Sterowanie oświetleniem i późniejsza integracja

Witam,
Od kilku dni grzebię po forach by przygotować do stworzenia w pełni automatycznego domu. Obecnie jestem na etapie budowy (lanie stropu) i zaczynam pierwsze rozmowy z elektrykami i planuję instalacje (okablowanie). Ogólnie chcę stworzyć sobie plan jak poprowadzić kable i jak to wszystko spiąć w skrzynce by móc w przyszłości sterować oświetleniem z poziomu HA. Od razu zaznaczę że wiedzę z zakresu elektryki i elektroniki mam na poziomie 0, za to nadrabiam jeżeli chodzi o programowanie i systemy.

Więc do rzeczy. Plan na wstępie zakłada żeby zejść wszystkimi kablami do skrzynki (topologia gwiazdy) prąd, kontakty, rolety, kontaktrony na drzwiach wewnętrznych, alarm. Następnie oświetlenie spiąć na gotowych przekaźnikach jak choćby F&F BIS-411 by mieć możliwość sterowania oświetleniem jeszcze przed instalacją i konfiguracją HA. I w tym monecie utknąłem bo za nic nie mogę ogarnąć jak tym później sterować…

Rozumiem że są rozwiązania DIY do lutowania lecz chciałbym tego uniknąć, jakoś nie wierzę w swoje możliwości składania tego na wstępie. Poza tym z tego co zrozumiałem ww. przekaźniki w późniejszym czasie na nic się zdadzą gdyż i tak nie będę wstanie z nich odczytać obecnego stanu ani nie będę miał możliwości ściemniania…

I tu z tego co rozumiem wypadało by albo zainwestować w PLC do niego jakieś moduły i się pobawić w programowanie tego albo jednak przekonać się do rozwiązań typu EasySwitch czy BoneIO? Chyba że jest jeszcze jakiś inny sposób by to ogarnąć do którego jeszcze się nie dokopałem?

Ogólnie byłbym wdzięczny jakby ktoś mógł się pochwalić jak sam zbudował taką instalację. Przeglądnąłem wiele tematów na tym forum i niestety widziałem może jedną realizacje opartą na rozwiązaniu EasySwitch.

Dodatkowych tematem są rolety na początku chciałem schodzić kablami do rozdzielni natomiast teraz rozważam jakieś zigbee z mqtt w puszce.

@Hostis poruszyłeś temat rzeka, większość była już opisana na forum, w telegraficznym skrócie:

Efekt bedzie podobny jak w tym przypadku Oświetlenie - Instalacja - Przekaźniki - Integracja - HA .

Podobny temat Sterowniki w inteligentnym domu .

@macek Chyba źle zadałem pytanie. Czego mi brakuje na tym forum to konkretnych przykładów, czy raczej tematu typu pochwal się swoją instalacją.

Dla przykładu widziałem dwa opisy rozwiązań na PLC Fatek i na Wago, natomiast jeżeli chodzi o inne sugerowane PLC to tylko dwa lub trzy razy zostały wspomniane Logo! 8 czy EasyE4.

Moje podejście jest podobne do twojego, tylko przewertowałem twoje tematy i dalej nie mam pojęcia co w sumie zastosowałeś u siebie :slight_smile:

W moim przypadku, z uwagi na brak miejsca na dużą rozdzielnicę, mam położoną instalację elektryczną:

  • w sposób “klasyczny” czyli bezpuszkowy, dotyczy to oświetlenia kilku pokoju i zasilania rolet (z uwagi na liczbę kabli jakie trzeba doprowadzic z rolet do rozdzielnicy, przycisku do rolet są zawsze obok drzwi w pokoju, nie przy oknie), w tym przypadku w puszkach będą smart moduły
  • w gwiazdę, obwody oświetlenia korytarzy, łazienek, salonu i kuchni oraz obwody z przycisków z tych pomieszczen są doprowadzone bezposrednio do rozdzielnicy, w tym przypadku do sterowania będą (na razie ciągle testy) sterowniki Kincony (Kincony 8 Channel Relay Board (KC868-A8)) z wgranym ESPHome.

Wszędzie będą przyciski dzwonkowe serii Simon 54.
Dodatkowo:

  • w oknach zamontowalem kontaktrony (przewodowe)
  • w kilku miejscach mam przygotowane kable pod czujniki PIR
  • położyłem sieć ethernet do każdego pokoju, do kilku miejsc nad szafami (wraz z zasilaniem) na potrzeby takich urzadzeń jak RPi, bramki Zigbee, bramki Bluetooth (takich urządzeń po prostu nie widać, że tam leżą), do access pointow na suficie,
  • “sieć” pod domofon (na przyszłość), pod dzwonek dwutonowy (wiem pod jaki drzwiami stoi osoba dzwoniąca)
  • w kilku miejscach jest położona dodatkowa skrętka na potrzeby Modbus, np. do liczników energii elektrycznej, do miejsca gdzie kiedyś może pojawić falownik
  • kilka dodatkowych gniazdek na potrzeby głośników Google (do odtwarzania komunikatów głosowych)
  • kilka dodatkowych ukrytych kabli zasilajacych pod moduły typu Rozwiązanie Simon 54 GO
  • ukryty kabel zasilający i ethernet pod tablet
  • dodatkowe ukryte kable na potrzeby systemu alarmowego (do centralki, do klawiatury, do sygnalizatora, do czujników)
  • sterowanie paskami LED zrobiłem na Ściemiacz (dimmer) LED 12 - 24V na Zigbee z przyciskiem - #4 przez macek i do tego oczywiście przycisk dzwonkowy, awaria sieci Zigbee nie pozbawi mnie możliwości sterowania paskami.

Jak mi się coś przypomni to dopiszę.

2 polubienia