Sonoff ZB Bridge jako "wzmacniacz" ZigBee (router)

Witam, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość .

Używam sonoff usb 3.0 zigbee dongle jako koordynatora sieci w Home assistant Zigbee2mqtt Z2m. Mieszkam w domu 3 piętrowym i jest problem z zasięgiem urządzeń w piwnicy i garażu. Dodawałem gniazdka Zigbee ale i tak zasięg slaby i często czujniki zalania czy otwarcia nie reagują. Gdzieś czytałem że ktoś dołożył Sonoff ZB Bridge po przejesciu na tasmote i zadziało.
Dokupiłem Sonoff Zb Bridge ale nie wiem jakie oprogramowanie wybrać aby pracował jako wzmacniacz a nie jako koordynator. Ew. jakimi poleceniami przełączyc go w tryb wzmacniacza aby nie kolidował w Sonoff usb dongle.

1 polubienie

Chyba źle czytałeś lub źle pamiętasz, ale pokaż linka to się pokombinuje (nie powiem, że zjadłem na tym zęby, ale dla znajomego kiedyś szukałem świeżego firmware dla dongla HUSBZB-1 opartego bodajże na tym samym MCU co Sonoff ZB Bridge i jestem pewien, że nie znalazłem firmware z funkcjami routera, wszystkie jakie były do znalezienia, również na podobnych MCU od Silicon Labs były tylko dla koordynatorów).

Jeśli możesz go zwrócić sprzedawcy zrób to (bo nawet jako koordynator ten sprzęt jest problematyczny).


Jeśli twój “sonoff usb 3.0 zigbee dongle” jest na MCU CC2652P, to możesz go przerobić korzystając z tej instrukcji, ale używając tego firmware.
Jakkolwiek musisz sobie sprawić jeszcze jeden, byś miał jakiś koordynator (sugeruję nie grzebać w tym, który masz, tylko zrobić router z nowego egzemplarza).

Ten układ CC2530 + CC2591. działa u ciebie jako wzmacniacz sygnału czy jako koordynator bo swojego sonoff usb nie chcialbym zmieniać bo działa dobrze tylko wzmocnić siłę sygnału.

Chyba chodzi o to

Mam to u siebie i działa normalnie.

2 polubienia

Tak właśnie o to chodziło. Wgram u siebie i dam znać jak się spisuje i jak z zasięgiem. Dziękuje bardzo z a pomoc .

Genialna sprawa - nie widzę potencjalnego problemu z działaniem, bo router działa z założenia autonomicznie.

Wreszcie jest sposób na sensowne zagospodarowanie tego sprzętu - praca w charakterze routera (czyli w pełni autonomiczna w sieci Zigbee) eliminuje najsłabszą stronę sprzętu (niestabilną komunikację WiFi i to dzięki temu, że nie jest już intensywnie wykorzystywana), więc Sonoff ZB Bridge mimo, że jest na czarnej liście koordynatorów można używać w charakterze routera (dodałem notatkę do “czarnej listy” sprzętu - jest to w sumie jedyny sensowny kierunek recyklingu).

Kluczowy jest link do firmware (i jak dotąd to jedyne firmware routera jakie widziałem na ten chipset)

Działa jako router zasięg jak wtyczek smart jest ok szkoda tylko ze nie pali się na obudowie podczas pracy żadna dioda można to jakoś zmienić ?.
Czy można dolutować zewnętrzna antenę od wifi do anteny na płytce czy trzeba kupować jakąś inna dedykowana do Zigbee. Z tym dolutowaniem anteny wystarczy środkowy kabel wtyku czy obudowa też do masy.

Można - nadaje się każda antenka przeznaczona na 2,4GHz (np. zdemontowana z routera WiFi) i nawet jest to dość łatwe - trzeba przylutować kondensator w inne miejsce - popatrz na wersję modułu SM-011 w wersji z gniazdem uFL

tylko zamiast gniazda wlutujesz tam pigtail lub po prostu końcówkę koncentryka (zależy skąd będzie pochodziła antena), źródło

Narysowałem jak to wypada przylutować (rysunek izolacji przy środkowej żyle nieco poprawiony, oczywiście ją zostawiamy :stuck_out_tongue: w takim stopniu, aby nie było ryzyka zwarcia - rysunek jest taki tylko dla lepszej czytelności - unikamy zbyt długich odcinków nieizolowanego przewodu)

X- wylutowujemy kondensator z tej pozycji, a wlutowujemy jak dla wersji z gniazdem.

PS swoją drogą niepotrzebnie się męczyłem z rysunkiem :smiley: w źródłowym linku przeoczyłem ten obrazek (a wyjaśnia chyba wystarczająco dobrze co zrobić):

PPS W sprzedaży pojawiła się wersja Sonoff ZBBridge-P (znany też jako ZB Bridge Pro) z wbudowanym brzęczykiem i na zupełnie innym zestawie MCU (ESP32 + CC2652P) i jego NIE dotyczy ten wątek.

Dzięki za pomoc zestaw z zewnętrzną anteną działa bardzo dobrze siła sygnału na wystarczającym poziomie nie gubi czujników, jedynie w Z2m na planie mapy łączy się tylko z innymi routerami a nie widać urządzeń końcowych. Ale może to tylko tak wygląda a faktycznie jest inaczej.

Witam,
Próbuję zrobić to co wy macie ale jakoś mi nie idzie,
to znaczy urządzenie działa ale nie mogę go skonfigurować z zigbee2mqtt
Jest wykrywane ale zawsze jako nie wspierane,
do tego po dodani pliku konfiguracyjnego z2m nie uruchamia się
Czy moglibyście pomóc?

Edit:

Udało mi się to zrobić, trzeba było usunąć router i ponownie go dodać, a wcześniej dodać plik konfiguracyjny

jak ustawiasz do parowania zbrouter, z2m nie widzi mi go

Jak sparowac masz w How to Convert the Sonoff Zigbee Bridge into a Router / Repeater | digiblurDIY

U mnie aktualnie działa z zigbee2mqtt i fajnie wzmacnia sygnał z zewnetrzna antena