Sterowanie oświetleniem i późniejsza integracja

W moim przypadku, z uwagi na brak miejsca na dużą rozdzielnicę, mam położoną instalację elektryczną:

  • w sposób “klasyczny” czyli bezpuszkowy, dotyczy to oświetlenia kilku pokoju i zasilania rolet (z uwagi na liczbę kabli jakie trzeba doprowadzic z rolet do rozdzielnicy, przycisku do rolet są zawsze obok drzwi w pokoju, nie przy oknie), w tym przypadku w puszkach będą smart moduły
  • w gwiazdę, obwody oświetlenia korytarzy, łazienek, salonu i kuchni oraz obwody z przycisków z tych pomieszczen są doprowadzone bezposrednio do rozdzielnicy, w tym przypadku do sterowania będą (na razie ciągle testy) sterowniki Kincony (Kincony 8 Channel Relay Board (KC868-A8)) z wgranym ESPHome.

Wszędzie będą przyciski dzwonkowe serii Simon 54.
Dodatkowo:

  • w oknach zamontowalem kontaktrony (przewodowe)
  • w kilku miejscach mam przygotowane kable pod czujniki PIR
  • położyłem sieć ethernet do każdego pokoju, do kilku miejsc nad szafami (wraz z zasilaniem) na potrzeby takich urzadzeń jak RPi, bramki Zigbee, bramki Bluetooth (takich urządzeń po prostu nie widać, że tam leżą), do access pointow na suficie,
  • “sieć” pod domofon (na przyszłość), pod dzwonek dwutonowy (wiem pod jaki drzwiami stoi osoba dzwoniąca)
  • w kilku miejscach jest położona dodatkowa skrętka na potrzeby Modbus, np. do liczników energii elektrycznej, do miejsca gdzie kiedyś może pojawić falownik
  • kilka dodatkowych gniazdek na potrzeby głośników Google (do odtwarzania komunikatów głosowych)
  • kilka dodatkowych ukrytych kabli zasilajacych pod moduły typu Rozwiązanie Simon 54 GO
  • ukryty kabel zasilający i ethernet pod tablet
  • dodatkowe ukryte kable na potrzeby systemu alarmowego (do centralki, do klawiatury, do sygnalizatora, do czujników)
  • sterowanie paskami LED zrobiłem na Ściemiacz (dimmer) LED 12 - 24V na Zigbee z przyciskiem - #4 przez macek i do tego oczywiście przycisk dzwonkowy, awaria sieci Zigbee nie pozbawi mnie możliwości sterowania paskami.

Jak mi się coś przypomni to dopiszę.

2 polubienia