Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon) wersja 3.x - wątek ogólny

No patrz ja też żyję dniem wczorajszym :slight_smile: ze złamaną nogą każdy dzień w domu podobny :slight_smile:

Z tego co widzę to ten driver evo868 pozwala na odczyt jedynie total_water_m3. A licznik który ja mam raportuje również alarmy (wyciek, zacięcie, magnetic fraud, i kilka innych) Czy czy jest możliwe rozwinięcie drivera tak by można było definiować sensory również dla tych parametrów? No i może pójść jeszcze dalej czyli umożliwić programowanie, co najmniej kalendarza i zegara w tym liczniku?

:thinking: a jesteś pewny, że licznik dostarcza takie dane, informacje? Bo jak nie, to nie co “programować” funkcjonalności, których licznik nie ma.
Może zauważyłeś, że wszystkie rozwiązania na forum pozwalają jedynie odczytywać liczniki, wodomierze, podzielniki itd a dlaczego nie “programują” tych urządzeń? Bo się nie da w prosty sposób? A dlaczego? Bo każdy by przestawiał stany licznikow jak to było/jest w przypadku liczników km w samochodach.

Ja specjalistą nie jestem i wiem że umożliwienie programowania licznika każdemu i w pełnym zakresie jest ryzykowne. Mniemam że producent nie umożliwia zmiany stanu licznika drogą programową i jest to zapis “nieusuwalny” jednak umożliwia programowanie serwisowe tego licznika np. kalendarza. jest możliwość ustawienia tego licznika w tryb programowania za pomocą klucza magnetycznego przyłożonego w odpowiednie miejsce na obudowie (oznaczone przez producenta). A ustawienia fabryczne nie koniecznie odpowiadają lokalnym gdzie licznik pracuje. Więc zapewne serwisant po instalacji ustawia czas i kalendarz kiedy i w jakich godzinach licznik ma transmitować dane.
Ale jak powiedziałem ja specjalistą nie jestem w dziedzinie liczników, a do programowania potrzebny jest interface bluetooth - wM-Bus i apka na telefonie która wymaga rejestracji/licencji producenta.
Ale odczytywanie pozostałych parametrów nie powinno być problemem (chyba) jak już ten licznik zacznie gadać to mogę podesłać przechwycone telegramy do analizy.
To mój prywatny podlicznik więc nawet jak go uwalę to prócz kieszeni nic więcej nie ucierpi :slight_smile:
Mój licznik to Maddalena Electo SJ

Z ciekawosci: z jaką częstotliwością licznik wysyła telegramy? Czy jest różnica w godzinach pracy: dzień, noc, weekend? W dokumentacji jest zastanawiający opis:
Zintegrowany moduł, automatyczna aktywacja transmisji danych drogą radiową, po przepłynięciu 10l wody przez wodomierz.

Licznik nadaje na 868 MHz, pierwsza aktywacja radia po zainstalowaniu licznika nastepuje po przelaniu 10 l wody. Potem radio nadaje co 2 min w dni robocze od 8 rano do 18. To ustawienia domyslne. Niestety nie udalo mi sie jeszcze nic odebrac bo uruchomilem go wczoraj po 18 i teraz musze czekac do poniedzialku.

U mnie Apator 16-2 w dni robocze nadaje od 7-20 co 2 min a w pozostałych godzinach i soboty raz na godzinę u mnie to wypada ok 5 min po każdej pełnej godzinie.

Ok moj wodomierz zaczął gadać. Prawidłowo odczytuje skumulowany przepływ. Teraz fajnie bylo by gdyby mozna bylo wyciągnąć z niego jeszcze pozostałe transmitowane informacje.

Podziel się odebraną ramką. Moze jakis inny driver to juz dekoduje.

Proszę: oto ramka:

Using driver ‘evo868’ for ID [0x24004006] RSSI: -50 dBm LQI: 128 Frame: T1 A T: 4E4424340640002401077A4E0000202F2F041390020000046D2309123304FD17000000000E780640002401FF441300000000426C01018401130000000082016C0101D3013B820400C4016D07130F33 (79)

11 postów zostało podzielonych na nowy temat: wM-Bus + GSM na bazie ESP + CC1101

Czy któryś z kolegów pomógłby mi z instalacją tego rozwiązania? Bo zwyczajnie nie kumam co i jak.
Nakładka Wody Apator, wemos + CC1101

Z czym konkretnie masz problem?
Nikt raczej nie napisze tutoriala od podstaw…

Cześć _Szczepan, chciałbym jeszcze na chwile wrócić do mojego licznika wody. Czy jest szansa że driver izar będzie gadał z tym licznikiem (teraz używam evo868) wydaje sie że izar ma wszystkie opcje.

Nie, Izar ma własny sposób zapisu danych.

A jestes w stanie napisać nowy driver na podstawie tej ramki która zostawiłem tutaj czy potrzebne jest ich więcej?

Nie potrzeba nowego drivera, wystarczy uzupełnić istniejący o te brakujące pola.
Niestety nie mam czasu tego robić.

Może kiedyś znajdziesz chwile :slight_smile:

Kiedyś tak, ale priorytetem jest wersja 4.0 komponentu tam powinno byś wszystko z wmbusmetersa.

2 polubienia

A tak z ciekawości, kiedy planujesz upublicznić v4?