Zigbee... krew mnie zalewa... - o problemach i jak je rozwiązać

Mam w sieci kilka urządzeń Zigbee. Wszystko działało ok aż do momentu jednej z ostatnich aktualizacji. Zaczęło wywalać kilka (cały czas tych samych) czujników temp. i wilg. Sonoff SNZB-02. Zgodnie z rozmową w tym wątku Sonoff SNZB-02 (połączony przez zigbee2mqtt) przestał odpowiadać dokonałem aktualizacji i obecnie na moim pokładzie:

Wersja Zigbee2MQTT: 1.33.2
Typ koordynatora: zStack3x0
Wersja oprogramowania koordynatora: 20230507
CC2652P

Home Assistant

  • Core 2023.11.3
  • Supervisor 2023.11.3
  • Operating System 11.1
  • Interfejs użytkownika 20231030.2

Razem 27 urządzeń Zigbee:

  • po typie urządzenia
    Urządzenia końcowe: 18
    Rutery: 9

  • po źródle zasilania
    Bateria: 18
    Sieć elektryczna (pojedyncza faza): 9

  • po dostawcy
    eWeLink: 19
    _TZ3000_g5xawfcq: 3
    SONOFF: 2
    _TZ3000_qd7hej8u: 1
    _TZ3000_7ed9cqgi: 1
    _TZ3000_bvrlqyj7: 1

  • po modelu
    TH01: 14
    TS0121: 3
    DS01: 2
    01MINIZB: 2
    TS0002: 2
    TS0505B: 1
    MS01: 1
    WB01: 1
    ZB-SW02: 1

Niestety te “wybrane” (ale nie przeze mnie) czujniki cały czas rozłączało. Dziś zauważyłem, że nie mam w sieci jeszcze większej ilości urządzeń i jest ona totalnie rozjechana (screeny poniżej).

Jeżeli to całe Zigbee ma tak działać (co już w w/w wątku stwierdziliśmy, że koło “standardu” to Zigbee nawet nie leżało) to ja dziękuję za taką zabawę.

Pewnie jak bym kupił dedykowaną bramkę i miał wszystko jednego producenta, to podejrzewam, że było by lepiej. No ale nie po to mamy system Home Assistant i czujniki bezprzewodowe aby co chwilę w tym siedzieć bo coś się krzaczy.

Mam zatem kilka pytań:

  • U kogo działa z2m, nic nie wywala i czy może podzielić się wersjami softu który u niego działa stabilnie?
  • Jak nie Zigbee to co? Chodzi mi o stary dom gdzie nie mogę wszędzie dojść z kablami a chciałbym widzieć temperaturę w każdym pomieszczeniu, gdzieniegdzie sterować światłem itp itd.

Jedno jest pewnie. Wstrzymałem się z rozbudową sieci Zigbee i czekam na Thread/Matter. W garażu mogę ciągnąć przewody to przetestuję ESPHome więc może tego typu doświadczenie zrodzi mi kilka pomysłów, jak zastąpić to g… Zigbee.

Zacznijmy od elementarza:

  • koordynator na przedłużce?
  • kanał zigbee a kanały Wifi?

Jeżeli chodzi o pomiar temperatury to zrezygnowałem z czujników Zigbee (działały/działają dobrze) z uwagi na częstotliwość raportowania, teraz wszędzie mam Xiaomi LYWSD03MMC z wgranym alternatywnym firmware z domyslnymi ustawieniami, zmieniam tylko protokół na BTHome V2. Dlaczego tak: czujniki są tanie a używane przeze mnie ESP32 działają także jako Bluetooth Proxy, wszystko działa idealnie :slight_smile:.

@rafkan

  • Tak na przedłużce. Od samego początku (~2 lata), nic nie było modyfikowane (jedynie dołożone routery i kilka czujników)
  • Kanał Zigbee 25. Wifi w domu mam na Unifi i chodzi na 1 oraz 6.

Dodam, że przez ~2 lata problemów z Zigbee nie miałem takich jak po ostatnich aktualizacjach…

@macek
Z czujnikami temp. nie miałem problemu… do teraz :expressionless:
Dzięki za podpowiedź z tym co obecnie używasz. Rzucę na to okiem i zobaczę to rozwiązanie ma też u mnie rację bytu.

Jesteś pewny, że to po aktualizacji? Może ostatnimi czasy dołączyłeś do sieci zigbee jakieś urządzenie?, były już takie przypadki opisywane na forum, że podłączone urządzenie powodowało wariowanie sieci.
Masz bardzo słabe LQI, tak było zawsze?

Co aktualizacja wyświetla inne LQI. Na 99,9% wywaliły mi się jakieś 4 czujniki SNZB-02 po aktualizacji Z2M. Przeniosłem je bliżej innego routera, sparowałem na nowo, bawiłem się w to kilka razy i nic nie pomogło.

Następnie po rozmowie w w/w wątku z @macek zaktualizowałem koordynator do wersji z 7 maja 2023 r. Nic to nie dało. Dobrze, że nie wdrożyłem jeszcze HA na poważnie. Jest to środowisko którego się uczę ale tego typu sytuacja dała mi jasno do myślenia, że Zigbee nie jest “standardem” i nie można temu zaufać.

Brak jakiś problemów z Z2M po aktualizacjach.
ConBee II
Jakbyś potrzebował jakiś parametrów Z2M, WiFi to podrzucę jak będę w domu.

Zgadzam się, dlatego gniazdka, przełączniki wolę po Wi-Fi (Sonoff ) z wgraną Tasmota, ESPHome.

Mam działające trzy instalacje HA, w nich 5 sieci zigbee z ponad 100 podłączonymi urządzeniami nigdy nie miałem z nimi problemów (poza wymianą baterii).
Także, to dość naciągane stwierdzenie.

1 polubienie

Po przejściu na Conbee2, po początkach z CC2531, bez problemów zwiększam ilość urządzeń. Obecnie ok 35szt aktywnych.

Dziwna ta Twoja mapa. Wszystko łączy się do koordynatora, a LQI tragicznie niskie. Obstawiam problem z koordynatorem, jakiej natury ciężko powiedzieć ale może być sprzętowej.

U Ciebie też widać 4 urządzenia dziwnie rozbiegane :slight_smile: Z niczym się nie łączą.

Były sparowane więc są na liście urządzeń, a teraz leżą w szufladzie bez zasilania.

No cóż u mnie działają 2 oddzielne sieci Zigbee obie w pełni poprawnie, ALE nie mam żadnego urządzenia Tuya/Lidl(=Tuya)/Sonoff/eWelink w żadnej z sieci.
Mam za to Philips, Signify, Ikea, Osram (niektóre wypusty są problematyczne), Lightify (“nowy Osram”, problemów brak), Xiaomi
Wyjątkiem jest koordynator - DIY Egony v4 na bazie CC2652P (swoją drogą Z2M na koordynatorze z softem beta)
konstrukcyjnie zbliżony do Sonoff ZBDongle-P
(ale iTead palca tam nie przyłożył do firmware, co chyba wiesz)

U mnie na Conbee 2 są 94 urządzenia koordynator na 1,5 przedłużce i jak dla mnie nie ma stabilniejszej sieci. 2 urządzenia czujniki obecności bardzo mocno obciążają siec bo raportują na bieżąco. Dom dość duży w sensie daleko do koordynatora bo ten jest w jednym rogu domu. Nigdy jednak nie korzystałem z czujników tmp Tuya zawsze stawiałem na aqare xiaomi. Inne urządzenia TUYA typu gniazdka, włączniki szklane bistabilne, bezpieczniki DIN działają dobrze. Choć Tuya to moim zdaniem zawsze kompromis - zawsze jakaś wada jest. Co do rozwiązania macek to potwierdzam rozwiązanie tanie i stabilne do tego wiele parametrów można ustawić wg potrzeb np częstotliwość pomiaru - ja to wykorzystuje do zasilania głowic termostatycznych.

Dziękuję za wypowiedzi.

Jak byście podzielili się jeszcze wersją oprogramowania i FW jaki posiadacie, to może dzięki temu złapię jakiś trop, co u mnie nagle się skopało i co mogę poprawić.

To co zrobiłem u siebie jeszcze raz, to za pomocą programu ZigStarGW MT x64 0.3.9 wgrałem ponownie wersja oprogramowania koordynatora 20230507 ale przed tym zabiegiem, usunąłem (opcja Erase) cały NVRAM z mojego CC2652P.

Czy ktoś mógłby napisać za co NVRAM w tym module odpowiada? Czy trzymana jest tam cała konfiguracja sieci Zigbee?

Wczoraj albo dziś zaktualizowałem też wersję Zigbee2MQTT do 1.34.0-1
W changelogu jest poprawka do SNZB-02P ale czy ma ona wpływ na SNZB-02 to czas pokaże.

Wywaliłem rozłączone urządzenia, zrestartowałem Z2M po czym dodałem je ponownie. Mapa wygląda raczej poprawnie, za kilka dni dam znać czy znów zaczęło je wywalać czy też nie.

1 polubienie

Tak, ale druga kopia jest w tekstowej bazie danych Z2M i stamtąd jest przywracana.
Zawartość w NVRAM umożliwia pracę sieci nawet w czasie gdy oprogramowanie wyższego poziomu (takie jak Z2M), jest zatrzymane, więc gdybyś miał sprzęt zbindowany na poziomie sieci np. pilot z żarówkami, to takie powiązanie będzie działać mimo nieżywego Z2M (o ile tylko koordynator będzie miał zasilanie).

FW 20230716
(tak jak pisałem beta, ale już nieaktualna i wycofana jako niestabilna/wadliwa, u mnie działa OK, nie miałem czasu na testy następców, ale obecnie dla żądnych wrażeń są 2 wersje 20231111/20231112 feedback dla autora należy zgłaszać tam:

w pierwszym poście są też odwołania do poprzednich issues, gdzie można znaleźć wcześniejsze wersje testowe, które nie zostały wydane nigdy na żadnym z kanałów oficjalnych (tj. ani na masterze, ani na dev)

Tu wyrąbałem trochę nieaktualnych informacji - zostaje ciekawostka - testerzy którzy negatywnie ocenili wcześniejsze testowe update’y twierdzili, że u nich najlepiej działa wersja 20221226 (i to dotyczyło wersji nowszych niż moja, ale nie miałem czasu na zabawę w betatestera, szczególnie, że u mnie nie ma problemów… więc feedback z instalacji która i tak działa zawsze OK nie ma głębokiego sensu)
można ją wydobyć z historii repozytorium

Zanim zaczniesz się cofać do 20221226 proponuję przetestować te świeże testowe wypusty (oczywiście jeśli objawy na 20230507 wrócą, albo po prostu masz ochotę na testy).

Z2M w formie Dodatku aktualizowane na bieżąco 1.33.2-1
dziś wyszło 1.34.0-1 ale jestem w delegacji, to nie będę grzebał

1 polubienie

Hej. Pytanie trochę OT o Twoją mapę: w jaki sposób spowodować, żeby rutery łączyły się poprzez inne rutery, ale nie bezpośrednio do koordynatora? Trzeba im jakoś pomóc, czy samo tak wyszło?

Jako użytkownicy nie may żadnego wpływu na to jak ułoży się siatka połączeń sieci Zigbee.

Czyli “samo tak wyszło” :wink:
A czy do czegoś służy zakładka w Z2M “powiązania” (jak się wejdzie w urządzenie)?

Tak, powiązania służą do bezpośredniego łączenie ze sobą urządzeń zigbee, które na to pozwalają. Jeśli powiążesz (sparujesz) urządzenia ze sobą, to wówczas działają nawet bez połączenia z koordynatorem sieci.

1 polubienie

Z ciekawości - jak to wygląda w praktyce? Naprawdę nie ma możliwości czegoś na kształt wymuszenia konfiguracji?

Pytam, bo mam wrażenie że niekiedy sieć żyje swoim życiem i niekoniecznie to życie idzie w dobrym kierunku. Czujnik działa OK, a potem dłuższy czas offline i offline, a potem myk i znów śmiga. Sterownik rolet ma router 2 metry dalej a usilnie łączy się z tym piętro niżej. Dwa gniazdka obok siebie (5 cm) z czego jedno łączy się z jednym a drugie z drugim routerem. No tak trochę mnie to irytuje i zastanawia :slight_smile: