Centralny przycisk sterowania roletami

Cześć wszystkim,
szukam rozwiązania do centralnego sterowania roletami. Chciałbym aby w jednym miejscu w domu był standardowy włącznik rolet, który zamknie/otworzy wszystkie rolety. Czy istnieje moduł, do którego można podłączyć standardowe włączniki, który prześle sygnał do HA? Zależy mi aby zamontować włączniki w ramkach dlatego gotowce odpadają. Najlepiej gdyby taki moduł był zasilany 230V.

Witamy na forum, @Damian musisz napisać jeszcze trochę więcej informacji, czy każda roleta jest oddzielnie podłączona do przełączników i sterujesz tymi roletami z HA? Jeśli tak to wystarczy kupić zwykły przełącznik do naklejenia na ścianie, np. taki (ten wireless) albo taki i w HA przypisujesz tylko co mają robić.

Tak, rolety będą podłączone do sterowników i obsługiwane przez HA. Cały czas zastanawiam się jeszcze nad sterownikami. Na razie mam Shelly 2,5, którego testuję ale wolałbym coś na zigbee lub zwave. Widziałem gotowe przełączniki ale chciałbym zastosować coś standardowego a do puszki włożyć moduł do wysyłania sygnału. W pomieszczeniach chce mieć zamontowane gniazda i przełączniki jednego producenta. W skrócie to ma całość wyglądać standardowo ale działać z HA.

Nie zależnie od tego, jak już masz/będziesz miał to najprościej możesz zrobić przykładem z mojego poprzedniego posta. Później tworzysz grupę rolet i prostą aptomatyzację, czyli po naciśnięciu przycisku raz otwierają się wszystkie rolety, jak np. klikniesz dwa razy to zamykają się wszystkie. Tutaj kombinacji jest wiele.

Co do przekaźnika, to Shelly jest jakościowo bardzo dobre (podobnie blebox), natomiast na Zigbee to np. taki sterownik. Z-wave jest mało popularna w HA, i ciężko coś mi więcej powiedzieć.

@Damian nie jest tak pięknie jak by się wydawało, temat drążę już od kilku miesięcy, poczytaj Jaki sterownik do rolet (Zigbee)?

Czyli robisz tak: do dodatkowej puszki podtynkowej doprowadzasz zasilanie, w puszce instalujesz moduł do sterowania dwa obwodami, do moduły podpinasz podwójny łącznik zwierny (przycisk zwierny odbijający, “dzwonkowy”), reszta logiki w HA ale łatwo nie będzie bo trzeba uwzględnić sporo warunków przy sterowaniu roletami.

@pawelwaz dzięki za informacje.
@macek czytałem sporo o sterownikach i chyba trzeba się pogodzić z utratą procentowego ustawiania rolet przy sterowaniu przyciskami.
Co do centralnego sterowania to wystarczy np. takie coś?

Czy takie coś prześle sygnał do HA o naciśnięciu przycisku?

A mnie zastanawia czemu nie kupujecie rolet z silnikami somfy? Jest integracja do tego producenta przecież :wink:

A czy czasem wtedy nie trzeba używać osobnej bramki Somfy RTS?
Zwykłe silniki są raz, że tańsze a dwa że pozwalają na montaż każdego sterownika.

@Damian ten model nie działa z łącznikami zwiernymi, poczytaj Tuya Zigbee - przełącznik podtynkowy wymaga N (QS-Zigbee-S04-2C-LN) - HejDom.

Tak mają dość drogie swoje bramki, ale znalazłem cos takiego:

Może się przyda komuś na przyszłość.

@macek, faktycznie. W takim razie co można użyć?

W pełni integrowalne z HA.

Możesz go użyć tylko musisz zrobić odpowiednią logikę w HA, wszystko zależy od Ciebie, jakich przycisków chcesz użyć do centralnego sterowania roletami. Trudno mi przedstawić docelowe rozwiązanie jeżeli nie znam szczegółów, np. jak sterowane są poszczególne rolety, czy są podłączone do inteligentnych modułów obsługujących położenie rolety, jakie są lokalne przyciski do sterowania roletami, itd.? Zawsze powtarzam: diabeł tkwi w szczegółach.

Może nie jasno się wyraziłem. Potrzebuję tylko wysłać sygnał do HA, że nacisnąłem przycisk dzwonkowy (a raczej dwa góra i dół). Przycisk ma być standardowy a sterownik podtynkowy zasilany 230V. Sterownik do niczego nie będzie podłączony, ma wysłać tylko sygnał. Resztę zrobię w HA.

Więc tylko musisz zdecydować jakiego medium chcesz używać: Wi-fi czy Zigbee. Dalej w wyborach bym nie szedł. Jeśli Wi-fi, to Shelly jako baza sprzętowa jest OK. Do tego wgraj Tasmota lub inne i zrobisz z tym co zechcesz. Lub kup coś pod Zigbee2MQTT i nie będziesz musiał robić za wiele oprócz uruchomienia kontrolera sieci dla HA. Parujesz - działa.

Używam takiego modułu Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee), działa z dowolnymi przyciskami dzwonkowymi, w Twoim przypadku naciśnięcie jednego przycisku będzie oznaczało centralne otwarcie rolet, drugiego zamknięcie.

@macek co wybrałeś i jak działa ?

@andrzej_1 zamontowałem takie moduły Zigbee - Moduł OXT mini sterownik rolet ZigBee TUYA houseiq - Wszystko dla inteligentnego domu, na razie działają, czy dobrze okaże się jak się przeprowadzę do tego mieszkania :grin:.
Nie mam centralnego przycisku do sterowania roletami, takie coś, jakbym miał robić, to tylko programowo wykorzystując np. taki moduł Rozwiązanie Simon 54 GO .

Masz doświadczenie wykorzystując integracje z silnikami somfy z żaluzjami fasadowymi ?