Apator, Izar odczyt wodomierza - problem ze startem usługi wmbusmeter

Witam,

korzystałem z dwóch poradników dotyczących konfiguracji nakładki Apator na licznik wody.

Home Assistant - odczyt stanu licznika wody z zakładką APATOR - HejDom

  1. Radiowy odczyt wodomierzy – SQ9MDD (hamspirit.pl)

w zasadzie to prawie to samo.

Wszystko działało ale samych odczytów nie mogłem uzyskać w HA. Działała komunikacja , zapisywały się stany liczników ( dwóch ) ogród i dom w plikach.

Postanowiłem poraz kolejny spróbować i …bum. wystapił jakiś problem …

po wydaniu polecenia :

root@hp-t620:/home/remi# systemctl start wmbusmeters@-dev-rtlsdr_2.service
Failed to start wmbusmeters@-dev-rtlsdr_2.service: Unit wmbusmeters@-dev-rtlsdr_2.service not found.

wcześniej … pojawia sie też komunikat :

root@hp-t620:/home/remi# /usr/bin/rtl_sdr -f 868.9M -s 1.6e6 - | /usr/bin/rtl_wmbus
Found 1 device(s):
0: Realtek, RTL2838UHIDIR, SN: 00000001

Using device 0: Generic RTL2832U OEM

Kernel driver is active, or device is claimed by second instance of librtlsdr.
In the first case, please either detach or blacklist the kernel module
(dvb_usb_rtl28xxu), or enable automatic detaching at compile time.

usb_claim_interface error -6
Failed to open rtlsdr device #0.

znalazłem mniej więcej co oznacza error -6 w tym poście :

błąd usb_claim_interface -6 - rtl-sdr.com

oraz tutaj :

rtl_test error message (google.com)

chyba jest to bardziej złożony problem, który ciężko jest wyeliminować na stałe.
Ostatecznie stworzyłem plik tzw. blacklist udało mi się otrzymać komunikację ale usługa wmbusmeters nadal się nie odpaliła. Stąd moje pomysły na przejście do Proxmoxa - lub instalacja od początku Debiana.
Co sądzicie ? Czy warto próbować ratować obecną wersję? Czy jest szansa ?

mój sprzęt to t620 4rdzenie, 4gb ramu, 128gb ssd.

Proszę o pomoc i radę.

dzieki

ps. korzystałem też z poradnika :

Podłączamy tuner i… - Strona 2 (home.pl)

ps. Czy jest możliwość wgrania samego Debiana bez ponownej instalacji HA - wiem że to trochę bez sensu ale może jakaś aktualizacja ale podmiana częściowa ? Wiem, że to Win10 to inna bajka ale częściowo idzie wgrać pewene elementy systemu z zachowaniem poprzednich ustawień.
Sorki za takie głupawe pytanie ale z linuxa to jestem słabiutki.

Instalacja samego HA nie trwa wieki więc zrób sobie Snapshot HA gdzie tam potrzebujesz Gdrive, pobierz na Local HD/SD i przeinstaluj Debiana zainstaluj HA i przywróć Snapshot.

właśnie to chciałem przeczytać. :slight_smile:

mam wersje debiana, która jest chyba niewspierana :
Debian GNU/Linux bullseye/sid
Kanał aktualizacji stable
Wersja Supervisora supervisor-2021.06.8
Wersja Dockera 19.03.13
Pojemność dysku 113.0 GB
Pojemność użyta 24.8 GB
Zdrowy true
Wspierany Unsupported – więcej info

jakiej mam szukać / zainstalować teraz ? Nie jestem biegły w tym wszystkim. Nie robiłem nigdy snap-a.
Ten plik snapa ściagam / przegrywam na dysk i normalnie przywracam rozumiem. Do jakiego katalogu trzeba wrzucic ten plik aby był późńiej widoczny przy restore ?

Masz tendencje do pisania wszystkiego niezwiązanego z tematem wątku :grin:. Poczytaj Przesiadka z nie wspieranego Ubuntu na nowy system.

na pewno masz rację, ale kontynuuje rozmowę z inną osobą i zakładanie nowego tematu po to tylko aby uzyskać info, który debian i który katalog. Niemniej jednak, ja tu nie żądze wiec OK. Z tym snapem nie wszyscy mają tak różowo jak czytam - tym bardziej jak robię to pierwszy raz.

Ja również, staram się trzymać zasad.

:thinking: cały czas korzystam ze snapshotów, psuje, naprawiam, robie crash testy Home Assistanta. Backup i odtwarzanie to podstawa w każdym używanym systemie, trzeba tylko na spokojnie (bez pośpiechu) zrozumieć jak to działa. Większość problemów wynika z niewiedzy (bo coś, tam, gdzieś się przeczytało) i robienia tego “na hura”.

tak właśnie myślę :), ten wątek który dałeś coś wiadome wyjaśnia, a jest może jakiś step by step :slight_smile: takie mega przejrzysty :slight_smile:

Odkopię trochę temat, @remolmar dlaczego chcesz uruchomić wmbusmeters-a tą komendą?

Jeśli jeszcze nie zrezygnowałeś to spróbuj poniższą komendą:

sudo systemctl start wmbusmeter.service

dodatkowo jak chcesz aby usługa wstawała przy uruchomieniu systemu:

sudo systemctl enable wmbusmeters.service
1 polubienie

A czy ktoś próbował odpalić to na proxmox, czy instalacja będzie podobna , są nakładki na allegro po 40zl i tak się zastanawiam czy nie kupić

Ja używam na proxmox co prawda mam nakładkę izar ale to nie ma znaczenia.
Na Proxmox kolejna maszyna wirtualna Raspbian OS instalacja a po wszystkim zmiana bootowania na CLI żeby mniej ramu zużywało (512MB wystarczy).

Też mam nakładkę izar i znalazłem to https://github.com/zibous/ha-watermeter oraz zamówiełem taki sam odbiornik ja na tym repo jest, ale mam problem z instalacją, też mam proxmoxa i wywala mi jakieś błędy, tu nie działają jakieś komendy itd. masz może jakiś dobry poradnik do tego? jestem totalnie zielony w tym, smarthome buduje dopiero od 5 dni no i nie wszystko jeszcze kumam, tak jak z HA już ogarniam, to gdy trzeba coś zrobić na zapleczu że tak powiem, to problemy już się pojawiają

@x0hnluk4sx proszę używaj znaków interpunkcyjnych bo naprawdę trudno zrozumieć “co i jak” :frowning: .

Poradnik przeszedłem i wystarczy robić tak jak jest napisane.

Screenshot 2021-09-09 at 18.42.27

w konsoli wyświetla mi się tylko to i nic innego, czekałem z 10 minut ale dalej to samo, tak ma być?

Widzę, że masz dongla z chipem FC 0012, ciekawe czy odnajdzie jakieś urządzenia :thinking:

Oooooo teraz coś wyskoczyło, to znaczy że działa?

Tzn że z palca “słucha”.
Napisz wmbusmeters --listento=t1 rtlwmbus i czekaj…cierpliwie.

1 polubienie

Nie pamiętam wg którego poradnika robiłem instalację.
Ale było że plik wmbusmeters.conf a w nim mam taką konfigurację.

loglevel=normal
device=rtlwmbus:868.9M:t1
logtelegrams=false
format=json
meterfiles=/var/log/wmbusmeters/meter_readings
meterfilesaction=overwrite
logfile=/var/log/wmbusmeters/wmbusmeters.log
shell=/usr/bin/mosquitto_pub -h IP_HOMEASSISTANT -u LOGIN_MQTT -P HASLO_MQTT -t "wmbusmeters" -m "$METER_JSON"

Ostatnia linijka to wysyłanie danych do Home Assistant
Drukowane wypełniasz swoim IP Home Assystenta i ligin i hasło do MQTT

W folderze wmbusmeters.d
mam zrobiony plik z nazwą licznika
a w nim

name=Licznik_woda
type=izar
id=XXXXXXXX

XXXXXXXX = numer Twojego licznika
w /var/log/wmbusmeters/meter_readings będziesz miał plik z nazwą licznika i tam się znajdą rozkodowane dane

Tak, działa, skoro wcześniej użyłeś polecenia:
image
to teraz analogicznie uruchom wmbusmeters:

root@raspberrypi:~# wmbusmeters --debug  rtlwmbus:868.9M

i cierpliwie czekaj aż “zgłosi” sie urządzenie 01FFFF71, pojawi sie podobny wpis jak poniżej:

Received telegram from: 01FFFF71:
          manufacturer: <producent>
                  type: Water meter (0x07)
                   ver: 
                device: rtlwmbus[00000001]
                  rssi: 48 dBm
                driver: izar

Hmmm, mam odpalone od godziny i pokazuje mi tylko licznik chyba gazu sąsiada, bo ja nie mam instalacji gazowej, na stronie producenta tego izara pisze że komunikuje co 15 minut więc powiniennem dostać już z 4 razy info? antena tego RTL jest w odległości jakiś 15m od licznika więc wydaje mi się że spokojnie powinno łapać

Screenshot 2021-09-10 at 13.22.38|690x400

Podobny temat jest tez omawiany na Integracja Tauron e-licznik - #139 przez Krzyszof_K.