Na czym najlepiej postawić HA?

Niestety nie mam w domu żadnej kieszeni dla dysku ssd. Rozumiem, że mam ściągnąć obraz HA dla wersji NUC? Tylko , że to wtedy muszę zrobić flash tego obrazu ISO i odpalić z zewnętrznego dysku?

Dokładnie odwrotnie - ściągasz ISO z jakimś innym okienkowym linuxem (więc akurat HassOS się do tego nie nadaje), powiedzmy Ubuntu (pewnie będzie ISO), bo wiem, że niejednemu się tak udało, i na jego bazie przygotowujesz bootowalny pendrive.

Komputer odpalasz z pendrive z Ubuntu Live (to jest właściwie instalator systemu, ale nie odpalasz instalacji, tylko wersję live) a już z tego linuxa robisz całą resztę (pobranie obrazu i przepisanie go na dysk, to nie jest ISO, tylko XZ).

Innych metod jest wiele, naprawdę chętnie bym podlinkował jakiś gotowy poradnik, ale nie znam, a sam to robiłem “nie po bożemu”.
Możliwe, że starsze wersje umożliwiają nadpisanie dysku systemowego (miałem kiedyś “w ręce” takie windowsowe narzędzie do przepisywania obrazów, ale nie pamiętam które).

Jest to dla mnie nie do ogarnięcia. Poszukam po sieci w takim razie. Odezwę się pewnie jutro. Dzięki za cierpliwość

Dlatego sugerowałem metodą z podpięciem dysku do windowsowego komputera.
Balena Ether raczej nie umożliwia nadpisania dysku systemowego (bo wtedy mógłbyś użyć tego windowsa, którego już masz by go nadpisać :stuck_out_tongue: ).

:scream: podszkole się mam nadzieję

Tu masz przykład jak to zrobić z konsoli w linuxie (oczywiście musisz ogarniać pod jakimi ścieżkami masz pobrany plik i jaka jest ścieżka do dysku)

tylko ten tutorial jest nieaktualny, musisz użyć unxz zamiast gunzip -c
ponieważ operacja wymaga praw roota, w wielu dystrybucjach trzeba ją uruchomić przez sudo (gość na tym wideo jest po prostu zalogowany jako root, ale używa płatnej dystrybucji Parted Magic, jeśli ktoś ma dość czasu na eksperymenty może spróbować prehistorycznej wersji stamtąd (sprzed zmiany licencji) Parted Magic linux 2013_08_10 – the last free version archive (GPLv2) | techno kanciapa ).

na dziś plik do pobrania z obrazem dysku to:
https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/5.13/hassos_intel-nuc-5.13.img.xz
(ale jak wyjdzie nowsza wersja systemu od 5.13, to należy jej użyć zamiast tej)

Chce przejść z raspberry pi 4 4gb na coś lepszego
co będzie dobre myślałem nad HP T620 lub Fujitsu Futro S920
czy są lepsze opcje ? nie mam serwera nas
wymienił bym se dysk na jakiś większy.
chce używać kamer w ha i raspberry już nie daje rady.

Jednak po poszukiwaniach w sieci zdecydowałem się na proxmoxa. Bardzo dziękuję Wam za wsparcie.

Popatrz jeszcze na VMware vSphere Hypervisor w wersji darmowej. Dodasz do tego GitHub - lamw/ghettoVCB: ghettoVCB i masz bezpieczne, wirtualne środowisko.

Dzięki, ale już hula HA na Proxmox. Na razie bez żadnych problemów.

Ciekawy projekt. Na przykład dla kogoś kto chce przetestować HA:

1 polubienie

Cześć,
Prześledziłem wątek, trochę czasu minęło od postów, które by mnie interesowały stąd też ten post.
Generalnie miałem postawionego Domoticza na RPI3, na nim stworzone dodatkowe magistrale I2C (bo zastosowałem czujniki SHT3x podłączone przewodowo), jedno ESP8266 (podłączone po sieci) , kilka przekaźników (podpiętych bezpośrednio do Pi) oraz kilka SONOFF’ów. Pi strzeliło mi po burzy, wraz z kartą i rozglądam się nad nowym rozwiązaniem i chyba chcę iść w kierunku HA. Na ten moment stoję przed wyborem zakupu nowego urządzenia i nie wiem czy iść w stronę RPi4 czy rozwiąznaia typu miniPC. Na ten moment mam 1kamerę IP docelowo będzie 5, ale wyczytałem (też tutaj na forum) że lepiej to puścić mimo wszystko na NVR a na HA tylko streaming. W gruncie rzeczy nie jestem programistą (w większości stosuję gotowe rozwiązania, delikatnie je edytując) i wolałbym rozwiązanie, które jest łatwe w integracji a mimo wszystko będzie możliwość podłączenia urządzeń przewodowych. Jesteście w stanie mi podpowiedzieć, na bazie własnych doświadczeń w którą stronę wygodniej będzie iść?

Nie znam się na podpięciach przewodowych na RPI, ale miniPC i Proxmox, to dla mnie bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chodzi o administrowanie system. Do RPI raczej bym już nie wrócił,

Długi temat, ale łączy wszystko czego potrzebujesz.

@Block4r
Jeśli upierasz się przy wykorzystaniu GPIO (czyżby to było powodem padu RPi podczas burzy? - miałeś długie przewody miedzy czujnikami a GPIO?) to masz do wyboru w zasadzie tylko RPI3 lub RPi4 i 32-bitowy system (być może tinkerboard też ma obsługę GPIO), ale ja bym poszedł w architekturę amd64 (tzw. miniPC, od biedy może nawewt były terminal, jakkolwiek sam używam do tego starsze modele NUCów intela).
Natomiast dotychczasowe czujniki I2C bym przerzucił do ESPHome

Nie, wyładowanie przyszło z sieci telekomunikacyjnej, większość rzeczy podłączona do routera padło, obwód “zamknął” się przez sterownik do pieca i gniazdo pompy ale przy okazji upaliło RPi, 0 oznak życia. @szopen nie wiem, czy gdzieś na podobnym forum nie wyczytałem właśnie opisywanym, (chyba przez Ciebie) tym rozwiązaniu, a przypadkiem mam w domu Adafruit multiplexer na i2c oraz nodemcu esp 8266.
Finalnie wydaje mi się najlepszym nowym rozwiązaniem, właśnie ESPHome + Adafruit multiplexer i2c + sterowanie tymi 4przekaźnikami, które mam. I cała reszta po sieci, sonoffy (aktualnie jest na nich tasmota).również nie wiem czy ESPHome nie będzie najlepsze?

Co do “miniPC” znalazłem coś takiego:

  • Dell Optiplex 980 SFF i5-650 3.2GHz 8GB 120GB lub
  • Fujitsu Esprimo Q900 i5-2520M 4GB 240GB lub
  • DELL OPTIPLEX 5040 SFF 4GB 500GB
    Jeśłi gdzieś piszę głupoty to dajcie znać :slight_smile: i jeżeli coś z tej trójki jest naj, to też prosiłbym o wskazówkę. Cenowo wychodzi to mniej wiecej około ceny RPI4 czyli dla mnie Ok.
    Jako ciekawostkę powiem że czujniki na I2C na 6m przewodu (skrętka utp) działały bez zarzutu.

Chyba najlepszy wybór, jeżeli chcesz korzystać z VM to rozglądaj się czy dany sprzęt obsługuje VM .

Dell Optiplex 980 SFF i5-650 3.2GHz 8GB 120GB wyciągnąć bebechy, zamontować ogniwa peltiera
I używać jako schładzacz do piwa :slight_smile: Taki mały żarcik

@Block4r Ja mam HA na Dell OptiPlex 5070 16 GB RAM, 2x500 SSD. Na tym uruchomiony VMware ESXi i 2 wirtualki HA - testowa i produkcyjna. Polecam takie środowisko.

A podpowiedziałbyś mi w jaki sposób to sprawdzić? Myślałem o popularnym tutaj promoxie, kierować się jego wymaganiami, że procek ma być x86, oto chodzi?

Procek ma być x86-64 (ta architektura nazywana jest też po prostu amd64) z obsługą wirtualizacji, jeśli to intel to dane techniczne znajdziesz tam
https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark.html
a amd tam

Fajna baza uwzględniająca zabytki (pytanie jakoś tak zabrzmiało jakbyś planował “polizinga”)

(w wypadku zabytkowego sprzętu szczerze polecam instalację bare-metal, a nie wirtualizację, bo zasobów może brakować na dodatkowy system hosta, a HAOS świetnie chodzi nawet na starym i biednym sprzęcie x64).

Do pełni szczęścia jest jeszcze potrzebne wsparcie chipsetu i BIOSa (ale raczej to nietypowa sytuacja gdy sprzęt jest dostosowany do procesorów z wirtualizacją a jej nie obsługuje).