Sterowanie klimatyzacją Rotenso R26Xi

Witam
Zamontowałem klimę Rotenso. Klima bardzo dobrze wykrywana jest przez apkę SmartLife od Tuya. Chciałem ją też podpiąć do Home Assistant ale niestety żadna z integracji Tuya dla HomeAssistant nie chce komunikować się z moim Rotenso. Otworzyłem pokrywę klimy żeby sprawdzić jaki moduł WiFi tam siedzi. Poniżej fotki. Może komuś już udało się zintegrować Rotenso z HomeAssistant?





Screen z apki SmartLife:

Mówią, że Rotenso to to samo co Midea. Poczytaj temat i sam oceń czy to jest coś warte.
Nie mam takiej klimy i własnego zdania.

Musiałbym wgrać Tasmotę do TYWES’a?
Trochę ryzykowne bo jak wgram i nie zadziała to co z oryginalnym softem który jest tam wgrany?

Nie wiem na ile jesteś “mocny” - buduj sobie do eksperymentów kopię oryginału na jakimś esp.
Dużo wiadomości jest w tym co podlinkowałem. Ze zdjęcia już widać że nie jest to jakaś arcyskomplikowana elektronika (esp + 3 tranzystory), które robią za konwerter poziomów TTL dla uart.
Ciekawe linki do tematu
https://github.com/reneklootwijk/node-mideahvac/blob/master/ADAPTER.md

Chciałem sprawdzić na ile jest kompatybilny z softem od Midea aby spróbować go zintegrować przez chmurę Midea.
Apka “Midea Air” zainstalowana w smartphonie. Niestety nie udało mi się go dodać do chmury Midea. Nie można dodać klimatyzatora z apki - trzeba to zrobić w trybie AP, apka umożliwia dodanie urządzenia które w trybie AP tworzy sieć “net_ac_xxxx” i nie pozwala wybrać innej sieci. Klimatyzator w trybie AP tworzy sieć “SmartLife_xxxx”. To tyle jakby w zgodności z klimatyzatorami Midea.

Witam,też mam klimę Rotenso i działa przez integrację Tuya bez najmniejszego problemu. Jedynie z poziomu HA nie mogę sterować kierunkiem nawiewu ‘precision air flow’.
Grzegorz

Jaka to integracja?
Jest kilka do Tuya. Ja używam dwie: rospogrigio/localtuya i make-all/tuya-local. Żadna z nich nie chce połączyć się z moim Rotenso Roni.

Korzystam z wbudowanej w HA:

p.s. siły nawiewu też nie mogę regulować, za to jest w HA widoczna aktualna temperatura, której o dziwo nie pokazuje aplikacja Tuya (do tego jest aktualizowana cały czas, nawet przy wyłączonej klimie)

image

Zainspirowałeś mnie, że działa u Ciebie z integracją Tuya. Przetestowałem raz jeszcze z moimi integracjami. Dodałem raz jeszcze klimę w integracji - make-all/tuya-local. Klima dodała się poprawnie czyli id i localkey oraz IP urządzenia było prawidłowe. Już myślałem że zadziała a tu zonk - encje widoczne ale niedostępne. Już chciałem usuwać ale minęło kilkanaście sekund i encje stały się aktywne. Też się zdziwiłem że pokazuje również bieżącą temperaturę gdzie w apce SmartLife nie wyświetla temperatury. Można sterować siłą nawiewu, można ustawiać kierunki łopatek. Wsxystkie funkcje jak w oryginalnej apce.


A widzisz, to ciekawe, bo ja tych opcji nie mam. Rozumiem że to dzięki integracji Local Taya - jak ona działa, nie stwarza problemów? Można korzystać z obu integracji naraz? Może spróbuję zainstalować na próbę, bo u mnie np. termostat Tuya ma sporo obciętych opcji.

Zainstaluj. Ta integracja wspiera głównie pompy ciepła, klimatyzatory itd. Jest jakby dedykowana do tych urządzeń należących do rodziny Tuya. Mocno się zdziwiłem że nie chce obsługiwać Rotenso co jednak objawiało się opóźnionym zapłonem a nie brakiem wsparcia dla Rotenso.

Nie radzę sobie z tą integracją. Skonfigurowana ok, próbuję dodać urządzenie, z ‘discovered devices’ wybieram swoją klimę, samo wskakuje: name, local key, host oraz device id. Wtedy zaczyna mnie pytać o jakieś encje i już nie wiem co mam dalej robić. Wybieram climate, potem jest okno ‘configure entity’ gdzie kompletnie nie mam pojęcia jak to skonfigurować. Nie powinno to się odbyć automatycznie? Może coś robię źle?
Jak jest u Ciebie?

Nie instalujesz zatem z integracji “make-all/tuya-local” tylko z “rospogrigio/localtuya”.
Musisz zainstalować z “make-all/tuya-local”. W tej integracji nie działa Discovery. Musisz ręcznie podać IP, ID, localkey. Ale za to obsługuje kompletnie klimę.

Dodaj w HACS repozytorium: GitHub - make-all/tuya-local: Local support for Tuya devices in Home Assistant

Faktycznie, teraz działa jak u Ciebie.
Natomiast termostat, który również posiadam od Tuya, jest przez tą integrację wykrywany jako ‘simple switch’ i nie ma innych opcji poza on/off. Ale może to jeszcze dopracują, bo jest dość nowy i mało popularny.
Dzięki za pomoc, i cieszę się że też mogłem pomóc, choćby tylko inspiracją.
Pozdrawiam!

Po dodaniu termostatu możesz przypisać go jedynie do Simple Switch?

Tak,to jedyna opcja do wyboru.

Może ktoś mi wyjaśnić jak dodać tą klimę ? To jest RONI ?
Mam też ten moduł WiFi

Nas pytasz jaką masz klimę? A skąd mamy to wiedzieć?

Źle się wyraziłem, chciałem tylko potwierdzenia czy R26Xi to Roni. Mniejsza z tym, ja mam R35Wi, przeszedłem przez cały proces, posiadam już ID oraz Key. Ale jak dodaję to już w HA , to po podaniu ID oraz KEY, pyta mnie co to za urządzenie, i mam do wyboru :
garage_door_opener
kogan_glass_1_7l_kettle
mirabella_genio_usb
simple_switch

No i wychodzi na to że on albo tego nie rozpoznaje… albo coś zrobiłem źle, no albo R35Wi nie jest wspierane. Ktoś może wie ?

Pozdrawiam.

Edit:

Dobra, już wiem. Ten model nie jest wspierany w tuya-local. Jestem już w kontakcie z autorem, może uda się dodać. Ku potomności.
Dzięki za poświęcony czas.

Edit 2:
W wersji main tuya-local została dodana podstawowa obsługa Rotenso RONI R35WI. Udało mi się wyciągnąć jeszcze kody do sterowania timerem, łopatkami, możliwe że autor doda je również.

W ogóle integracja tuya-local to jest wg mnie rewelacja, szczególnie do sprzętu od Tuya który nie udostępnia wszystkich opcji natywnie (tak było np. z moją klimą i termostatem). Autor cały czas dodaje nowe urządzenia, poprosiłem go o dodanie mojego termostatu i w kilka dni już było zrobione. Jest instrukcja na jego stronie jak uzyskać informacje potrzebne do dodania obsługi sprzętu.

Polecam!