Sterownik pieca TMZ06C

Czy ktoś miał doświadczenia z tym sterownikiem w zakresie kompatybilności z Conbee2? Ewentualnie może polecacie jakiś sterownik pieca gazowego zwierny?

Podaj jaki piec z jakim protokołem komunikacji?
Jeśli szukasz sterowania na zasadzie włącz piec/ wyłącz piec to nawet ESP8266 z przekaźnikiem się nada, wpięty równolegle do styku sterowania.

1 polubienie

Mam piec DieDitrich MPX 28/33 BIC i zwykły sterownik przewodowy Salus, chyba 091FL. Nie wiem jak można się rozwinąć w temacie sterowania tym piecem :slight_smile:

To słabo jeśli piecem, który ma prawdopodobnie modulację płomienia sterujesz na zasadzie grzej/nie grzej. De Dietrich’y pracują na protokole OpenTherm - więc masz sporo do rozwinięcia…

P.S.
Zakładając, że ten model pieca działa pod OpenTherm - ale wybacz nie sprawdzę za Ciebie.

Tak, posiada komunikację OpenTherm, tylko nie wiem czy jestem w ogarnąć podłączenie bramki. Poczytam, zobaczę :slight_smile: Dzięki za szybką odpowiedź.

1 polubienie

Z pewnością będzie warto ten wysiłek ponieść i zobaczyć różnicę w rachunkach za gaz. Myślę, że koszt tego modułu zwróci się z nawiązką po pierwszym sezonie.
https://www.nodo-shop.nl/en/opentherm-gateway/188-opentherm-gateway.html

To już pewnie pytanie nie na to forum, ale rozumiem żeby wykorzystać modulację kotła, to muszę mieć czujkę temperatury na zewnątrz?

Nie - czujka na zewnątrz tylko daje jeden dodatkowy parametr, który wpływa na algorytm krzywej grzania.
Sterowanie za pomocą dedykowanego sterownika De Dietrich bierze pod uwagę temperaturę z czujnika wewnątrz sterownika np. takiego iSense. Bierze inne dane również z samego pieca. Czyli temperatura na zasilaniu i powrocie oraz tempo ich zmian czy praca pompki. Do tego dochodzi wstępne definiowanie typu instalacji, czyli określasz jak wolno dom się wychładza i jakiego rodzaju jest ogrzewanie np. podłogowe, grzejniki konwektorowe itp. Wszystkie te parametry mają wpływ na pracę pieca. Więc algorytm steruje zarówno modulacją płomienia jak i pracą pompki. Dodatkowo dobiera tę pracę w czasie na podstawie wyliczonej krzywej grzania.

Teraz widzisz dlaczego słabym jest sterowanie na zasadzie włącz/wyłącz - to tak jak z autem i jego spalaniem przy stylu jazdy gaz do dechy / hamulec.

2 polubienia

Już po sezonie grzewczym, więc można psuć sterowanie piecem. Podpowiedz co muszę mieć aby uruchomić porządne sterowanie piecem. Rozumiem, że podstawa to bramka OT (z modułem ethernetowym, bo mam w kotłowni gniazdo)?