System smart home do mieszkania

Tak, oczywiście nie podejmę się odbioru samemu i na pewno wszystko będę chciał z kimś sprawdzić, sam się po prostu na tyle nie znam i nie mam sprzętu. Dlaczego padały informacje, że się nie zgadza to nie wiem, jak mówiłem sam nie próbowałem, do tej pory nie czułem jakiejś wielkiej potrzeby, bo deweloper dostarcza sam co miesiąc ogólne informacje o postępie, z zewnątrz generalnie widać, że co tam się dzieje i postępuje też, a jak mówiłem na budowlance się nie znam, więc sam wiele nie zweryfikuję poza tym, że coś się po prostu dzieje :stuck_out_tongue: To jeden z większych ogólnopolskich graczy, jak do tej pory wszystko szło ok, więc powiedzmy, że mam w miarę zaufanie czy raczej po prostu nie mam powodu do podejrzeń, że coś tam źle idzie, więc nie sprawdzałem dokładnie. Wejście przydałoby mi się chyba nawet bardziej bliżej terminu oddania, aby zrobić jakieś pomiary pod urządzanie.

@Marcin_Domański jesteś moderatorem tego forum więc cicho siedzę i się uśmiecham :wink:

Witam forumowiczów, też pozwolę sobie zadać pytanie laika skoro już temat podobny jest założony. Jestem przed wykończeniem piętra 120m2 w domu dwurodzinnym(dwu lokalowym). Dół już dawno zrobiony, zostało to jedno piętro. Elektrykę będę kładł od zera ze swoją rozdzielnicą. Wizję na smart home miałem taką, że postawię sobie HA, zrobię głębokie puszki oświetleniowe, tam powsadzam shelly lub shelly dimmery w zależności od potrzeb, ogrzewanie grzejnikowe, narazie nie ma sensu sterować bo kocioł zasypowy, po wymianie docelowo siłowniki z tech sterowniki + czujniki temperatury w pokojach (też myślałem o tych z shelly, podpinam sobie adapter do zasilacza i kładę w jakimś miejscu bezbateryjnie ), integracja z piecem to inna sprawa, ale też już mam ogarnięte jak to zrobić bezprzewodowo bo kotłownia 2 piętra niżej, a tam kucie już nie wchodzi w grę. (docelowo piec na pellet i sterownik tech st-555).
Ewentualne spięcie klimatyzacji również bezprzewodowo i dogrzewanie w razie potrzeb. Rekuperację przez modbus też już myślę, że wiem jak zrobić ;). Tak więc po tym przydługim wstępie przechodzę do sedna: całość jak widać chcę/chciałem oprzeć na wifi. Sądząc po wypowiedziach kolegów wyżej mam coraz więcej wątpliwości. Chciałbym się zapytać o kwestię np oświetlenia i czujników temperatury/wilgotności oraz czujników ruchu w jaki sposób spiąć to przewodowo z HA?
EDIT: znalazłem temat Bramka MySensors :slight_smile:
EDIT2: jak oceniacie mój pomysł opisany powyżej?

A jak chcesz rozwiązać domofon, zamierzasz z góry schodzić do każdego gościa?

Na początku myślałem o takim rozwiązaniu, ostatecznie, jak pisałem wyżej, mam zamiar zastosować mini-PLC - przekaźnik programowalny.

Nie widzę z tym problemu, znajomi najczęściej i tak dzwonią na telefon wcześniej, że już są :slight_smile: Mieszkam bez domofonu całe życie.

A co cię skłoniło do mini-PLC ? Oraz jaki sterownik planujesz wybrać jeżeli można wiedzieć?
Ciekawy jest ten projekt GetWired, który podlinkowałeś w temacie o MySensors.

Tu opisałem dlaczego Oświetlenie - Instalacja - Przekaźniki - Integracja - HA - #12 przez macek, warto przeczytać cały wątek, dodatkowe informacje są także w Sterowniki w inteligentnym domu.

Wacham się między easyE4 firmy EATON a programowalnych sterownikiem logicznych FLC firmy F&F. Jeżeli nie będę korzystał z elementów wykonawczych sterowanych po ModBus to wybiorę easyE4.

2 polubienia

Gdybyś pominął:

https://www.relpol.pl/Produkty/Przekazniki-Programowalne

A może sterownie przewodowe oprzeć na Satel Integra?

Widziałem, analizowałem, w mojej opinii przegrywają z konkurencją.

Można, jest integracja z HA (Satel Integra - Home Assistant), sporo informacji jest już na forum, skorzystaj z opcji Szukaj i wpisz: Satel. Przeczytaj Po co montować czujniki ruchu w toalecie?, to jest robione na Satelu. Niedługo będę miał sprzęt na testy, zobaczymy czy uda mi się to ogarnąć wszystko razem (programowanie centrali, moduł ETHM-1 Plus, expandery itd. ogólnie sporo nowych rzeczy i “rzeźba”).

1 polubienie

@Łukasz_Jancarz
Nie znalazłem czegoś takiego jak st-555 - może masz na myśli st-505?

No i tu przy okazji pytanie raczej do wszystkich - czy ktokolwiek integrował to już z HA?
(bo o tym, że producent jakoś się nie garnie do takiej integracji to już wiem)

1 polubienie

ST-555 to jest sterownik robiony jakby na zamówienie dla firmy produkującej piece SAS.

1 polubienie

@angler tylko to jest integracja przez chmurę a nie lokalnie ze sterownikiem pieca:

The integration of heating controllers from Polish company TECH Sterowniki Sp. z o.o. It uses API to their web control application eModul.eu, therefore your controller needs to be accessible from internet and you need an account either on https://emodul.eu or https://emodul.pl.

Osobiście unikam takich rozwiązań. Szukam czegoś co obsługuje protokół OpenTherm.

@angler o to już wiem dlatego wspomniałem o tym protokole ale takich urządzeń (“zabawek”) nie mam zamiaru stosować. Wyobrażam to sobie inaczej: kupuje piec ze sterownikami, wszystko działa niezależnie, jestem wstanie podłączyć się do tego sterownika lokalnie i móc zmieniać/kontrolować pracę pieca np. za pomocą HA. Jeżeli producent umożliwia dostęp do danych przez swoją chmurę to fajnie :slight_smile: ale sterowanie tego przez chmurę odpada, za dużo po drodze możliwych punktów awarii.
Wkrótce zderzę się z rzeczywistością, napewno opiszę jak to się skończyło.

1 polubienie

@macek czytając twoje komentarze w różnych wątkach widzę, że jesteś osobą, która zaplanowała budowę instalacji i przeanalizowała pod każdym aspektem( a pewnie prawie każdym :wink: ) Stąd moje pytanie z ciekawości co do pieca - jaki to będzie ? ( chodzi mi o rodzaj pieca)

@Łukasz_Jancarz wszystko jest na razie w planach - jestem przed remontem piętra ~100m2 w domu dwurodzinnym (dwu lokalowym), na papierze jest plan funkcjonalny, teraz pani architekt naniosła “elektrykę” po moich uwagach aby dom był gotowy na smart praktycznie niezależnie co potem wybiorę, ma być uniwersalnie. Reszta dopiero na etapie poszukiwania, analizy, zbierania informacji, testowania.
Odnośnie centralnego ogrzewania, temat rzeka ale czasami wybór rozwiązania wynika z różnych ograniczeń, szukam pieca na pellet ze sterownikiem z otwartym standardem komunikacji, byłem umówiony na spotkanie z lokalną firmą ale specjalistę dopadł covid :frowning:, pozostalo mi poczekać.

@macek ,
Pochwalisz się jakie rozwiązanie ostatecznie zastosowałeś u siebie? Jak się sprawuje?

@Grzegorz niestety utknąłem z remontem, cały wolny czas idzie na to więc w kwestii sterownika nic się nie zmieniło. Nadal biorę pod uwagę mini sterownik PLC i/lub centralkę alarmową Satel Integra z uwagi na liczbę wejść/wyjść niskoprądowych, ten sprzęt też jest bardzo niezawodny i do podstawowej automatyki domowej wystarczający, reszta oczywiście będzie w HA ale rozważam zakup bramki AIS (trohę dyskusji na ten temat na forum Polski "Asystent domowy"), czekam na wersję produkcyjną, wtedy się zobaczy.

Rozumiem. A powiedz mi jak rozplanowałeś instalację elektryczną?

Czy planujesz sterować po kablu czy bezprzewodowo?

Sam stoję przed decyzją w którą stronę iść. Czy kłaść instalację w gwiazdę, skrętkę do włączników a z centralki sterować przekaźnikami bistabilnymi (najlepiej dwutorowymi np. Hager EPN524 - jeden tor 230V na punkt świetlny, a drugi 5V na arduino do sygnalizacji w HA).

Jak sterujesz roletami zewnętrznymi (jeśli masz)? po kablu czy to wifi?

Oczywiście gwiazda, przyciski będą monostabilne dlatego np. wszystkie przyciski na korytarzach w ramach danego obwodu bedą połączone równoległe i dopiero z ostatniego do rozdzielnicy. Przewody ze świateł i gniazdek do rozdzielnicy, wszystko na złączkach Wago co daje elastyczność w krosowaniu kabli, w rozdzielnicy przekaźniki monostabilne czyli jak widać standardowe połączenie.
Jeżeli ma być smart to pomiędzy przewody z przycisków a przekaźniki z obwodami świetlnymi i gniazdkami (oczywiście nie wszystkie) dodaje mini sterownik PLC albo Integrę. W niektórych przypadkach można nawet pominąć przekaźniki bo można wykorzystać przekaźniki w PLC albo w Integrze.

Chcę po Zigbee (Jaki sterownik do rolet (Zigbee)?), ewentualnie po Wi-Fi (bo zależy mi na pozycji rolety) albo ostatecznie, po kablu dlatego do każdej rolety (do puszki) bedzie doprowadzony przewód 5 żyłowy (2 do silnika, jeden do dodatkowego gniazdka, przewód N i PE - razem 5), nie planuje doprowadzać kabli z przycisków do rozdzielnicy. Okna będą nowe, planuję aby fabrycznie wyposażone były w kontaktron wpuszczany, kable niskoprądowe także do rozdzielnicy (oczywiście “obok”).