Smart żarówki + ściemniacz Zigbee

Cześć.

Jestem na początku przeróbki systemu oświetlenia w pokoju. Chciałbym mieć następujące możliwości:

  • włączanie/wyłączanie światła ręcznie ze ściany,
  • ściemnianie światła ze ściany,
  • włączanie/wyłączanie światła za pomocą HA,
  • ściemnianie światła za pomocą HA,
  • zmiana temperatury barwowej światła za pomocą HA,
  • opcjonalnie zmiana temperatury barwowej ze ściany (np. kręcenie z wciśniętym przyciskiem) - to już “widzimisię”, więc jak da radę to fajnie, jak nie to nie.
    Całość po zigbee.

Jak najlepiej mogę zbudować taki układ? Wiem, że na pewno potrzebuję smart żarówek umożliwiających ściemnianie i regulację temperatury. Nie wiem dokładnie co ze sterowaniem ze ściany. Chciałbym ściemniacz z przyciskiem i pokrętłem. Z tego co się dowiedziałem w smart żarówkach funkcja ściemniania jest realizowana wewnętrznie w żarówce, a nie przez regulacje zasilania dochodzącego do niej. Wydaje mi się, że żarówka powinna być zasilona cały czas z pełnego 230V. W takim wypadku jak mogę zrealizować ściemnianie i wyłączanie? Myślałem o bezprzewodowym przełączniku z przyciskiem i pokrętłem, ale nie mogłem takiego znaleźć (obok niego mają być też przełączniki do kolejnych części oświetlenia, więc najlepiej jakby były jednej serii). Znalazłem ładny ściemniacz pasujący wizualnie do przełączników jedno- i dwuklawiszowych, które przewiduję
https://allegro.pl/oferta/sciemniacz-swiatla-pokretlo-zigbee-seria-kt-tuya-10137525803
https://allegro.pl/oferta/przelacznik-1-obwod-bialy-seria-kt-zigbee-tuya-10215265487
https://allegro.pl/oferta/przelacznik-wlacznik-zigbee-tuya-2x-podwojny-10999803891
I tu szereg pytań.
Czy ten ściemniacz działa tak jak “głupi” ściemniacz? Reguluje napięcie (prąd?) dochodzący do źródła światła? Na klik odcina zasilanie całkowicie?
Czy jest jakaś opcja, żeby wykorzystać tego rodzaju ściemniacz?
Wpadłem jedynie żeby zasilić sam ściemniacz, a żarówki na stałe z sieci, i w HA odczytywać sygnał z pokrętła i wysyłać do żarówek.
Jest może inne rozwiązanie spełniające moje wymagania?

Proszę o wyrozumiałość w temacie braku wiedzy i o ewentualne porady.

Dokładnie tak, stosujesz odpowiednie piloty zamiast ściemniacza.

Ściemniacze Zigbee się nie nadają - potrzebujesz do nich “głupie” żarówki.

Jeśli masz tak duże wymagania, to musisz się liczyć z tym, że albo kupisz jakieś gotowe rozwiązanie systemowe (raczej nie będzie tanie), albo jesteś skazany na DIY.

Tu masz przykład panelu sterującego (pilota) zaprojektowanego tak, by konfiguracja była do ogarnięcia metodami DIY (uwaga, nie pasuje do standardowych puszek!)

Przykładem gotowego systemu, który częściowo realizuje twoje wymagania są systemy takie jak Philips Hue czy Ikea Tradfri (ale żaden z nich obecnie nie oferuje ściemniacza obrotowego, pilot żyroskopowy w takiej formie sprzedawała kiedyś Ikea, ale on się po prostu nie sprawdza szczególnie dobrze, więc został zastąpiony bardziej tradycyjnym klawiszem, dla żarówek ze zmienną barwą mają taki systemowy pilot, Philips zawsze miał w ofercie tylko konstrukcje bazujące na przyciskach, choć za to był też model bezbateryjny).

Dzięki za odpowiedź.

Piloty są fajne, ale niestety potrzebuję czegoś naściennego, jak najbardziej zbliżonego wyglądem do tradycyjnych włączników.

W takim razie w wypadku smart żarówek nie ma łatwej, gotowej możliwości sterowania ich jasnością z normalnego przełącznika, a tylko z aplikacji?

Czy takie druciarstwo jak opisałem z podłączeniem żarówek na stałe i sygnałami z zasilonego przełącznika na ścianie (nie podłączonego do żarówki) ma prawo działać?

One są “naścienne”. Mogą być nawet o bardziej tradycyjnym wyglądzie jeśli zastosuje się bardziej “tradycyjne” ramki lub konstrukcje imitujące zwykłe wyłączniki.

Druciarstwo ma prawo działać, ale nie tędy droga.

Myślisz, że taki

https://allegro.pl/oferta/aqara-h1-knob-bezprzewodowy-przycisk-pokretlo-11511861701

też byłby ok?

Sprawdź

Przyjmuje ognioodporny panel PC klasy V-0, który zapewnia odporność na wysoką temperaturę.

Ciekawe po co?

1 polubienie

Jest na liście i przekazuje wszystkie dane, które by mnie interesowały. Chyba OK. Z tym, że z dostępnością bardzo słabo. No nic, jeżeli znam już z grubsza koncepcję to poszukiwań nadszedł czas.

Jeżeli ktoś miałby coś do dodania, może jakieś inne pomysły, to z chęcią usłyszę. Zapraszam do komentowania.

Uśmiałem się do rozpuku - sugerujesz, że to ma w planach spłonąć?

Pewnie od bateri :joy:

Podepnę się pod temat. Mam w salonie 8 żarówek smart gu 10 - każda z innej parafii w tym jedna zigbee reszta tuya local. Posiadam także potencjometr zigbee i chciałbym nim sterować barwą i jasnością “włączonych aktualnie żarówek” . Mam to próbnie ogarnięte przez node red ale uważam że to rozwiązanie jest bardzo nieprofesjonalne, może ktoś ma lepsze rozwiązanie

potencjometr zmienia wartości w input_number home assistant - potem są one odczytywane i zmieniane dla żarówki która jest podłączona i aktywna ale w tym wypadku musiałbym to powielić 8 razy dla każdej żarówki a wydaje mi się że to raczej lipa, dodatkowo mam suwaki w HA ale one aktualizują się dopiero jak zarejestruje się zmiana ruchu w pomieszczeniu
myślałem że można wysłać parametry do wszystkich 8 żarówek bez ich aktywacji ale to niestety niemożliwe i wywala błąd