Sonoff SNZB-02 (połączony przez zigbee2mqtt) przestał odpowiadać

Czujnik temperatury i wilgotności SNZB-02 przestał mi odpowiadać 15 maja w sobotę. Dopiero teraz to zauważyłem ale nie o to chodzi.

Widzę go normalnie w Zigbee2mqtt ale jego “status” jest zamrożony. Tzn wyświetla mi dane z chwili w której ostatnio go widziano. Położyłem go w zasięgu zarówno koordynatora jak i 2 routerów ale on dalej swoje. Siedzi cicho i się nie odzywa.

Do czego służy przycisk na tym czujniku? Czy oprócz parowania ma on jeszcze jakąś funkcję? Np. gdy go raz krótko nacisnę to czy wysyła info o aktualnym stanie temperatury i wilgotności do HA?

Jak go przywrócić z powrotem do życia? (nie chodzi mi o ponowne parowanie, może jest jakiś inny sposób którego nie znam)

ps. nie wiem co było przyczyną utraty łączności. Może aktualizacja HA a może bateria mu padła (po 3 miesiącach to trochę za szybko…).

Przycisk w urządzeniach Zigbee zasilanych bateryjnie służy do parowania i wymuszania transmisji do koordynatora, tak działa to w urządzeniach Xiaomi, Aqara, Tuya.

Miałem jeden taki trefny czujnik Tuya z takimi objawiami.

Nie tylko Ty masz chyba ten problem…

Kupiłem czujnik ruch sonoffa , bateria podła po tygodniu .
2 minuty miał stan wykrycia, 2 sekundy bezczynny .

Dzień dobry,
Rozpoczynam przygodę z HA i pomimo upływu czasu problem nadal istnieje. Nabyłem kilka urządzeń sparowały się bez problemu i funkcjonowały również bez problemu przez jakiś czas. Pierwszy odmówił posłuszeństwa po 2h - przestał przekazywać pomiary, kolejne dwa padły po 2 tygodniach - zbiegło się to z przewiezieniem komputera z jednego domu do drugiego (czyli wyłączenie i włączenie HA). Piszę bo nie znalazłem odpowiedzi co robić - wyrzucać urządzenia czy może jest sposób na przywrócenie ich do życia?

To Twój pierwszy post na forum i piszesz “problem nadal istnieje” ale czy dotyczy urządzenia z tytułu tego wątku? Czy moze postanowiłeś gdzieś na forum coś dokleić :grin: W poście nie zawarłeś żadnych informacji technicznych więc trudno będzie pomóc, można ale trzeba będzie pobawić się w 100 pytań do :wink:.

piszę w temacie dot. sonofff snzb-02 - przyjąłem zatem, że podawanie symbolu urządzenia sonoff snzb-02, które opisałem jest zbędne ale oczywiście potwierdzam tak chodzi o snzb-02. mogę dodaać, że jeszcze dwa inne czujniki temperatury funkcjonują nadal poprawnie.
pzdr,

Faktycznie, duża liczba osób zgłasza problemy z tymi czujnikami, nie ma żadnej, jednej reguły na “ożywienie” tych urządzeń, jedna z nich to np. wymuszenie “przekonfigurowania” w Z2M, środowy, pomarańczowy przycisk obok urządzenia w GUI Z2M:
image

Może podesłać mi konfigurację yaml, w której działał Ci ten czujnik?
W ogóle nie mogę go uruchomić żeby pokazała się wartość w encji

Ja miałem kiedyś tak, ż raportował mi tylko

{
“linkquality”: 96
}

https://forum.arturhome.pl/t/milczace-snzb-02/4724

Żeby było śmiesznie, to przez bramkę zigbee działało a przez koordynatora nie.
Pomogło, usunięcie z Z2M, restart Z2M i sparowanie jeszcze raz.
Bez restartu nie działało

Mam ich nieco i zauważyłem, że chyba nie “lubią” one komunikacji przez routery zigbee. Non stop któryś wypadał. Przy połączeniu bezpośrednio z koordynatorem, nie mam już z nimi żadnych problemów.

a w tym kontekście 1.29.2 bo poprawia crashe 1.29.1 :stuck_out_tongue:

Witajcie, ja niestety nadal mam problemy z tymi czujnikami.
Po kilku dniach ich odczyty zostają zamrożone.
Kliknięcie na nich przycisku nie powoduje przesłania aktualnego statusu do z2m (jak w aquara)
Mam 3 takie czujniki i każdy znika.
Jeden jest przez router, pozostałe bezpośrednio do koordynatora (kupiłem od Grzegorza).
Ma ktoś jakiś pomysł co zrobić? Czy jest to temat nie do rozwiązania?

W moim przypadku , rzeczony czujnik jest podłączony do bramki sonoff z firmware ZBG-AB0-GL. Zauważyłem, że wypada jeden, i jest on najbardziej oddalony od bramki. Przeniesienie w pobliże bramki nic nie daje. Jedyną skuteczną opcją jest ponowne sparowanie. W mojej ocenie, wygląda to tak, jakby po utracie łączności, czujnik zaprzestawał kontynuowania transmisji.
Jaką masz odległość od bramki i ile przeszkód (ściany etc.) ?

@Jabol @pegaz988 mam ten sam problem i pojawił się przy którejś z ostatnich aktualizacji (nie pamiętam przy której). Mi z 14 czujników SNZB-02 wywala cały czas te same 4 czujniki. Łączą się one z różnymi routerami i nie ma tu mowy o słabym zasięgu. Wymuszałem też łączenie się z innymi routerami ale po 1-2 dniach znów staja się niedostępne.

Napiszcie wersje swoich systemów to pewnie za chwilę znajdziemy jakieś rozwiązanie:
Data oprogramowania układowego wszystkich czujników SNZB-02: 20201026
Wersja Zigbee2MQTT: 1.33.2
Typ koordynatora: zStack3x0 (CC2652P od Grzegorza Sterniczuka)
Wersja oprogramowania koordynatora: 20221226

NIe mam takiego czujnika, ale

Masz starawe firmware koordynatora
od pół roku jest dostępne 20230507 uznawane obecnie za stabilne

Co ciekawsze rozwiązuje problemy w miarę podobne do twoich

U siebie używam wersji eksperymentalnej 20230716 i działa (ale nie jest zalecana)

Jeśli jesteś otwarty na eksperymenty, to jest też wrześniowe wydanie (tylko dla betatesterów - Koen Kanters potrzebuje rzetelnej informacji zwrotnej!)

W moim przypadku jest to integracja przez ewelink jako sensor ,zatem oprogramowanie układowe jes fabryczne .
Nadal odnoszę wrażenie, że jest to powiązane z lokalizacją czujnika, zaobserwowałem pewną prawidłowość , a mianowicie po kilku godzinach od ponownego sparowania, spada stan baterii, jest to niewielki spadek procentowy rzędu kilku procent.

Możliwe, jednak w przypadku bramek chmurowych nie masz władzy nad firmware koordynatora Zigbee (i zasadniczo może być ono aktualizowane zdalnie przez dostawcę technologii).

Natomiast to sugeruje wadliwe działanie firmware samego SNZB-02, a konkretnie złą współpracę z routerami Zigbee lub jej brak, ale UWAGA na taką współpracę mają wpływ też urządzenia stanowiące te routery (więc diagnostyka robi się trudna lub wręcz awykonalna, bo przecież nikt nie wymieni w celach doświadczalnych wszystkich routerów w swojej sieci, a one są potencjalnymi podejrzanymi).

I dlatego przestałem rozwijać swoją sieć ZigBee bo to rozwiązanie jest jakąś porażką a nie “standardem”. Czekam na Thread i Matter i wierzę, że tego typu problemów nie będzie. Mam u siebie 28 urządzeń ZigBee i krew mnie raz na jakiś czas zalewa gdy pojawiają się takie problemy o których wyżej piszemy.

Alternatywnie też idę w czujniki na ESP (zaczynam testowo od zrobienia “smart garażu”). Na początek czujnik temperatury, otwarcia, sterowanie LED. Wiem, że trzeba pociągnąć kabel zasilający ale czuję, że będzie to działało tak jak powinno. WiFi zapchanego się nie boję, mam wszystko oparte o UniFi, odpowiednią ilość AP więc sieć działa bardzo stabilnie (obecnie 21-30 urządzeń po WiFi).

BTW zmieniłem wczoraj wieczorem FW koordynatora na 20230507 ale coś jest dalej nie tak. W weekend może siądę do tego spróbuję przywrócić niektóre czujniki do życia.

Gdy wchodziło Zigbee też miałem taką nadzieję, zestaw korporacji które ustanowiły ten (pseudo)standard wydawał się dawać pewność, że to będzie interoperacyjne i po prostu działające (chociaż wymyślone wtedy 2 osobne substandardy 1.0 ZLL i 1.2 ZHA zapowiadały problemy, to nie zapowiadały problemów na taką skalę jakie mamy dziś, swoją drogą wszystko miał naprawić standard Zigbee3 który miał też zjednoczyć ZLL z ZHA), natomiast gdy do gry z grubej rury wkroczyli Chińczycy wszystko trafił szlag. Po prostu brakuje centralnej koordynacji i kontroli, no ale miało być tanio… więc jeśli chodzi o standardy które mają być następcami Zigbee też mam sporo obaw.

W ogóle to Zigbee zapowiadało się doskonale na tle konkurencji sprzed tych kilkunastu lat mając nawet częstotliwości zharmonizowane na poziomie światowym (czego np. jak dotąd nie udało się osiągnąć w WIFI pracującym zasadniczo w tym samym paśmie 2.4GHz).