Nowa oficjalna integracja Tuya v2 (od wersji HA 2021.10 zastępuje starą intergrację chmurową)

To samo repozytorium ?

Tak to samo, przecież oficjalna integracja nie wymaga instalowania NICZEGO.

U mnie przestała widzieć urządzenia, inaczej bym tego nawet po roku nie ruszał.
Dobra zacznę od nowa to konfigurować

Sama nie przestała - dopiero aktualizacja HA do 2021.10.x to powoduje.

Moja też przestała, bo stara konfiguracja (sprzed października 2021) nie pasuje do nowej integracji (było o tym w breaking changes -warto czytać przed aktualizacją HA), więc konto developerskie dodałem dopiero w październiku (i powstał drugi wpis w oficjalnej integracji), a dopiero po ponownej konfiguracji usunąłem ten wpis ze starymi danymi, nazwy encji się jednak zmieniły (ale nie pamiętam czemu jakoś łatwo je zidentyfikowałem - chyba przyjęły po prostu jako identyfikatory dawne przyjazne nazwy encji? albo nazwy z apki ?).

Zmykam spać, bez tego customa też normalnie działa (być może jest to konieczne, gdy ktoś równocześnie używa starej i nowej wersji, ale od października to chyba już nieistotne, w każdym razie podejrzewam, że wraz z nim możesz sobie doinstalować starą wersję - jest gdzieś w HACS też jako custom trzeba dodać, ale nie podrzucę linka bo nie używam a już padam na twarz).
oto link
https://github.com/andrey-yantsen/home-assistant-tuya-old

Ok, dzięki. Będę próbował dalej to ustawić :slight_smile:

No to teraz 3 słowa więcej - nieoficjalna integracja (ta z custom repository w HACS) ma większe możliwości od oficjalnej, którą mamy na pokładzie (to w sumie nie dziwi, skoro ponoć Tuya oddelegowała do tego jednego swojego developera), przykładowo gniazdka z “pomiarem” energii mają dodatkowe encje zawierające atrybuty “miernika”.

Trochę się dziwiłem gdy weszła szumnie zapowiadana oficjalna integracja Tuya v2 i nie oferowała dokładnie nic więcej od v1 (poza faktem, że sprzęt nie przestaje działać w październiku).

Rozwiązaniem twojego problemu jest prawdopodobnie usunięcie zainstalowanej już wcześniej oficjalnej integracji - z ciekawości na testowym systemie który w tej chwili ma zainstalowaną nieoficjalną v2 chciałem doinstalować oficjalną - bez skutku, no OK, to stwierdziłem, że zaryzykuję na produkcyjnym (na którym pracuje oficjalna) doinstalowanie nieoficjalnej jest awykonalne.
Aby nie było za wesoło (zdecydowałem się na ostateczny eksperyment - zastąpienie oficjalnej integracji nieoficjalną w mojej produkcyjnej instalacji) - po deinstalacji oficjalnej integracji (i restarcie HA) i tak nie mogłem dodać nieoficjalnej - konieczne kroki u mnie to dodatkowo reboot hosta HAOS oraz wyczyszczenie cache przeglądarki.

Na obrazkach to samo konto i te same urządzenia
Tuya_v2_oficjalna_Screenshot 2021-10-19 at 12-18-56 Konfiguracja - Home Assistant
Tuya_v2_nieoficjalna_Screenshot 2021-10-19 at 12-18-56 Konfiguracja - Home Assistant

Konieczne dane logowania do nieoficjalnej integracji to

PS Jednak wartości raportowane przez pseudo mierniki przypomniały mi o tym jakimi elektrośmieciami są wypusty spod znaku Tuya :smiley: więc @Yrrah_pl dzięki za zmotywowanie do eksperymentów (chyba czas na jakiś ruch mający na celu pozbycie się Tuya z instalacji).

PPS Nazwy encji zarówno w oficjalnej v2 jak i nieoficjalnej v2 są generowane na podstawie nazw urządzeń w chmurze (czyli takich jakie ustawiliśmy w aplikacji, więc najpierw należy popracować w aplikacji, aby to “miało ręce i nogi”).
Jest jeszcze jeden przypał - encje mocy, energii, napięcia czy prądu mają sufiksy niezgodne z oficjalnym nazewnictwem w HA, więc przypuszczalnie któregoś dnia się one zmienią.

1 polubienie

Wciąż jestem na wersji 2021.9.7 bo tuya kuleje. Mam v2 i po aktualizacji do wersji 2021.10.6 nie mam wszystkich encji, zależy mi na pomiarach w W. Co trzeba zrobić żeby to ruszyło, odinstalować v2 i zainstalować ponownie? wciąż mam nie wczytano

4b11d8ceb4023757aeb6a5d2b61a9232721b7529_edit

Spróbować nie zaszkodzi, generalnie ani oficjalna, ani nieoficjalna mnie nie zachwyciła, ale tylko nieoficjalna ma encje pomiaru energii (nie zawsze, właściwie to mam taką tylko jedną - więc to czy są dodatkowe encje może np. zależeć od tego dla jakiego brandu konkretne urządzenie zostało wyprodukowane?), mocy oraz napięcia i prądu dla smart-plug’ów (ale wskazywane wartości są w niektórych przypadkach mocno z czapy, właściwie jedynie napięcie jest w pełni wiarygodne i błąd nie przekracza 1% dla tych paru urządzeń które posiadam i mają takie możliwości).

Generalnie jeśli chodzi o dostępność ich chmury to bywa z tym różnie - przejrzałem parę dni historii i była 12-godzinna “dziura”, więc jeśli ktoś myśli na poważnie o wykorzystywaniu sprzętu Tuya to powinien raczej przyjrzeć się innej nieoficjalnej (całkowicie) integracji:

No i mamy oficjalne wyjaśnienia z okazji aktualizacji wersji nieoficjalnej do 1.6.0:

Please note that you cannot use Tuya v2 and Tuya HA core version at the same time.

Tu przynajmniej jest jakieś rozróżnienie w nazwach (bo developerzy oficjalnej wersji też ją nazwali… v2)

https://github.com/tuya/tuya-home-assistant/releases/tag/v1.6.0

A tak ogólnie nie lepiej przejść na Tuya Local ? Tylko nie widziałem dokładnego tutoriala gniazdka gosund jak je ustawić na Tuya Local, żeby podawało wszystko. Jedno też gniazdko sflashowałem na Tasmo… ale jeszcze go nie ogarniałem. Ogólnie czas chyba wychodzić z dalekich chmur, bo nie wiadomo jak to wszystko będzie działało :wink:

Technologia chmurowa generalnie jest zła sama w sobie (choć daje możliwości wykorzystania jakiejś automatyki “przeciętnemu Kowalskiemu z ulicy”), ale wbrew pozorom główne problemy systemów bazujących na chmurze, to problemy tzw. ostatniej mili (to terminologia jeszcze z czasów telefonii analogowej i mechanicznych central, ale wciąż aktualna - nadal większość problemów powstaje w bezpośredniej bliskości użytkownika końcowego).

W kwestii zasadniczej - tej chmury używam od dawna z lenistwa (hmm 2 lata? może trochę dłużej, bo pierwsze urządzenia nie miały pomiaru energii, więc chyba nie sposób sprawdzić kiedy były pierwszy raz użyte, a z pewnością nie chce mi się w tym “kopać”) i jak dotąd nie doświadczyłem istotnych problemów (jakkolwiek nie używam tego sprzętu do żadnych “misji krytycznych”).

Co do tutoriala dla localtuya to nie widziałem, ale dokumentacja wygląda całkiem OK (jakkolwiek nie używam - jak wspominałem wyżej: lenistwo i brak czasu często u mnie zwyciężają, więc się nawet nie wgłębiałem, bo jeśli coś zrobię z tym sprzętem który “wisi na chmurze” to będzie to zmiana firmware na coś w pełni i jedynie lokalnego).

I moje 3 grosze - ta chmura nie jest jakoś ulta-daleka “nasze” europejskie serwery są hostowane w DE.

PS forumowy bot informuje mnie, że zdominowałem ten wątek mając tu ponad 1/3 postów…

1 polubienie

Ja używam localtuya oraz Tuya v2 (hacs) z 3 wtyczkami (w tym jedna Gosunda, bo nie chciała przejść na tasmotę OTA). W sumie Tuya v2 jest, bo jest, do niczego nie używam, bo faktycznie korzystam w automatyzacjach z localtuya jedynie ze sterowania on/off. Jedyny problem jaki widzę, to odświeżanie pomiarów energii raz na godzinę w obydwu integracjach przy gniazdkach z aliexpress znanej marki “noname” oraz przy Gosund podawanie napięcia bez przecinka, tj. zamiast 230,1 V pokazuje 2301 V - za to tutaj odświeżanie działa w trybie ciągłym, bez godzinnych przerw. Przy czym wejście w apkę w daną wtyczkę powoduje natychmiastowe updaty odczytów. Miałem pomysł, aby odinstalować na przemian Tuya v2 i localtuya, żeby sprawdzić, czy coś nie bruździ z tymi odczytami, ale jakoś ciągle mi się nie chce, zwłaszcza, że na Gosundzie działa.

W sumie ciekawe, że niby jeden standard Tuya, a w zależności od sprzętu może być różne podejście do updatów odczytów. A, w tych dwóch gniazdkach “noname” nie ma ESP82*, jakby ktoś kiedyś się zastanawiał, czemu nie ma natychmiastowych odczytów.

To jest moja eksperymentalna instalacja - użyta właśnie nieoficjalna chmurowa Tuya v2 i 3 smartplugi z pomiarem

urządzenie pod nazwą Zmywarka Blitzwolf-Bosch jest bez podpiętego jakiegokolwiek obciążenia = wskazania to same bzdury, aby było widać że aktualizacje zależą od sprzętu ukryłem jedno napięcie (często aktualizowane)

Jak widać nie tylko to wskazuje bzdury (subwoofer jest włączany i wyłączany harmonogramem, ale niektóre wskazania i tak są od czapy)

No u mnie praktycznie raz na godzinę update. Automatyzacji na podstawie zużycia ni diabła nie idzie zrobić.

2021.11.0b0

Tuya update

Tuya got a lot of updates this release. Many things has been fixed, many additions made. All platforms have been added and supported (except for lock & remote).

This section needs some more information :slight_smile:

Obsługiwana kategoria urządzeń
https://github.com/tuya/tuya-home-assistant/blob/master/docs/supported_devices.md
Brak scen
Termostaty nie działają
Sensory są ale beż zmiany stanu :grin:

Cześć
Nie wiem gdzie dokładnie to zgłosić i czy problem jest tylko lokalny u mnie czy jest to jakiś bug. Przestało mi działać sterowanie barwami w kontrolerze pasków LED RGB. Sam kontroler jest sprawny, sterowanie z pilota IR działa, sterowanie z aplikacji Tuya Smart także działa bez problemu. Natomiast z poziomu HA tak jak wcześniej mogłem ustawić zadaną barwę (wybierając ją z palety kolorów) tak teraz pasek włącza się na barwę “białą” niezależnie od tego jaki kolor chcę ustawić…
Żarówki RGB działają bez większych problemów… działam na oficjalnej integracji tuya v2 (takie same zachowanie dla dwóch kontrolerów wifi led rgb).

Zauważyłem, że od wczoraj integracja Tuya (nowa oficjalna) przestała zwracać stan urządzeń. Też tak macie ?

u mnie działanie wyłączników i odświeżanie stanów działa w cały świat. Mogę klikać po kilka razy i nie che się załączyć, a niekiedy kliknę raz i się włącza. Masakra jakaś

Może się mylę ale nie spodziewałbym się jakiś rewelacji po programistach z Tuya ( Chmurowe BETONY )
Ostatnie gniazdko WIFI ze stajni Tuya wymieniłem kilka dni temu, te co dało się przeprogramować zostały, reszta Chmury WIFI Tuya zniknęła z mojego HA.

3 polubienia

Dobra - chyba też mam to w planach. A jakie sprzęty spoza integracji Tuya możecie polecić:

  • żarówka RGBW (4-6 Watt) E27 (zigbee lub wifi)
  • sterownik RGB do pasków LED (zigbee lub wifi)
  • łącznik ścienny 2 klawiszowy monostabilny do instalacji bez N (zigbee lub wifi)
    Wszystko ma działać bez problemu w HA, najlepiej lokalnie, zwracać stany w miarę szybko do HA.