Pompa Ciepła Elfin-EW11 proszę o pomoc w podpięciu do HA

@relayer sterowanie krzywą grzewczą w dużej części mam ogarnięte poza 3 brakującymi adresami modbus - dla grzania i CWU brak y4 i chłodzenia y1. Pewnie da się to zrobić prościej ale najważniejsze że działa. @eWuPi raz jeszcze dziękuję za podzielenie się wiedzą.

Załączam wsad do configuration.yaml oraz lovelace - wymaga dodatku layout-card.
configuration.yaml (16,0 KB)
lovelace.yaml (4,3 KB)

Mając teraz pełne logowanie testuję grzanie w oparciu o krzywą grzanie i ograniczenie maksymalnej mocy sprężarki (to już ustawiane wyłącznie z poziomu sterownika) w zadanych zakresach temperatur aby w dłuższych cyklach pracowała. Niestety przy temperaturach dodatnich jest przewymiarowana.

1 Like

Coś mi nie działa Twój config…

bad indentation of a mapping entry (1604:2)

1601 |         
 1602 |         #KRZYWA z forum https:/ ...
 1603 |         
 1604 |  - platform: template
---------^
 1605 |     sensors:
 1606 |

Z całą pewnością masz złe wcięcia (co widać nawet na wklejce chociaż nie wiem czy jej nie zwaliłeś, bo do wklejania jakiegokolwiek kodu nie używa się cytatów)
w punkcie 1 masz 2 spacje wcięcia przez elementem listy
a w puncie 2 jest 5 spacji - no ni hu-hu się to nie zgadza (gdzieś jest coś do bani, wcięcia są zawsze wielokrotnością 2 spacji, nie wstawia się też tabulatorów!)

configuration.yaml (51,1 KB)
problem widać, że zaczyna się od 1567 linijki. Niestety jako, że w HA zaczynam bawić się drugi dzień, jeszcze może nie widzę oczywistego błędu. Wrzucam plik

W 1697 linii brakuje jednej spacji… ale czy to wszystko, to nie mam bladego pojęcia, jeśli po 2 dniach masz 50kB pliku konfiguracyjnego to nie wiem co będzie za tydzień :stuck_out_tongue:

Linter wbudowany w edytor ma tylko podstawowe sprawdzenie składni, więc wskazywany błąd może wynikać z wpadki w zupełnie innym miejscu (ale zwykle w tym samym bloku).

1 Like

@Sacron Dodaj “sensor:” przed “- platform: template” jesli nie masz w innym miejscu już użytego
image

Ja nie mam problemu i mam wrażenie, że nie zajrzałeś do pliku opublikowanego przez pytającego.

@szopen Faktycznie umknął mi post z plikiem i moja sugestia poprawy jest chybiona

Edit:

Może komuś się przyda.

Po zrobieniu ustawień krzywej grzania przyszła pora na na zmianę innych parametrów pompy tj: prędkość sprężarki i wentylatora w trybie nocnym. Dotychczas zapisywania wartości modbus robiłem poprzez termostat ale w tym przypadku pomimo że zadziałałoby, to niestety nie wygląda to funkcjonalne.
Dlatego użyłem innej opcji podpatrzonej gdzieś na forum HA przy innej integracji.
Na początek zapisałem w configuration.yaml sensor prędkości sprężarki w trybie nocnym z adresu 263
image
W następnej kolejności utworzyłem pomocnika umożliwiającego wprowadzenie oczekiwanej prędkości

Następnie w pliku automations.yaml dodałem
image
Elementy wyświetlone w dashbord działają poprawnie można dokonać zmiany.
image

Nie jestem pewien czy to właściwa droga do rozwiązania tego zadania ale działa.

W następnej kolejności chciałbym zrobić plan tygodniowy pracy pompy.

Będę wdzięczny sugestie jak wprowadzać dane godzinowe i minutowe.
Próbowałem wykorzystać pomocnika z formatem czas:

image

ale nie mam pomysłu jak oddzielnie zapisywać wprowadzone przez pomocnika godziny i minuty (zgodnie z załączoną listą przez @wojciech1039 mają oddzielne adresy).

2 Likes

Szanowni,
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!

Postanowiłem wykorzystać Wasze doświadczenia, aby podłączyć się do mojej pompy sprsun i zbierać z niej dane, ale trafiłem na taki problem: po ustawieniu modbus i tcpserver w parametrach EW11 mogę podłączyć się przy pomocy NR do wybranego portu na EW11 (NR: Modbus-Read) i zbierać ramki. Konsola EW11 potwierdza, że odbiera i wysyła poprawne ramki, ale z adresów modbus, które tutaj publikowaliście, przychodzą wartości nijak nie pasujące do niczego. Przykładowo adres 188 (temperatura powrotu wg publikowanych tu yamli) zawsze zwraca 40, adres 189 (temp. zasilania) - zawsze 35, adres 3 (zadana temp. CWU) - 14. Te wartości “w realu” oczywiście są inne. Czy coś mi umyka, czy mogę mieć inne adresy?

Z góry dzięki za pomoc!

A.

Tak, musisz mieć rejestry dla pompy.

Hej,
Jeżeli ktoś by jeszcze miał problemy ze znikającymi parametrami to w configuration.yaml czy gdzie tam macie konfiguracje dla modbusa dorzućcie parametr: retry_on_empty: true

Natomiast ja mam pytanie w jaki sposób zmieniacie nastawy, temperatury zadane itp. Bez problemu odczytuje sobie wszystkie parametry ale nie wiem jak z poziomu HA wysłać temperature zadaną. Próbowałem w sposób jaki @Makki ustawia obroty dla sprezarki ale nie działa. Karta termostat też nie działa wyświetla zadaną temperature ale jak zmieniam wartość to nic sie nie dzieje (ustawia sie tez tam na automatycznie nie wiem o co z tym chodzi)

Z góry dzieki za pomoc

edit: troche wiecej informacji
np dla zadanej temperatury CO (zwykła, nie krzywa grzewcz, nie plan tygodniowy)

service: modbus.write_register
data:
  address: 1
  slave: 1
  hub: PompaC
  value: 30.00

ustawia temp zadaną na 3,8 C
jeżeli wstawie tam zwykła liczbe bez kropek np 25 to nic sie nie dzieje

@ukasy Czasem bywa tak, że nie przyjmie zadanej wartości ale ponowna próba jest zwykle skuteczna.
Termostat masz tak zapisany?

climates:
  - name: "SunPc ogrzewanie temperatura zadana"
    slave: 1
    address: 1
    count: 1
    input_type: holding
    max_temp: 55
    min_temp: 10
    offset: 0
    precision: 1
    scale: 0.1