Zigbee - dongle + czujka zalania

Szukam porady w temacie wyboru zestawu Zigbee (HA postawiony na VM Proxmox DELLR210).
Na obecną chwilę chciałbym zainstalować kilka czujek zalania. Nie mam jeszcze żadnego sprzętu i mam dylemat z wyborem. Myślałem o zakupie:

  1. Sonoff ZigBee 3.0 USB Dongle plus - czy będzie współpracował z głowicami termostatycznymi, które być może zainstaluję w przyszłości? I generalnie czy jest to dobry wybór pod względem ilości obsługiwanych urządzeń? Jeżeli nie co innego polecacie.
  2. Jaką czujkę zalania wybrać, aby dala się zintegrować i nie za często trzeba było wymieniać baterie. Dobrze gdyby pokazywała poziom stanu baterii.

Z góry dziękuje za pomoc.

Myślisz zasadę działania Zigbee: urządzeniami Zigbee zarządza oprogramowaniem z koordynatorem (dongle, bramka). Obecnie popularne rozwiązania Zigbee to Zigbee2MQTT, Zigbee Home Automation, Tuya, Xiaomi , Deconz. Każdy z tych programów obsługuje określony dongel i wspiera różne (czasami te same) urządzenia Zigbee.

Poczytaj Alternatywa dla CC2531.

Opis jednej z czujek Czujnik wody / zalania Aqara Zigbee - HejDom.

Wczoraj przeprowadzałem testy “przeciwpowodziowe”, wyniki okazały beznadziejne.
Czujnik wody / zalania Aqara Zigbee przez ConBee II > mqtt wskazywał, że wszystko Ok. Po zalaniu go wodą zero reakcji.
Stan baterii 86% wg mqtt

Podłączyłem go powtórnie do bramki Xiaomi, która raportuje stan baterii 46% po 12 godzinach pracy (na tej samej bateryjce).

Teraz będę testy przeprowadzał co miesiąc

Każdego rodzaju czujki pracujące w krytycznych zastosowaniach należy sprawdzać okresowo.

Poniżej trochę offtopic, bo mam spore doświadczenie, ale tylko jeśli chodzi o Z-wave, a nie Zigbee…

Jeśli chodzi o czujki zalania z-wave nigdy nie napotkałem podobnego problemu, alarm był wywoływany w ciągu góra kilkunastu sekund od zalania sondy.

Natomiast zalanie wywoływało w każdym z modeli, które używam rozładowanie baterii w ciągu praktycznie jednego dnia (bez zalania działały w uśpieniu, dopiero stan alarmowy powodował, że napierdzielały non stop pakietami o zalaniu, a dodatkowo Neo Coolcam ma niewyłączalną “syrenkę” alarmową która piszczy do momentu ustania zalania), więc podsumowując po zalaniu można było śmiało wymienić baterię na nową (nie mam na myśli chwilowego testu).


Tak przy okazji moje doświadzczenia z czujkami z-wave (niałęm problem z zalaniami) - używałem czujek zalania 4 producentów:

  • Everspring (na dziś to mocno przestarzały model) nie sprzwdził się z powodu zasialania kompletem 2x AA
  • Fibaro - konstrukcja jest niby bardzo OK, ale tylko do zastosowania w kuchni/łazience - w zestawie producent nie dokłada sondy umożliwiającej użycie sondy zewnętrznej (ani takiej nie oferuje, a w każdym razie nie było gdy to mnie interesowało), więc przy poważniejszym zalaniu ta konstrukcja byłą nie do przyjęcia (piwnica, gdzie wod sięgała kilkunastu cm powyżej podłogi po tym gdy sąsiad zniszczył poniemiecką meliorację)
  • Neo Coolcam (whitelabel, występujący pod innymi brandami, brak wsparcia producenta), pasująca sona w komplecie, w realnym użytki OK, niewyłączalny alarm, zasadniczo się sprawdza, jak na z-wave w zasadzie całkowity brak opcji konfiguracyjnych, od jakiegoś czasu Neo Coolcam zaczął używać technologii od Tuya, co dla mnie skreśla tą markę…
  • Philio (whitelabel, występujący pod innymi brandami, brak wsparcia producenta), wadliwy firmware powoduje przedwczesne zużycie baterii przez zbyt częste niepotrzebne raportowanie stanu, poza tym OK.
1 polubienie

Kupiłem Sonoff ZigBee 3.0 USB Dongle plus oraz czujkę Aqara SJCGQ11LM.
Zigbee2mqtt działa bez zastrzeżeń. Pięciokrotnie wywoływałem alarmy zwilżając sondy, zanurzając je w wodzie - stan baterii nadal raportuje 100%.

@jackk to zrób taki mały test:

  • wyłącz zigbee2mqtt
  • zalej sondę
  • włącz zigbee2mqtt
  • sprawdź czy bedziesz miał alarm

Gwarantuje, że nie :grin: i nie ważne jakiego czujnika Zigbee użyjesz.

1 polubienie