Proxmox local-lvm pełny mimo 20 GB zajętości przez HA

Cześć, co prawda jest na tym forum kilka takich tematów natomiast nikt nie nawiguje tam użytkownika do rozwiązania tego problemu więc spróbujmy tutaj przejść sekwencję kroków do sprawdzenia i rozwiązania problemu.

Problem: Proxmox local-lvm na którym jest zainstalowany tylko HA nagle stał się pełny w prawie 100%.

  1. Sam HA zajmuje coś w granicach ~20GB
  2. Backapów w proxmox brak(wywaliłem gdy okazało się że jest lipa):

Więc co się stało że nagle local-lvm urosło do takich rozmiarów że HA przestaje się uruchamiać po aktualizacji? Czy problemem jest przydzielenie pełnego dysku? Czy powinienem przeinstalować całość od nowa? Tylko jak ustawić przydział dysku biorąc pod uwagę że mam 128 GB SSD?

Masz dwa rozwiązania :

  • dokup większy dysk i jak nie chcesz proxmoxa to zainstaluj HA natywnie,
  • dokup drugi dysk i powiększ partycje o ten drugi dysk ( tak ja sobie zrobiłem bo też się zatykał, to jest najszybsza metoda tylko trzeba poczytać n/t jak się tworzy dyski LVM-Thin).

Moim zdanie błąd jest w opisie Instalacji - nie dajemy całego dysku dla HA tylko jego część ( czyli ze 120 MB dajemy tylko 90 MB ).

Przypadkiem nie instalowałeś Home Assistant ze skryptu na blogu pewnego pana ? Bo jeśli tak to problem nie zniknie ,będzie coraz gorzej. Miałem tak i ile bym nie dał dysku to po krótkim czasie był pełen. Mi zjadło 120 giga. Wyjściem jest instalacja wg filmu Artura bez żadnych skryptów. Najlepiej zrobić backup na google drive , instalacja na nowo i powròt z backup. Możesz dorażnie w konsoli proxmox po wyłączeniu maszyn wirtualnych wbić
fstrim -av. Ale na długo nie pomoże. Poniżej link do świetnego tutorialu do filmiku Artura
Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku

Dokładnie jest tak jak piszesz, przeinstalowałem według filmu Artura i jak na razie spokój, zobaczymy jak szybko będzie rosło

Bo będziesz miał teraz spokój tak długo że zapomnisz jak się to instaluje :hugs:

Dzień dobry, czy mając zainstalowanego Proxmox i HA ze skryptu, ktory zapełnia local -lvm muszę instalować wszystko od początku czy wystarczy stworzyć nowa VM i zainstalować HA i przywrócić backup?.

Można - po prostu usuń VM i stwórz nowego Ja jechałem od zera bo od razu podbiłem proxmox do 7

Również mam problem z HA zainstalowanym ze skryptu. Zapełnił już prawie dysk 64 GB.

Postanowiłem zainstalować tak jak polecał @artur ale niestety nie działa.

Teraz już pamiętam czemu użyłem skryptu a nie instalacji od Artura.

Maszyna to HP T620

Podpinam się do wątku ponieważ u mnie zapchany jest local :confused: nie wiem jak to się stało bo nie zaglądałem a nagle dup i nie mogę uruchomić HA :confused:Może ma ktoś jakiś pomysł jak to ogarnąć ? Dysk SSD 120Gb założony

@baltazar
Skopiuj i wklej rozwiązanie jeśli nie chce Ci się pisać, to nie jest publiczna grupa FB.

Nie sądzę że mogę kopiować czyjąś pracę - nie jestem tego autorem. Jak to wbrew zasadom forum(tak zakładam) to usuń proszę moje posty.

To skopiuj swoją pracę.
Wszystko o czym tu piszemy to open-source i “niezgodne z zasadami” są tylko takie rzeczy które nie są publicznie dostępne (jak np. grupa FB którą się posłużyłeś - sposób jej działania jest niezgodny z ideą, a nie z zasadami, posta ukryłem celowo, by wywołać jakiś feedback, bo w przeciwnym razie autorzy takich postów leją na wskazówki moderatorów).
Jeśli nasza zasada w pełni publicznej pomocy Ci nie odpowiada możesz oczywiście usunąć swoje konto.

1 Like

Dobrze to żeby nie bić piany zbytniej to wrzucam link do bloga z problemem i jego rozwiązaniem

https://engineerworkshop.com/blog/lvm-thin-provisioning-and-monitoring-storage-use-a-case-study/?fbclid=IwAR1nxaauck8qf6VOvgZSPvb5UCXFjezsyju4vB0kC-kM1xidAUrdXRhosfM

Przy okazji nie wiem czy mogę oznaczyć @artur ale twój poradnik z instalacją HA na Proxmox wymaga poprawy, bo niestety ale przez to że nie ma tam wytłumaczone jak należy odpowiednio przydzielić przestrzeń to dla mniej doświadczonych(w tym i mnie) było to problematyczne później.

1 Like

no i została mi ostatnia rzecz, PROXMOX.
Zawiesił się backup VM i po naciśnięciu STOP zapełniły się dwa dyski LOCAL I USB
Zanim znalazłem rozwiązanie dyski były pełne.

Problem jest taki że zablokowane są konsole, nic nie mogę wpisać, i nawet sam PROXMOX nic nie przyjmuje.

Jakiś pomysł?
dodam jeszcze że ten backup VM udało mi się zrobić, jednak jest zamontowany na USB1.
Więc o ile wiem wyjąć go nie mogę :confused: