Postawienie HA, mini pc Windows - parę pytań

Witam, co sądzicie o postawieniu HA na Windowsie, a dokładnie na " Mini PC MINIS FORUM Z83-F". Chciałem, żeby centralka była dość smukła, niewielkich wymiarów, małego poboru prądu, max do 400zl. Do tego ConBee2, w przyszłości dojdzie jakaś kamera. Do Z-wave coś polecicie?

Specyfikacja:

  • Procesor: Intel Atom X5-Z8350 1.4 GHz
  • RAM: 4 GB DDR3
  • Dysk: 64 GB eMMC
  • Karta graficzna: Intel HD Graphics
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Tak, za pomocą karty SD do 128 GB
  • System operacyjny: Windows 10 Professional

Pomysł ciekawy, tylko tego Windowsa bym się pozbył (to właściwie podstawowy warunek, bo ten sprzęt to taki na styk na instalację HAOS bare-metal).

Nie wiem jak to wygląda obecnie (tj. co to za wersja Windowsa, ale jedynym plusem jest być może kwestia możliwości przeniesienia z tego mini-PC licencji na inny sprzęt, ale nie bierz tego do końca na serio - jak znam życie to będzie prawnie dość śliskie posunięcie).

Tu wprawdzie dobrze nie widać płyty głównej

Ale to sprzęt z gatunku rozwiązań low-cost - więc brak jakichkolwiek sensownych opcji upgrade jak sądzę (traktowanie karty SD jako rozszerzenie nośnika jest dość słabym pomysłem) - jeśli sobie z tego zdajesz sprawę to OK.

Co do z-wave to
Z-Stick 7 • Z-Wave 700 series USB antenna
edit - skreślenie z powodu problemów z obsługą tego sticka w obecnie zalecanej integracji zwavejs
albo starszej generacji
https://www.amazon.de/-/pl/dp/B00YETCNOE

PS Mimo, że nie jestem zwolennikiem instalacji HAOS na polizingowych terminalach, to myślę że w podobnych pieniądzach dostaniesz terminal Wyse 5070 (który ma jako-takie możliwości rozbudowy, oczywiście nie mam na myśli żadnego Windowsa :stuck_out_tongue: ).

Rozumiem, że w linuksie zabawa trwa tylko podczas postawiania serwera? Jestem przyzwyczajony do Windowsa, kiedyś chwile miałem do czynienia z Ubuntu, więc trzeba w tym siedzieć żeby swobodnie coś tam sobie działać.

Miałem też na oku Dell Wyse 3040, wyczytałem jednak, że 8GB pamięci, dla HA na proxmox to jest mało, dlatego szukam jakiejś alternatywy. Chciałbym coś w miarę oszczędnego, jeśli ma to chodzić 24h/dobę. Chyba, że wychodzę z błędnego założenia o różnicach w kosztach?

HA miałby zarządzać mieszkaniem 60m w bloku, początkowo do nauki prostych działań zarządzania mieszkaniem.

HA natywnie nie działa pod Windowsem, a na tak slaby sprzęt jak zaproponowałeś ja widzę tylko jedno proste rozwiązanie - instalację HAOS bare-metal (masz wtedy gotowe zintegrowane rozwiązanie o które dba zespół programistów Home Asistanta - to jest od razu komplet HA + Supervisor + system hosta HAOS bazujący na linuxie).

Można oczywiście pomyśleć o innych rozwiązaniach (jak instalacja w linuxie), ale to raczej dla zaawansowanych, a ja proponuję najprostsze z możliwych rozwiązań…

Oczywiście zanim kupisz ten sprzęt przeczytaj tutka powyżej i spytaj jakiegoś sprzedawcy jaką ma (przewodową) kartę Ethernet i sprawdź czy taką tam wymieniłem (bo jaką ma bezprzewodową już wiem i nie będziesz jej używał, bo nie będzie działała, przynajmniej w/g stanu na dzisiaj, a o jej wsparcie nie będę prosił developerów).

PS Oczywiście nie dam gwarancji, że się wszystko uda , bo to nie jest projekt w którym ktoś daje jakieś gwarancje :smiley: (ktoś musi spróbować pierwszy, moim zdaniem szansa jest bliska 100%, ale nie zagwarantuję nie znając pełnej specyfikacji sprzętu, a realnych testów i tak nic nie zastąpi).

PPS Nawet jeśli wybrałbyś znacznie mocniejszy sprzęt i zdecydował się na wirtualizację pod Windows to w środku VM wciąż będzie (prawie) taki sam Linux w którym działa HA jak przy instalacji natywnej, zasadniczo to w większości tego Linuxa nie będziesz raczej za często oglądał (a może i nigdy? no to raczej mało prawdopodobne, ale kto wie?).
To jednak musisz pamiętać, że nawet pliki tekstowe są inne niż w Windows, więc musisz używać odpowiednich narzędzi do ich edycji (są dostępne wewnątrz samego HA, ale jeśłi chcesz edytować te pliki z poziomu Windowsa to potrzebujesz np. Notepad++ albo VSC).


Ciąg dalszy, bo nie dałem rady naklepać reszty za jednym razem

Wyse 3040 to przykład konstrukcji, co do której mam pewność, że jest strzałem w kolano - akurat developerzy dołożyli w HAOS 7.2 (który wyszedł 3 dni temu) obsługę karty audio zamontowanej w tym sprzęcie i dlatego z ciekawości przyjrzałem się mu bliżej dosłownie wczoraj - to jest sprzęt TYLKO do zastosowania takiego, do jakiego został zaprojektowany (thin client), ewentualnie dla totalnych hardkorów, którzy lutują sobie inne kości eMMC na płycie głównej (to BGA jeśli coś Ci to mówi), w tym wypadku jednak lepszy ten chinol, którego wspomniałeś na początku.

Z jednej strony boisz się linuxa, a z drugiej chcesz skakać na głęboką wodę (proxmox) i równocześnie pchać się w wirtualizację mimo że planujesz masakrycznie slaby sprzęt na instalację zamiast “wypasa” nadającego się rzeczywiście na wirtualizację (i może wtedy by miało to głębszy sens gdzybyś używał kilku VM?).

Jeśli zastosowanie ma być głównie edukacyjne to po prostu kup RPi4B (sugeruję wersję 4GB, może też być i 8GB, bo nie chcę pisać że 4GB każdemu wystarczy :smiley: - to taka parafraza z Bill’a G.) czy od biedy nawet RPi3B+ albo 3B (tu nie ma wyboru jest 1GB RAMu i cześć więc będzie trzeba się mocno ograniczać - to chyba nie jest dobry pomysł dla początkujących, ale może właśnie dobry - by będąc ograniczonym przez sprzęt działać oszczędnie?), rozmiarowo to samo, jedynie pajęczarstwo będzie minimalnie większe.

Natomiast tu przykład, jak sytuacja nie powinna wyglądać - postanowiłem sprawdzić czy RPi zero 2W by się mogło nadawać na choćby niedużą instalację HA - no i zdecydowanie nie mogę rekomendować, 512MB RAMu niewątpliwie powoduje, że ten model raczej nigdy nie znajdzie się na liście oficjalnie wspieranych (oczywiście można zrezygnować z kilku dodatków, które zainstalowałem na wstępie, ale i tak to jest już jazda bez trzymanki)

Sądząc po typowej konfiguracji “bramki” HA Yellow (wczesna nazwa kodowa HA Amber), gdzie sztandarowy zestaw bazuje na CM4 w wersji 2 GB RAM 16 GB eMMC, to można sądzić, że zespół autorów HA będzie starał się optymalizować system na tyle by dał radę pracować na takim sprzęcie w dniu premiery (oraz chociaż z rok dłużej, ale oczywiście nie na 16GB flasha - po to HA Yellow ma gniazdo na ssd, by on był zbiornikiem na dane, a eMMC tylko na system), ale myślę że bezpieczne są te 4GB RAMu (a nawet więcej jeśli nie chcemy się liczyć z ograniczeniami sprzętu).

I cytacik wyrwany z kontekstu, zrobiłem to specjalnie

Jak to kiedyś pięknie określił @angler HA to nie jest sprint, tylko ultramaraton.

1 polubienie

Powiem wprost, tylko się nie obraź, to jest po prostu głupie. Technicznie sam Windows 10 do płynnej pracy potrzebuje min. 4GB RAMu, do tego zasoby na HA i masz dokładnie sytuację jak w przypadku Proxmoxa z tym, że Proxmox to system serwerowy (może działać bez restartu np. rok) a Windows to system deskopowy (system po prostu wymaga “częstych” restartów).

Przepraszam za wyrażenie ale inaczej nie mogę : “Z gówna bata nie ukręcisz”.
Jak Cię stać na Mercedesa to stać Cię na paliwo - liczyliśmy tu na Forum ile kosztuje HA miesięcznie i to tylko zależy co kto ma w domu i na czym. I nie tylko sam komputer tylko cała jego okolica tj router/modem kablowy etc. To nie są jakieś kosmiczne pieniądze.
Te przykładowe 400 PLN zainwestuj w coś co będzie chodzić i nie umrze za pół roku bo tu dalej jest stara zasada z PC : Twój sprzęt rośnie razem z Tobą a obcinanie wydatków na samym początku mści okrutnie i wydasz później dwa razy tyle.
W10 na 4 GB RAM to się tylko URUCHAMIA i tyle. Potem jest tylko coraz gorzej - szczególnie jak ma dostęp do internetu a miał będzie.

Nie bać się natywnej instalacji - odpada milion problemów a i HA ma 100% sprzętu dla siebie.

@Mariusz92 aby Ci to pokazać:
image
Tyle u mnie żre HA+Wyse+Router+Modem

Obecnie z tego co wyguglałem kWh z 0.7 PLN będzie wynosiło 0.9 PLN - taryfa G11
W ciągu miesiąca zeżarło mi to 20kWh co daje koszt po starych cenach 14 PLN
Po podwyżce będzie to 18 PLN.

2 polubienia

Spokojnie Panowie wiem, że moja wiedza na temat HA jest znikoma, staram się do edukować, kupić coś rozsądnego i zacząć zabawę, więc jeśli chodzi o krytykę to luz :wink: Z elektryką i elektroniką mam trochę do czynienia, dlatego też idę w kierunku automatyzacji domu. Miałem wcześniej centralkę od fibaro HC2, tam niby było trochę prościej, jednak brak rozwijania systemu, kosmiczne ceny i brak integracji z różnymi producentami zmusiły mnie po latach, do sprzedaży tego dziadostwa, który leżał i się kurzył.

Wspomniałem o promoxie, bo takie informacje wyczytałem, że jest najbardziej stabilny :wink:

Koszta faktycznie nie wychodzą duże, T630 pobór na proxmoxie podają od 9-18W. Co do tego HP, też macie jakieś zastrzeżenia? :slight_smile:

Jeśli chodzi o linuksa, to którego wybrać?

@Mariusz92 Wiesz, ja jestem fanem prostych rozwiązań, więc dla mnie proste rozwiązanie jest tylko jedno (i już je linkowałem wyżej) - natywny HAOS - masz wtedy gotowy obraz i nie interesujesz się systemem (“pod spodem” jest Buildroot, więc nie da się w niego ingerować - takie rozwiązanie typowo embedded, coś jak firmware - po prostu działa).

Jeśli chcesz mieć trudniej to są inne rozwiązania - HAOS w maszynie wirtualnej (chyba najlepiej udokumentowany i modny jest proxmox), ale moim zdaniem nie ma sensu marnować mocy słabego sprzętu na dodatkową warstwę wirtualizacji - jeśli na tym sprzęcie planujesz TYLKO HA, to wróć do poprzedniego paragrafu - nie ma nic wydajniejszego niż system pracujący bezpośrednio na sprzęcie.

A jeśli zjadłeś zęby na linuxie, to można zainstalować HA w pełni manualnie i tu jest też jedyna słuszna droga - Debian (ale mówiłeś, że chcesz łatwo i prosto…).
Generalnie to nie jest prawda - nie ma jedynych słusznych dróg - metod jest o wiele więcej, ale już niejeden wkopał się w niewspieraną konfigurację.

Zacznij od przeczytania dokumentacji
http://hass.io

To dlaczego chcesz zacząć od linuxa, Proxmoxa itd? @szopen dobrze wszystko opisał i wytłumaczył a Ty nadal próbujesz utrudniać sobie życie. Z moją wiedzą to mógłym sobie postawić HA na ESXi na serwerze rackowym podłączonym do macierzy, tylko po co? To ma być proste i niezawodne dlatego nadal używam RPi3 z “odpowiednią” kartą SD i tak od ponad 1,5 roku bawię się z HA :slight_smile:.

Po pewnie trafił tutaj z innej strony :wink: Ale tylko zgaduje.
@Mariusz92 chłopaki Cię uświadomili , ja jeszcze raz powtórzę - nie inwestuj w trupy jeśli za tę sama cenę kupisz coś co będzie miało zapas mocy i łatwość ingerencji do wnętrza - nie kieruj się wyłącznie energochłonnością.

Zamówiłem Dell 5070 :slight_smile:
Tak właśnie się zastanawiam, czym będę sterować tym komputerem :sweat_smile:
Czy klawiatura na BT będzie działać wraz z biosem? Czy musi być na przewod?

Nie spotkałem jeszcze płyty głównej w której klawiatura BT działałaby w BIOSie (przynajmniej wśród wypustów sprzed kilku lat, ale wcale nie jestem przekonany, że coś się w tym względzie zmieni).

Nie musi być “na przewód” - z powodzeniem używam do niemal wszystkiego bezprzewodowego zestawu Microsoftu (nadajnik/odbionik USB v8.0 + klawka model 800 + myszka 1000, jak się całość nazywa nie pamiętam, ale nie polecam tego rozwiązania, bo pod niektórymi linuxami są problemy ze scrollem, są do rozwiązania, ale nie tak to powinno wyglądać).
Raczej pomyśl o Logitech’u z donglem Unifying.

PS Nie będziesz nim sterować lokalnie już po procesie instalacji - założenie jest takie, że będzie pracował przez resztę swojego życia headless.

Natywny HAOS instalacja z wykorzystaniem linuxa poszła od strzała :smiley:
Sam dell po postawieniu serwera z conbee2 ciągnie 4.2W, do tego nie jest wcale taki duży, więc jestem zadowolony. Mini klawiatura z touchpadem za 23zl współpracuje bezproblemowo.
Domyślam się, że dopiero teraz zacznie się maraton z HA… :wink:

Mam jeszcze parę pytań

  1. Dlaczego ludzie polecają proxmoxa skoro, natywna instalacja jest prosta i bez wirtualizacji. Jeśli miałby komputer służyć do czegoś jeszcze, to ok. Jest jakaś różnica w funkcjonalności HA w tych dwóch wariantach?
  2. Chciałbym mieć zdalny dostęp, chmury nie chce wykupować, bo mija to się z celem. Chciałem zrobić dostęp przez duckdns, jednak nie mam dostępu do routera, bo przez “politykę firmy” monter internetu nie mógł mi podać danych do routera, sam zmienił nazwę i hasło sieci. Mógłbym zresetować router i zalogować się na domyślnych ustawieniach ale…: Czy jest możliwość, że router musi pracować na jakiś konkretnych danych i potem nie będzie dostępu do neta? :wink: Dostawca to Optotech - router Halny na światłowodzie. Gdybym miał drugi router nie zadawałbym głupich pytań :stuck_out_tongue_winking_eye:
  1. Instalacja natywna była stosunkowo do niedawna dostępna tylko na wybranych platformach SBC i na wybranych ich modelach (RPi, OPi, Tinkerboard, Odroid i… NUC). Jak się okazało buildy dedykowane dla NUC dawały się uruchomić też na NUCo-podobnych PeCetach (a także i zupełnie innym od NUC sprzęcie), więc developerzy pociągnęli ten temat i od HAOS w wersji 6.0 ta platforma została przemianowana na generic x86-64.
    Poza dodatkowymi możliwościami, ale i utrudnieniami powodowanymi przez dodatkową wirtualizację w proxmoxie nie ma różnic funkcjonalnych (no generalnie o ile wirtualizacja nie uniemożliwia dostępu do sprzętu - to może dotyczyć np. obsługi audio, z którą o ile mi wiadomo jest/był jakiś problem w proxmoxie).

  2. To Ty z nimi podpisywałeś umowę, więc możesz sprawdzić jej treść.
    To ten sprzęt?
    Single Gigabit Port GPON ONT with ROUTER and NAT < HALNy NETWORKS
    jeśli tak, to może pracować w trybie bridge (SFU), oczywiście wtedy musisz mieć własny router. Prawdopodobnie można zamówić przełączenie w taki tryb (ale MUSISZ mieć własny router) - porozmawiaj o tym z kimś przytomnym z obsługi technicznej twojego dostawcy (a nie z działem handlowym).

Tak zapewne właśnie jest (no na jakieś 99,9%) :stuck_out_tongue:

PS w Sklepie z Dodatkami w HA (menu Supervisora) są 2 addony VPN, które są klientami chmurowych darmowych VPN (Zerotier i Tailscale) i umożliwiają bezpłatny zdalny dostęp bez otwierania portów na świat (jedyny warunek to instalacja klienta też na sprzęcie z którego chcesz uzyskiwać dostęp do HA spoza LAN):

Ten warunek nie brzmi zbyt optymistycznie, czy to w pełni bezpieczne dla danych?

W umowie w sumie, nie ma nic konkretnego na ten temat. Póki co czekam na odpowiedz z ich strony na możliwość konfiguracji, chociażby zdalnej edycji. Model to dokładnie:
GPON HALNy HL-4GMV3

Mam swój router WIFI, próbowałem już i udostępniłem na nim internet z Halnego, przypisałem port dla HA. Jednak nie ruszyło, a powinno? :smiley: Jak logowałem się na domenę …duckdns.org to przekierowanie miałem do zalogowania się na Halny, ale tylko w sieci WIFI. Z zewnątrz (telefon GSM) nie znajduje tej domeny.

Który warunek? (używaj cytowania)
Jeśli mówisz o kliencie zainstalowanym na każdym ze sprzętów to jest to warunek konieczny, bo bez “dziury w firewalllu” nie da się połączyć z zewnątrz z twoją siecią LAN, więc połączenie musi być inicjowane “ze środka” (to samo dotyczy sieci komórkowych swoją drogą).

Czy to bezpieczne? a czy bezpieczne jest używanie smartfonów na Androidzie czy iOSie?
Czy bezpieczne jest używanie email?

Jeśli chodzi o Tailscale/Zerotier to w rękach przeciętnego początkującego użytkownika HA uważam je za znacznie bardziej bezpieczne niż otwieranie portów na świat.

Jeśli jesteś zmartwiony darmowością to te serwisy nie są darmowe w zastosowaniach profesjonalnych (i wtedy nie są jakoś masakrycznie tanie)


Twój model to ten, więc pewnie wymienią na coś prostszego (jeśli się dogadasz)

Nie powinno. Przecież nie masz przekierowania portów na routerze dostawcy.

Generalnie jeśli się bierzesz za automatykę domową (w szczególności bazującą na rozwiązaniu takim jak HA) to powinieneś zacząć od panowania nad własną siecią LAN, więc własny router, nad którym masz pełnię władzy jest koniecznością (wiele urządzeń integruje się właśnie po LAN), natomiast wcale pełnia władzy nad dostępem internetu do twojej sieci nie jest potrzebna (wręcz jest niewskazana jeśli nie wiesz co robisz), więc wystarczy zamówić wyłączenie WiFi w routerze dostawcy i po prostu połączysz oba routery kaskadowo (nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ale na 100% bezpieczne, nie skorzystasz wtedy z serwisów DDNS, bo nie będzie takiej możliwości, ale patrz wyżej - można wyżyć i bez tego).