UniSmart AT-WMBUS-G-01 do gazomierza Metrix G4

Dla tych co chcą monitorować zużycie gazu a informacji w necie na w/w temat jest mało to postanowiłem podzielić tym co udało mi się ustalić

Moduł AT-WMBUS-G-01 można zakupić w np. firmie https://gaztechnika.pl/ Dystrybucja Tomasz Hopkowicz (nie jest to reklama !!! )

Instrukcja i certyfikat .

Na podstawie w/w dokumentów uzyskałem zgodę na montaż w Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. moim sprzedawcą gazu jest PGNiG

Konfiguracja Baza sprzętu wM-Bus możliwego dla odczytu zdalnego metodami amatorskimi - #4 przez ajakubek

1 polubienie

Jaka cena za taki moduł? Nie widzę go w ofercie sklepu

Płaciłem 220 złotych+koszty wysyłki

A dokładniej 246,- zł (w tym 20zł przesyłka FedEx’em). Właśnie do mnie doszedł.
Niestety PGNiG robi mi pod górkę. Najpierw czekałem miesiąc aż ktoś się odezwie, a teraz będę czekał miesiąc na montaż, bo nie mają terminów. Wyjąć zaślepkę i wsadzić moduł mógłbym sam, albo wziąłbym jakiegoś lokalsa z papierami. Założyliby mi tylko plombę i po sprawie, ale nie można.
Coby było śmieszniej, na początku chcieli mi zamontować za darmo, więc się ucieszyłem jak cholera. Ale technik zaczął dopytywać co podłączę pod te kabelki i się okazało, że mieli zamiar założyć mi moduł NI-3. No to musiałem wyprostować temat i zamówić Unismart’a na własną rękę. Państwo w państwie…

witam, jakieś namiary na zakup? Napisałem do podanej firmy, ale niestety milczą od ok 2 tygodni

Napisałem na adres hopkowicz@gaztechnika.pl i w ciągu 15 minut otrzymałem odpowiedź. Cena na tą chwilę to 180zł netto + 20zł wysyłka

Hej, jak macie skonfigurowany wmbusmasters do odczytywania tego Unismarta? Jak często dostajecie odczyty?
Ja mam konfigurację na Rtl-Sdr i bez problemu odczytuje wodomierze Apator i Izar, ale tej nakładki nie widzi.

name=Licznik_gazu
type=unismart
id=0004XXXX //numer z nakładki
key=00000000000000000000000000000000

Czy informację o zużyciu są wysyłane co dwie minuty? Czy częstotliwość to 868.95 i protokół to t1? Czy coś trzeba zrobić aby informacje były wysyłane, jakaś aktywacja?

w pliku wmbusmeters.conf mam tak, ale mam oficjalnego dongla im871a więc nie podaję częstotliwości. Odczytuję też tą konfiguracją izar.
Nakładka za dnia raportuje częściej ale nie jest to co 2 minuty raczej bliżej 10, po południu i wieczorem koło godziny. Wydaje mi się że jest to parametr ustawiany więc możesz mieć inaczej.

Licznik gazu ściąga mi tylko w jednym miejscu domu przez to że nakładka jest zamknięta w metalowej skrzynce z licznikiem.

loglevel=normal
device=auto:t1
logtelegrams=false
format=json
meterfiles=/var/log/wmbusmeters/meter_readings
meterfilesaction=overwrite
logfile=/var/log/wmbusmeters/wmbusmeters.log
shell=/usr/bin/mosquitto_pub -h 192.168.1.135 -u usermqtt -P haslomqtt -t wmbusmeters/$METER_ID -m "$METER_JSON"

Pisałeś do PGNiG jakieś pisma?
co musiałeś przedstawić ?

Czy ktoś kto korzysta z RTL-SDR może pokazać swoją konfigurację wmbusmeters.conf?
Mam już drugi adapter i dalej nic nie mogę z niego odczytać. Leży kilka centymetrów od odbiornika i ciągle brak komunikacji.
Natomiast liczniki wody są odczytywane bez problemu.

  1. to tuner tv jest odbiornikiem, nadajnik w liczniku jest… nadajnikiem

  2. kilka cm może być zbyt małą odległością i sygnał jest za wysoki, odbiornik ulega przesterowaniu i nie jest w stanie poprawnie odebrać (to nie jest pewnik, ale to sytuacja bardzo prawdopodobna)

  3. tuner ma regulację wzmocnienia, w takim przypadku gdy nic nie słyszy możliwe, że powinieneś ustawić wzmocnienie RF ręcznie, a nie korzystać z AGC (pl.: ARW)

  4. jaką masz pewność, że nadajnik w ogóle coś nadaje?

  5. testowałeś tuner i jego zachowanie z jakimikolwiek programami do sdr? by się przekonać, że cokolwiek odbiera np. HDSDR - tu można osłuchać choćby radio FM na UKF czy (oczywiście z inną anteną, nie dedykowana dla 868MHz) welle.io i DAB+

Zamontowany wczoraj. Działa idealnie
szafka gazu tworzywo, odległość od odbiornika ESPHOME 8m w lini prostej


Zasięg lepszy od wodomierzy oddalonych od esp 1 m

Przeniosłem nadajnik kilka metrów od odbiornika i dalej nic nie odbiera.
Nie mam pewności że nic nie nadaje, ale to jest już drugi egzemplarz i dalej jest problem, więc zakładam że coś jest z odczytem.
Dlatego szukam kogoś to ma to skonfigurowane z donglem RTL-SDR (rtlwmbus) aby dowiedzieć się jak wygląda działająca konfiguracja w takim przypadku.
Tym donglem odczytuję bez problemu liczniki wody swoje i sąsiadów, zarówno Apator16.2 jak i Izar.

Zainstalowałem ponownie żeby sprawdzić modem DVB-t

wmbusmeters HA addon

doczytuje wodomerze w okolicy
Apator
Izar

Natomiast gazomierza niestety nie

zobacz wmbusmeters-ha-addon/wmbusmeters-ha-addon/mqtt_discovery at main · wmbusmeters/wmbusmeters-ha-addon · GitHub
nie mam mowy o “unismart”
Pogadaj z chłopakami wywal modem dvbt zżera procesor, kup ESPHOME
I będzie po problemie @_Szczepan pewnie coś ma,

U mnie działa bez problemów

1 polubienie

Zdecydowałem się na zakup dongla im871a, który rzeczywiście odczytuje bez problemu dane z Unismarta. Ciekawe skąd się bierze problem z odczytem przez RTL-SDR…
Obserwacja - im871a nie był w stanie odczytać wodomierza w studzience w ogrodzie, ale pomogło wpięcie dongla na przedłużce USB.