon, Unitek, Inateck, Orico czy Delock) tylko od modelu i producenta zastosowanego mostka (np. Realtek, Asmedia, JMicron, czy Norel Sys, kolejność nieprzypadkjowa od najbardziej do najmniej rekomendowanego przeze mnie, przy czym konkretne modele mają znaczenie, bo starsze wypusty bywają nieobsługiwane bądź np. działają tylko z USB2).
Podobne tematy

@Doniek Używam z RPI4 np. takiego adaptera
https://pl.aliexpress.com/item/1005001285329572.html
z ssd nvme - widać go tam

PS Jeśli komuś bardzo zależy, to mogę sprawdzić taki adapter na sata (leży u mnie w szufladzie), a w/g komentarzy zawiera mostek Asmedia ASM1153E
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B086W944YT/

1 polubienie

U mnie wszystko od roku śmiga, a że mieszkam na wsi to mam częste niespodzianki w postaci zanikania zasilania ze strony operatora sieci energetycznej. Dzięki zawierzeniu sąsiadów forowoltaice mam również częste “przepięcia w sieci” ponad normatywne dla większości chińskich zasilaczy domowych sprzętów 240V. Do tej pory (a minął niespełna rok) mimo kilkunastu incydentów z zanikiem zasilania RPI3B+ w zestawie z tym adapterem i dyskiem SSD śmiga jak ta lala, żadnych awarii fizycznych z dyskiem nie miałem. A leży to sobie w koncie koło drukarki o tak.


Zużycie procesora oscyluje w granicach 6-10% w stanie normalnej pracy.
Najważniejsze było dla stabilnej pracy zestawu wymiana zasilacza na oryginalny od RPI. Zniknęły problemy z zbyt niskim napięciem i wieszaniem się zestawu kiedy podłączałem do malinki dzieciakom monitor i grały sobie na nim w linuksowego klona MineCraft’a.

RPI4 wymagał do butowania z USB drobnego zabiegu który wielokrotnie był opisywany na forum. Kolega @MariuszT wskazał źródło rozwiązania.