Smart mikrofon + smart głośnik, ale sterowany centralnie

Cześć!

Szukam jakiegoś rozwiązać, które pozwoli mi uzyskać następującą funkcjonalność:

Smart głośnik:

  • w kuchni jest głośnik, który mogę włączyć przekaźnikiem (czyli nie “buczy” jeśli nic nie gra, bo domyślnie jest odłączony z prądu)
  • w Home Assistancie klikam guzik, włącza się zasilanie głośnika, zaczyna lecieć muzyka

Póki co, jedyne rozwiązania jakie znalazłem to takie, których nie da się włączyć do prądu zdalnie, trzeba fizycznie wcisnąc mono-stabilny guzik przy głośniku

Smart mikrofon:

  • w salonie stoi smart-mikrofon, wpięty albo po bluetooth, albo do bezinternetowego Wi-Fi
  • wciskam guzik na mikrofonie (albo np. zdalny guzik ZigBee), zaczyna sie nagrywanie, wysyłanie jest jako plik audio do Home Assistanta (albo dowolnego innego serwisu self-hosted)
  • dzieki temu plik audio moge przesłać do dowolnego urzędzenia na którym mam kontrole
  • dodatkowy bonus: identyczne urządzenie, ale w wydaniu smart-watch na rękę :slight_smile:

Póki co jedyne opcje jakie widzialem, to fizyczne podpięcie mikrofonu po USB do Home Assistanta (a tego mam w piwnicy :frowning:)

Główne założenie: prywatność - mikrofon nie ma prawa mieć dostępu do internetu. Może tylko wykonać jakiegoś calla do jakiegoś API (może to być API Home Assitanta) z zapytaniem, które dopiero później jest analizowane przez moje serwisy

Myslalem o tym, żeby do raspberrki wpiąć głośnik po audio-jacku, a zasilacz głośnika do smart-gniazdka na ZigbEE. Zainstalować na niej raspbiana i odpalać na nim pliki MP3 ściagane z domowego NASa za pomocą np. aplay. No ale może jest jakieś lepsze rozwiązanie out-of-the-box (zwlaszcza ze teraz ciężko kupić raspberkę)

Hmmm - Google Nest ? Masz dwa w jednym , ból tyłka to że on “ni panimaju” po naszemu.

@Krzyszof_K Chyba przeoczyłeś to

@shalak

Chyba masz za skomplikowany ten głośnik, obejściem jest wrzucenie np. ESP do środka by “wciskał” ten guzik (cudzysłowy, bo prawdopodobnie wystarczy wystawić jakiś sygnał udający wciśnięcie - nie musi to być fizyczne zwarcie).
Albo po prostu głośnik zbudowany w pełni DIY.
Jeśli chodzi o audio-player to gotowych rozwiązań DIY jest na pęczki (nie szukałem głęboko, a ten temat pojawiał się przynajmniej kilka razy)

Na mikrofon nie mam pomysłu - nie czuję potrzeby sterowania głosowego i się tym nie interesowałem, ale googlowanie zajęło mi minutę by znaleźć to:

Od paru lat rozwijany projekt na bazie HA z założenia lokalnie: