Witam ponownie, w związku z dziwnymi “problemami” zwracam się z pytaniem, ile koordynatorów mogę mieć w HA i jak to się rozwiązuje.
Na dziś mam raspberry Pi 4B i do niego podpięte po USB CC2531zigbee2mqtt, współpracuje z routerami (szt. 10) i urządzeniami końcowymi (szt. 25). Po przejściowych kłopotach zaczął widzieć wszystkie urządzenia i z nimi współpracować. Problem leży w dodaniu kolejnych czujników, co bym nie robił to ich nie widzi.
Przyszedł mi więc do głowy pomysł, a może ten koordynator osiągną limit? Czas na kolejny? Chcę dodać kila czujników na strychu (to następna kondygnacja), temperatura, uchylne okna, itp.
nie chcę angażować kolejnego Raspberry skoro mam to (a ono się op…) tylko jak to ogarnąć?
Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie?
W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie koordynator LAN.
Do każdego dodatku/addonu obsługującego sieć zigbee możesz mieć tylko jeden koordynator.
I tak deconz “pracuje” tylko z conbee na kanale 15.
Pozostają Ci trzy kanały do wykorzystania tj. 11, 20 i 25.
Uruchamiając trzy Z2M potrzebujesz do nich trzy koordynatory.
Jak widzisz możesz już wykorzystać w jednej instalacji 4 koordynatory.
W temacie powyższego już Ci pisałem w jednym z Twoich wątków.
to co masz u siebie na obrazku to firmware dla urządzeń w sieci, urządzenia bateryjne aktualizują się po klika godzin i warto zadbać aby miały świeże baterie zanim się zdecydujesz na aktualizację (wprawdzie mechanizm aktualizacji jest niby dość przemyślany, to jednak ryzyko uwalenia przy wykonaniu szczególnie głupich ruchów istnieje)
firmware koordynatora nie da się zmienić z poziomu Z2M
Bardzo stary firmware, ostatnia wersja jest z 20211115 (patrz rysunek od szopena), pozostaje flashowanie ale obawiam się, że dla Ciebie to będzie męka.
Można taniej na Allegro i nie równoległe tylko zamiast CC2531 bo nie ma najmniejszego sensu używać dwóch, z dużym prawdodpobieństwiem ConBee2 ogarnie wszystko.
P.S. Nie wiem po co używasz wzmiacniaczy Zigbee z IKEA, to strata kasy.
Z tego co tu napisaliście “zamiast” oznacza rewolucję? Czyli parowanie wszystkiego od nowa, poprawianie w Node-RED itp.? Czy to najlepszy z wyborów? czy polecasz coś lepszego, bardziej przyszłościowego i łatwiejszego w aktualizacji firmware?
Jak zastosujesz Conbee2 gwarantuję, że nic nie trzeba parować od nowa, podmieniasz tylko konfigurację Z2M na:
serial:
port: /dev/ttyACM0
adapter: deconz
Każdy inny, nowy koordynator to parowanie wszystkich urządzeń od nowa, masz ich mało więc do zniesienia.
Udanej lektury Alternatywa dla CC2531, dla Ciebie, “zielonego”, Conbee2 to najlepszy wybór.
Jeśli umiesz sobie odpalić drugą instancję Z2M to może być obojętnie jaki (ja bym poszedł w coś nowocześniejszego, z drugiej strony Conbee2 ma podobno doskonałe wparcie i może pracować z dowolną z 3 integracji, oczywiście tylko z jedną naraz).
Problem z CC2531 jest taki, że ten chipset nie ma wsparcia producenta już od bardzo dawna, a SDK zawiera błędy, więc autorzy oprogramowania nie mają już z czego krzesać…
Ostatnia wersja to ta, którą widać na moim obrazku wyżej
PS Mając 2 równocześnie pracujące koordynatory (na różnych kanałach) możesz przenieść sobie (z ponownym parowaniem, po kawałku czyli “małą łyżeczką” i powolutku wszystkie urządzania ze starego koordynatora ZHA1.2 do Zigbee3)
OK, z wersją firmware wpierającą Zigbee 3.0 ale wystarczy jedno urządzenie w sieci Zigbee ze starą wersją i koordynator przełacza się na obsługę starszej wersji protokołu i o Zigbee 3.0 można zapomnieć.
Czekam na “latwy w obsłudze” (czytaj “proste flashowania”) koordynator z portem ethernet.
Mając 2 koordynatory stare urządzenia (dla których nie ma aktualizacji) można pozostawić na CC2531.
Plotka mode on:
CC2531 prawdopodobnie się sypie jeśli się ma w sieci wybrane urządzenia ZIgbee3 Tuya (prawdopodobnie jakieś modele są na tyle trefne, że się on sypie, choć oczywiście mogę być w błędzie, wiem natomiast jaki jest skutek - następuje nadpisanie fragmentu części flasha w której znajduje się firmware).
Plotka mode off.
Przeczytałem z zaciekawieniem i chciałbym dopytać.
Obecnie używam Sonoffa zigbee 3.0 CC2652 z integracją ZHA. Mam też w zanadrzu Conbee2.
Jeżeli chciałbym przejść na Conbee2, to też wystarczy podmiana konfiguracji i obejdzie się bez ponownego parowania urządzeń ?
Zasięg obu wymienionych koordynatorów jest porównywalny ? , warto przejść na Conbee2?
… kupione, a co tam. I tak coś muszę z tym zrobić, jak coś nie działa poprawnie, to mnie to uwiera . dzięki za pomoc. Jak dojdzie dongel to się odezwę.
Będziesz musiał parować. Nie bardzo rozumiem czemu chcesz się cofać technologicznie.
Sztuczka bezbolesnego przejścia między CC2531 a Conbee2 polega na tym, że oba pracują w starym standardzie Zigbee 1.2
Natomiast “Sonoff zigbee 3.0” jak sama nazwa wskazuje jest na Zigbee 3.0 więc bezboleśnie można przenosić sieć na inne dongle Zigbee 3.0 pracujące na tym samym stacku (tutaj Z-Stack 3.x.0).
PS Powyższe dotyczy Z2M (przeoczyłem, że pytasz o ZHA)
W przypadku integracji ZHA teoretycznie mogą być inne reguły przenosin, ale jestem przekonany, że również będziesz musiał parować od nowa choćby ze względu na chęć przenosin z 3.x do 1.2 (w tą stronę przenoszenie bez ponownego parowania nie będzie nigdy możliwe, bo sieć 3.0 zawiera klucze których nie ma w 1.2).