Sterowanie światłem PIR NODRED Jeszcze raz!

Myślałem, że sprawa załatwiona ale jednak jest coś nie tak. Już spieszę w czym problem.

Zrobiłem sterowanie identyczne jak Artur ma u siebie z tym że tylko jedna czujka steruje danym switch (oświetleniem)

Wszystko w nod red identycznie jak u Artura. Problem mam taki który miał być rozwiązany przez noda API, czyli szybka zmiana stanu zanim zrobi to sama czujka. Niestety po 60 sek wchodzi w stan OFF i tak zostaje mimo, że jestem w pomieszczeniu.

Używam sonoff zigbee SNZB-01 połączone przez bramkę również sonoff zigbee.

Oczekiwałem efektu takiego, że jak jestem cały czas w zasięgu czujki, to jej stan jest cały czas ON. Niestety wchodzi w OFF i tak zostaje ;/ . Od biedy zniósł bym szybkie mignięcie światła, chociaż nie to bez sensu.

Ktoś ma pomysł co jest problemem?

Obstawiam, że problemem jest sama czujka. Czy jak jest w stanie off i wyjdziesz i ponownie wejdziesz do pokoju to dostajesz na niej wykrycie ruchu?

Myślałem że ten standardowy czas a w zasadzie jego zmianę załatwi mod API ? Co do działania to sam nie wemi, to samo flo ustawione przy świetle na ganku i np wyszedłem palić zaświeciło sie, po 60 sek zgasło i już nie odpaliło wcale. Ta w łazience znowu raz się odpala po zgaśnięciu a raz nie.

A czekaj, teraz spojrzałem - nie pomyliłeś nazw urządzeń? SNZB-01 to przycisk, a PIR to SNZB-03. Zakładam że tak jest. Ogólnie mam u siebie tego SNZB-03 i niestety wszystkie automatyzacje w NodeRed z tym czujnikiem prędzej czy później nie działały prawidłowo. Nie możesz na nim zmienić occupancy time na krótszy a to by się tutaj bardzo przydało.
On z tego co pamiętam, to działa tak, że wykrywa ruch, a potem mija 60 sekund, w którym czujnik jest nieaktywny. Dopiero po tym okresie może on znowu wykryć ruch. Sonoff niby to zrobił, żeby baterię oszczędzać, ale dla mnie to słabe rozwiązanie i u mnie się nie sprawdziło - tutaj jest trochę o tym.
U siebie miałem kilka czujek ruchu i mam takie doświadczenia:

  1. IKEA - działają dobrze, ale czasami się zawieszą i nie odpalają automatyzacji. Cena spoko.
  2. SNZB-03 - jak pisałem wyżej, u mnie się nie sprawdził. On jest dobry w przypadku pomieszczeń, gdzie raz wchodzisz na krótko (np. spiżarnia) i po chwili wychodzisz a później długo nie wchodzisz :). Tak wiem, słabe to :smiley:
  3. Aqara - podobnie jak IKEA, ale chyba cena wyższa. Mam jeden. Używałem do automatyzacji w pokoju dziecka. Czasami nie zadziałał, bo młody jak układa Lego, to się prawie nie rusza i czujnik nie wychwytywał jego ruchu no i po 15 minutach światło gasło, ale to wina raczej braku ruchu :slight_smile:. Chyba można tutaj zmieniać occupancy time, ale jeszcze nie próbowałem.
  4. Philips - używam zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych i te działają najlepiej. Ale niestety kosztują jakieś chore pieniądze. W zeszłym roku kupowałem wewnętrzny za około 150 zł… Teraz są już po 180 zł. Masakra.

Przy okazji, czy ktoś jest w stanie polecić jakiś czujnik, działający z Deconz, w którym można zmienić czas po którym czujka znowu czeka na ruch? I niech ten czas będzie minimalnie 15 s długi?

1 polubienie

Opisałeś go pkt. 3, podobny jest też od xiaomi tylko nie posiada pomiaru natężenia oświetlenia.
Instrukcję zmiany czasu znajdziesz na forum.

Ja używam wyłącznie Aqara/Xiaomi i jestem zadowolony. Nie dokonywałem zmiany czasu. Zrobiłem to Inteligentne oświetlenie w łazience (Podsumowanie) i wszyscy są zadowoleni.

dzięki za odpowiedzi, kurczę no i nie wiem co robić zwrócić to i kupić xiaomi czy jak? Jak było by wiadomo czy to poprawia w jakiejś aktualizacji to bym zostawił ;/

Edit, jednak je odeślę, nie chce półśrodków jak ma działać to niech działa porządnie.

Edit2: poproszę jeszcze o info która czujka xiaomi ma tez czujnik natężenia światła? co bym nie kupił znowu tego czego nie chce :wink:


Ja na ali znalazłem coś takiego : posiada czujnik zmierzchu, PIR i czujnik obecności. Czyli możemy się nie ruszać a on nas dalej widzi - tylko jak to dodać do zigbee2mqtt. Zastanawiam się czy nie zaryzykować i kupić 3 szt. do salonu, łazienki i kuchniojadalni. Sonoffy mają to do siebie że nie wykrywają ruchu w okienkach 3 minutowych. A w takich pomieszczeniach jak wymieniłem wcześniej to jest problem. Chyba wszystkie bateryjne będą miały taki problem.

1 polubienie

Jeżeli faktycznie jest tam czujnik obecności to cena musi być z wyższej półki inaczej to “ściema”.

Zależy jak producent rozumie stwierdzenie “czujnik obecności”, bo na obrazku widać klasyczny PIR, fotorezystor (zapewne jako czujnik zmierzchu) oraz 2 dziury na coś czego nie jestem w stanie rozpoznać (może to ToF? w każdym razie dziury są 2 więc zastosowanej jednej z nich i tak jest tajemnicze :stuck_out_tongue: ).
Natomiast ani radaru, ani lidaru to się w nim nie spodziewam.

Generalnie jak @Bratmat słusznie zauważył w urządzeniu bateryjnym raczej trudno zrealizować aktywne sondowanie otoczenia.

Jak na ceny innych czujników to tani nie jest - ponad 180zł w chinach. A to coś doczepione do PIR to jest radar dopplera. Te dwa wgłębienia są chyba na palce by regulować w którą stronę ma wykrywać obecność człowieka (kąt 90 stopni)

Tu jest opisany : https://www.houseiq.pl/pl/p/Sufitowy-czujnik-obecnosc-jasnosc-230V-ZigBee-TUYA/1689

Jest obsługiwany przez Z2M:

1 polubienie

Widać że to świeży produkt bo ostatni update opisu był 05.04.2022 czyli 4 dni temu. Zamawiam zatem 3 szt. i niebawem podziele się opinią na ich temat. Mam już dość bateryjnych zabawek. Najtaniej na ali znalazłem za 167 zł wysyłka 16 dni z hiszpani

Edycja:
Wysyłka oczywiście z chin a nie żadnej Hiszpanii a paczka przyszłą 05.05.2022



Takie parametry udostępnia dla zigbee2mqtt:

Dziwne bo czujka działa jednak mam już 2 czujki z symbolem Interview failed. Druga jest bateryjna - normalnie działa ale są wykrzykniki.

Na szybko co mogę powiedzieć że wykrywa obecność w promieniu około 2,5m od czujki i jest to faktycznie obecność nieruchomej osoby, na większą odległość wykrywa tylko ruch. Więc najlepiej umieścić na środku sufitu - u mnie niestety niewykonalne ze względu na sufit napinany. Na razie nie mam żadnej automatyzacji - loguje zachowanie się czujki w ciągu dnia.

2 polubienia

Czy Twój zakupiony czujnik to Czujnik ruchu i niby obecności TuYa Zigbee TS0601 230V? W wątpliwość poddaję wykrywanie obecności, tak jak wcześniej wspominałem to raczej “ściema”, @szopen również w to wątpił. Dobry test to wykrywanie obecności przez szkło, żaden czujnik PIR tego nie potrafi dlatego ten czujnik nie sprawdzi się w łazience z kabiną prysznicową (ze szkła).

1 polubienie

Na górze czujka sonoff , na dole czujka Tuya TS0601 230V

To nie jest PIR tylko jakaś hybryda, ale ma ograniczenie promienia 2,5 m co jest lekko rozczarowujące bo musi być umieszczone w środku pokoju co u mnie odpada. Jak jestem na kanapie w odległości 2 m od czujnika nie wyłącza się. Może przeniosę go do łazienki w ramach testów. Ale i tak ma jedną przewagę nad czujnikami bateryjnymi - brak przerwy w wykrywaniu ruchu - to jest największy plus.

Teraz widzę że kolega z artykułu dostał go chyba w tym samym momencie co ja, dobrze że nie zamówiłem kilku sztuk tylko jedną na próbę :slight_smile:

Po 1.5 roku użytkowania stanowczo odradzam zakup tego czegoś, nie nadaje się to do niczego i czasem nawet potrafi wylecieć bez powodu z sieci - masakra !!!

Dziś przestało działać całkowicie - rozebrałem - i okazało się że jeden z kabelków zasilania trzymał się tylko na wcisk (pękło lutowanie i luźno stykał do płytki) - dodatkowo kabel idący do czujnika pir także był odlutowany. Polutowałem i poprawiłem wszystkie luty na płytce ołowiem - na razie działa, zobaczymy jak długo…

1 polubienie