Smlight slzb-07mg24

Nie dostałeś “ochrzanu” tylko wskazówki co musisz zrobić i od czego możesz zacząć, pomagam na zasadzie “wędka zamiast ryby”, nie mam tyle czasu i cierpliwości co @szopen :wink:

spoko jestem laikiem wiec troszke działam po omacku :slight_smile:
@szopen to ma cierpliwość i spokój wewnętrzny na 10 :wink:
Jeszcze raz z góry dziękuję za wszystkie wskazówki, podpowiedzi itp

Chyba się pogubiłem :slight_smile: Wydawało mi się że może być również routerem.
Wracam do lektury

troszkę”? Zadajesz pytania, na które odpowiedzi są w każdym poradniku o sieci Zigbee, np. w sieci Zigbee jest tylko jeden koordynator (bramka Zigbee) :wink: Wystarczy trochę doczytać i nie będzie podstawowych pytań.

Szkoda kasy na koordynator, bo zmieniać jego rolę w router.
Skoro i tak przynajmniej połowa urządzeń w typowej sieci Zigbee jest zasilana sieciowo i zwykle jest routerami.

Przydałaby się taka informacja

Nie mam nic jak narazie. Jaki router bo szukam i już się gubię :wink:

Przecież masz już jeden koordynator, skoro nie masz “nic”, to długo jeszcze nie będziesz potrzebował drugiego (a może i nigdy, więc nie widzę powodu by wydawać kasę na przestarzały conbee2, skoro zaszalałeś na najnowocześniejszego dongla USB na rynku).
Myślałem, że masz już istniejącą instalację oświetleniową Hue i/lub chcesz migrować z bramki Tuya.

Chcę stworzyć inną sieć bo pisałeś ze Hue lepiej zostawić oddzielnie. Mam czujniki otw/zamk sonoff snzb-04 na początek ale nie mam routera

Kuźwa czyli jesteś zupełnie nie przygotowany teoretycznie w ogóle.

Nie mając żadnych routerów w sieci istnieje ryzyko, że urządzenia końcowe (czyli bateryjne) zamontowane daleko od koordynatora będzie miało problemy z zasięgiem, ale póki co nie widzę powodu do kupowania jakiegokolwiek sprzętu na siłę tylko po to by był routerem, dokupisz cokolwiek zasilanego sieciowo to będzie routerem (lepszym lub gorszym) - jeśli nie masz “nic” to powinieneś się skupić na osprzęcie zasilanym sieciowo. A póki co dodaj do sieci co masz i przekonaj się czy działa dobrze.

Natomiast oddzielna sieć Hue ma sens tylko na bazie mostka Hue (bo tylko wtedy staje się autonomicznym systemem oświetlenia wykorzystującym drugą własną sieć Zigbee tworzoną przez mostek i przez niego zarządzaną), ale skoro masz tyle co nic, to nie wiem czy to jest właściwy kierunek dla Ciebie - raczej najpierw zbuduj jedną sieć, a potem się zastanowisz czy rozwinąć to o równoległy autonomiczny system oświetlenia (bo Hue nie jest w pełni otwarty).

Sieć Hue mam już od dawna z mostkiem i działa. Teraz chciałem stworzyć drugą. Nie mam dużych odległości między koordynatorem a urządzeniami więc wszystko powinno się widzieć.

Hmm pytałem co masz Zigbee - mówiłeś że nic, a teraz, że jednak masz działający system Hue, więc zadbaj by obie sieci działały na różnych kanałach Zigbee.

nie rozumiem tego.
co masz na myśli ?

@macek podał Ci powyżej link ale widocznie nie chcesz poczytać u źródła…

jest na tej stronie lista routerów. A wy jakie polecacie ?

Nie ma znaczenia to na etapie w jakim zaczynasz budować sieć. Bardziej kieruj się tym co potrzebujesz użytkowo w dumu. Praktycznie każde urządzenie zasilane z sieci 230V będzie pełniło rolę routera sieci zigbee.

Może moja mapa rozjaśni Ci obraz tej sieci:
(gwiazdka to koordynator)

Przydatny link z listą urządzeń:

Ta lista jest raczej szczątkowa i jak wynika z opisu, nie ma komu jej poszerzać.

mam jeszcze bramkę Xiaomi Mijia Aqara Hub DGNWG02LM która spinała termometry xioami ale je przerzuciłem do HA przez ESPHOMME zostały mi dwie stare kamery i oczyszczacz powietrza. Kamery to pójdą w odstawkę. Więc i ta bramka wyjedzie razem z kamerami może gdzieś do domku letniskowego ;-).

Czyli zapominam o routerze i zakładam czujniki otwarcia drzwi które zakupiłem i myśle co dalej

I mam trzy nowe czujniki temperatury LYWSD03MMC aby je przerobić do ZIGBEE tylko brak czasu na wszystko

Dobra, na przykładzie Hue
bramka Hue zawiera koordynator sieci (jedyny możliwy w danej sieci Zigbee)
żarówki Hue są routerami, kontrolery (niektórzy myślą, że to zasilacze) pasków LED też są
piloty Hue są urządzeniami końcowymi, czujniki PIR też, wprawdzie wycofano z produkcji stare piloty Tap, które w ogóle nie wymagały zasilania i one pracowały jako ZGP, ale i one są urządzeniami końcowymi

no generalnie wszystko bateryjne w Hue nie jest routerem, a wszystko z zasilaniem sieciowym jest

Można to uogólnić na wszystkie systemy Zigbee obojętnie czy zamknięte czy otwarte - routerem Zigbee są urządzenia ze stałym zasilaniem sieciowym (ale ponieważ niektóry producenci wypuszczą moduły zasilane szeregowo z obciążeniem, to one akurat nie są - mimo zasilania sieciowego zachowują się jak bateryjne).

Więc jeśli zabraknie routera, to zabierz z mostka jakąś żarówkę Hue i dołącz ją do Z2M, a będziesz miał router w sieci sterowanej przez Z2M.

Jeśli kiedyś się spierniczy mostek Hue to możesz całość sprzętu Hue wrzucić do Z2M, bo w pełni otwarty projekt przyjmie wszystko co się da i jest jako-tako znormalizowane.

W odwrotną stronę już nie jest tak wesoło - do mostka Hue można sparować tylko to co jest z nim zgodne czyli w praktyce tylko to co jest z logo Hue albo jest żarówką Zigbee (działają z nim żarówki Zigbee zgodne z ZLL dowolnego producenta, ale nie działają takie z wsparciem tylko ZHA, za to teoretycznie powinny działać też wszystkie Zigbee3) tak samo nie każdego pilota sparujesz z mostkiem (oprócz Friends of Hue dają się parować tylko już nieprodukowane piloty Trust, oraz ikeowskie pracujące w trybie autonomicznym na zasadzie wymiany klucza z mostkiem).

Nabieram jednak przekonania, że HA nie jest czymś dla Ciebie…

Mam troszkę okrojoną wersje HA.
Pytanko :slight_smile:
Mam router SLZB-07MG24 plus jeden czujnik ewelink SNZB-04 podpięte pod Zigbee2mqtt zainstalowane na serwerze przez DOCKER. W tej konfiguracji nie ma możliwości aby dostawać powiadomienia ? Musi to być wszystko w HA tak ?

Nie masz routera, teraz to koordynator.

Z2M nie zajmuje się powiadomieniami, to jest bramka sieci Zigbee, która się integruje z dowolnym systemem automatyki przez MQTT, jeśli chcesz mieć jakieś powiadomienia, to musi się tym zająć ten system automatyki domowej - w twoim wypadku może to być HA core.

Ale ja nie wiem od czego zacząć. Mogę prosić o pomoc ?
Musze pewnie zainstalować aplikacje aby widzieć czujnik
O to chodzi ?
Zrzut ekranu 2024-10-22 o 20.25.55