Wątek archiwalny - Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon) starsze wersje do 1.5.1 włącznie

Wg mnie kod wygląda ok.
CC tez wcale nie musi być uwalony.
Mialem kilka takich przypadków, że u mnie czytał bez problemu, a u klienta nie. Cholera wie o co chodzi

ale dlaczego jak teraz nie mam nawet ustalonego sensor to esp nic mi nie pokazuje. ?? :confused:
hmmm

Moze poczekaj jeszcze do poniedziałku.
Często nakladki ustawiane są na nadawanie w godzinach pracy inkasentów

Poczekaj, jak jak Mariusz napisał. Chyba że tunerem jesteś w stanie teraz odebrać ramkę. Jak tak to podeślij logi z tunera - czy na pewno jest to mode T1.

patrzylem w historie to tuner sciagal w zeszla sobote :slight_smile:
a teraz go wylaczylem… ok wlacze i zobacze czy odczyta nowy stan licznika, zaraz dam Wam znac…

Log z wmbusmeters:

s6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner: starting
s6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner successfully started
s6-rc: info: service fix-attrs: starting
s6-rc: info: service fix-attrs successfully started
s6-rc: info: service legacy-cont-init: starting
s6-rc: info: service legacy-cont-init successfully started
s6-rc: info: service legacy-services: starting
s6-rc: info: service legacy-services successfully started
[13:43:12] INFO: CONFIG_CONF ...
[13:43:12] INFO: {"loglevel":"normal","device":"rtlwmbus:CMD(rtl_sdr -f 868.95M -s 1600000 - 2>/dev/null | rtl_wmbus -p s -a)","donotprobe":"/dev/ttyAMA0","logtelegrams":false,"format":"json","logfile":"/dev/stdout","shell":"/wmbusmeters/mosquitto_pub.sh \"wmbusmeters/$METER_NAME\" \"$METER_JSON\""}
[13:43:12] INFO: CONFIG_METERS ...
[13:43:12] INFO: [{"name":"LicznikWody","driver":"izar","id":"214ff997","key":""}]
[13:43:12] INFO: Syncing wmbusmeters configuration ...
[13:43:12] INFO: Registering meters ...
[13:43:13] INFO: Adding meter-0001 ...
[13:43:14] INFO: Generating MQTT configuration ... 
[13:43:17] INFO: Broker core-mosquitto will be used.
MQTT Discovery cleanup...
[13:43:20] INFO: Running wmbusmeters ...
Started config rtlwmbus listening on none using CMD(rtl_sdr -f 868.95M -s 1600000 - 2>/dev/null | rtl_wmbus -p s -a)

ok czekam czy odczyta stan licznika…

tuner juz odczytal stan licznika :frowning:

Koledzy zmienilem board d1_mini tak tu w tym watku odczytalem i wtedy piny nazwane D i zaczelo czytac :o

A jaką masz płytkę z esp w rzeczywistości?

Taka

No to fakt, nie jest to nodemcu. Od tego bylo trzeba zacząć :grin:

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: Błędy kompilacji w ESPHome (komponent SzczepanLeon)

Wrzuc cały yaml, zobaczę u siebie

@_Szczepan kojarzysz taki licznik?

@Mariusz_Woszczyński

Ale na wmbusmeters nie widzę go – może działa na jakimś innym driverze. Tak czy inaczej to telegram by się przydał.

No właśnie jeden gość pyta czy mu zadziała czytnik z taką nakładką, a też nie znalazłem na wmbusmeters. Pewnie się nie zdecyduje na tą zabawę, bez pewności, że ruszy. A pewności nie będzie jak nie będzie ramki :slight_smile:

Niech kupuje :wink:


Jak widać jest to 868MHz T1, więc komponent odczyta ramkę. Co prawda to jest jakiś apatorowy format potem, ale bym tak odczytaną ramkę/ki (razem z wskazaniem) słał na support wmbusmetersa oraz też forumowo próbował odszyfrować dane. Uda się to będzie kolejne urządzenie obsługiwane tu i w wmbusmetersie.

12 postów zostało podzielonych na nowy temat: Błędy kompilacji w ESPHome (komponent SzczepanLeon)

Czy po skonfigurowaniu i uzyskaniu połączenia z nakładką powinienem od razu widzieć encje w HA?
Odbieram ramki, widzę to w logach ale nie mam encji związanych z tym komponentem.
Proszę o informację jak zrobić żeby pojawiły się odpowiednie encje w HA.

Wybierz jeden z:

  • CC1101 niesprawny
  • pomyłka w mapowaniu pinów
  • złe luty/kabelki
1 polubienie

Zmieniłem mapowanie pinów na takie jak poniżej i zadziałało - NodeMcu v3.
Oczywiście przelutowałem tez połączenia.

wmbus:
  mosi_pin: GPIO13
  miso_pin: GPIO12
  clk_pin: GPIO14
  cs_pin: GPIO2
  gdo0_pin: GPIO5
  gdo2_pin: GPIO4

@_Szczepan
Wygląda na to, że najnowszy ESPHome ver. 2023.03. gryzie się z Twoim komponentem:

Error: Package version 0.9.15+sha.25dfb37 doesn't satisfy requirements 0.9.14 based on PackageMetaData <type=library name=wMbus-lib version=0.9.15+sha.25dfb37 spec={'owner': None, 'id': None, 'name': 'wMbus-lib', 'requirements': '0.9.14', 'uri': 'git+https://github.com/SzczepanLeon/wMbus-lib'}

Nic się nie gryzie. Dodaj 0d do sekcji external_components

Przepraszam, nie rozumiem, do którego klucza miałaby być dodana wartość 0d ?

image

Z góry dziękuję za doprecyzowanie!