Podstawy HA, jak, na czym itd

HA Core “zadziała na kalkulatorze”.

czyli pomysł jest - prosty linux be z GUI + HA Core z bazą danych kilku wirtualnych czujników/przełączników i skrypt “detect_device.sh”.

Najprostsza czynność za nami

Czyli TPM, warto się trzymać jakiejś powszechnie stosowanej terminologii, bo niejasne określenia (takie jak TMP) prowadzą tylko do nieporozumień.

Gdyby twórcy HAOS mieli nadmierne moce produkcyjne (a nie mają, czego świetnym dowodem jest dokumentacja systemu, gdzie wiele informacji jest zdezaktualizowanych rok albo i 2 lata temu, a może i dawniej), to zapewne powstałby łatwy instalator dla początkujących weryfikujący przydatność sprzętu (tak naprawdę to weryfikacji wymaga możliwość uruchomienia UEFI co chyba jest trudne do stwierdzenia bez interakcji użytkownika oraz czy wspierana jest karta sieciowa - to prawdopodobnie jest banalne do zrealizowania, bo jest “znana” lista zaimplementowanych sterowników w HAOS, oczywiście można weryfikować też np ilość RAMu i skorzystać z jakiegoś ultraprostego benchmarka by ocenić procesor i odrzucić za słabe konstrukcje, ale… no właśnie nikt nie jest w stanie przewidzieć co użytkownik będzie w tym robił - niech przykładem będzie jeden z nieoficjalnych dodatków webtop_kde, który jest praktycznie pełnowymiarowym desktopowym czy może raczej “webtopowym” linuxem uruchamianym w kontenerze).

A teraz może dopowiem czemu jestem kaznodzieją “kościoła HAOS-generic” - osobiście jestem zwyczajnym użytkownikiem, który nie ma już czasu na poznawanie wszystkiego od nowa (ledwo mi czasu starcza na jakąkolwiek pomoc w rozwoju projektu, choćby przez raportowanie problemów czy robienie tłumaczeń dla komponentów niestandardowych, bo programistą nie jestem).

I takich użytkowników nie mających wystarczającej wiedzy by konfigurować coś od zera jest zdecydowana większość i to z cała pewnością się nie zmieni.

Jeśli chcesz zobaczyć polski projekt bazujący na HA, to zajrzyj na tamto forum

to zobaczysz też dlaczego nie zunifikowane rozwiązania są trudne w utrzymaniu.
Całkiem niedawno się okazało, że stara baza sprzętowa po prostu wymiękła przy obecnych wymaganiach HA (to projekt na bazie tv-boxów o stosunkowo małych zasobach).

Potwierdzam - moja wina.

Aktualnie wszystkie maszyny niestety nie dały rady z HA - chyba opcja dockerów jest wybierana ze względu na trudność w instalacji.