Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku

Nie, @szopen, na proxmoxie będzie tylko HA. Muszę najpierw zgłębić Twój post na temat instalacji bare metal, żeby oszacować, czy poradzę z tym sobie i jakie korzyści takie rozwiązanie ze sobą niesie :wink:

Trochę off-topic się robi, bo rozwiązanie bare-metal nie ma nic wspólnego z proxmoxem, więc w razie dalszych pytań podepnij się w jakiś wątku pasującym do “golasa” (a jest ich już kilka).

Po tym co napisałeś to widzę same korzyści - przede wszystkim prostota - odpada konieczność dbania o system hosta, nie musisz przekierowywać żadnego podpinanego sprzętu z hosta do maszyny wirtualnej, a konfigurujesz wszystko z poziomu HA.

Jest jedna potencjalna pułapka - nie wszystkie karty WiFi są obsługiwane, ale póki nie spróbujesz instalacji (masz jakiś inny dysk?, od biedy można spróbować tymczasowej testowej instalacji nawet na pendrive będzie działać wolno jak ślimak ale to tylko dla testu, a jak rozumiem i tak nie masz jeszcze sprzętu w docelowym miejscu instalacji - wystarczy Balena Ether pod windowsem i jako docelowy dysk po prostu pendrive ścieżka instalacji jaką opisałem jako 1. w tutorialu dla “golasa”, tylko na wszelki wypadek odłącz dysk na którym masz obecnie proxmoxa, zasadniczo nic się stać nie powinno, to nie windows :smiley: ale lepiej dmuchać na zimne).

Jest też jeden spory minus - musisz dbać o backupy (nie można ich zrobić “z zewnątrz” tylko trzeba “od środka”), ale do tego celu jest mnóstwo gotowych rozwiązań np.

Podobnie jak @szopen, uważam, że taka instalacja nie ma najmniejszego sensu w przypadku takiego prostego systemu jak HA. Co do backupów i odtwarzania HA od zera to nie spotkałem prostszego mechanizmu.

Właśnie przed chwilą przenosiłem instalację HA z jednego dysku na inny za pomocą standardowego pełnego backupu ostatnio to się nazywa po prostu “Pełna kopia zapasowa” (bo akurat muszę pożonglować nieco dyskami by były optymalnie wykorzystane, a z większego na mniejszy nie da się zrobić tego przez zwykłe klonowanie dysku, więc tylko pełny backup) oczywiście poszło bezproblemowo.

Jest jedna potencjalna pułapka - nie wszystkie karty WiFi są obsługiwane

Wygląda na to, że HA wykrywa moje obie karty sieciowe, w tym WiFi (WLP1S27U2):

image

A może wystarczy ustawić w HA interfejs Eth (ENPOS18) jako disabled, kartę WiFi jako enabled, przenieść ustawienia IPków z Eth do WiFi, zrobić boot maszynki i będzie po sprawie?

Zabiliście mi ćwieka z tym golasem… To po co @artpc (i prawie cały internet) tłumaczą instalowanie HA na PVE, skoro można bez PVE? :wink: Dotychczas byłem przekonany, że to konieczność, że HA wymaga jakiegoś OS’a pod sobą… że HA to apka działająca na OS’ie… tymczasem wygląda na to, że HA jest systemem autonomicznym… Właśnie dociera do mnie, że chyba tak właśnie jest, skoro PVE dostarcza tylko wirtualizacji sprzętu a nie jest systemem operacyjnym, który zarządza aplikacją.

Wystarczy, skoro to tylko eksperymentalna instalacja to popróbuj - nic nie stracisz poza czasem (nie rób tego na rzeczywistej instalacji produkcyjnej, bo można stracić dostęp, a uratowanie się z takiej sytuacji jest trudne, swoją drogą z tego co pamiętam nie musisz wyłączać karty przewodowej - wystarczy ją przekonfigurować, co w zasadzie jest koniecznością tylko dla MQTT i odpiąć kabel - będziesz miał w razie czego ratunkowy sposób podpięcia, bo WiFi na USB może w nieoczekiwany sposób znaleźć się w innej ścieżce - jak to bywa ze sprzętem USB gdy się wepnie w inny port).

Do niedawna (w sumie to już dość dawno, biorąc pod uwagę tempo rozwoju :stuck_out_tongue: ) było możliwe instalowanie “golasa” x64 tylko na intelowskich NUC’ach (czyli dość drogich konstrukcjach) i sprzęcie ściśle z nimi zgodnymi (dlatego ta platforma się wcześniej nazywała NUC, a nie generic x64), teraz te ograniczenia powoli znikają (jakkolwiek wiele typowych Thin Client’ów na platformie amd64=x86-64 jest obsługiwana od dość dawna, bo wiele z nich jest po prostu konstrukcyjnie zbliżonych do NUC, tylko albo nie było odważnych (bo dokumentacji praktycznie brak na ten temat), a większości tych co już zainstalowali “golca” albo nie chciało się tego opisywać, bo instalacja jest równie banalna jak podstawowa metoda dla RPi (i wielu innych SBC - po prostu przepisanie obrazu na nośnik), albo nie mieli na to czasu czy warunków (tak jak np. ja :stuck_out_tongue: teraz pierwszy raz od 2 lat miałem przez chwilę komputer, który mogłem w całości poświęcić na zabawę w napisanie tamtego mini-tutoriala - jak popatrzysz na zrzuty ekranu z jego BIOSa to zrozumiesz, że to nie byłkomputer dedykowany pod HA, bo ma po prostu za duże zasoby :smiley: - chyba nikt nie poświęca sprzętu z 48GB RAM na samego HA bo to po prostu maszyna do pracy).

Ponadto wiele osób pracujących w IT ma w domu sprzęt na którym wirtualizacja ma sens i jest potrzebna, bo używają równocześnie kilku VM (no i np. jest to dla nich zwyczajne środowisko pracy :stuck_out_tongue: ).

Po pierwsze instalacja “golas” jest na jakimś OSie - to jest to co się nazywa teraz HAOS a kiedyś HassOS, ale de facto, (to miało być “po drugie”) nie zawsze istniał gotowy OS - mocno archaiczne wersje HA wymagały instalacji na jakimś innym OSie (m.in. dlatego jest tyle jeszcze innych sposobów instalacji - jak Core czy Kontener).
Swoją drogą instalacja w proxmoxie też zawiera w VM HAOS (więc jest host w którym jest host…)

1 polubienie

Ja mam dokładnie taki sam problem - też utknąłem w tym punkcie.

Edit:
To chyba nie tutaj leży problem… Mam dokładnie takie ustawienia ale instalacja HA nie startuje po uruchomieniu…

@kisoft edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim!!

Teraz Wam już nie pomogę bo idę do roboty.
Ja nie miałem z tym problemów żadnych ale fakt że instalacja na PC plus instalacja PROXMOXA na VM w W10 i też na nim HA mi się odpaliło bez problemów.

I ja również mam to samo, wszystko praktycznie w.g. poradnika… (oprócz uruchamiania wraz ze startem). Komputer nowy, proxmox i HA stawiany od zera. Jakby ktoś mógł zerknąć.

obraz
obraz

Edit:
U mnie pomogło:

1 polubienie

Swoją drogą instalacja w proxmoxie też zawiera w VM HAOS (więc jest host w którym jest host…)

To ostatecznie przekonało mnie do popełnienia instalacji HA na HAOS’ie, co z resztą było banalnie proste :slight_smile: Więcej czasu pochłonęło odtworzenie konfiguracji z backupu, niż sama instalacja HA.
Teraz mam więcej przestrzeni na dysku, a ponadto nie muszę dbać o aktualizacje samego proxmoxa i zgłębiać tajników jego środowiska… zwłaszcza, że o linuxie mam lekko zielonkawe pojęcie :stuck_out_tongue:
Rozwiązała się także kwestia dostępu po WiFi, bo HA bardzo ładnie wspiera takie rozwiązania.

@szopen , dziękuję Ci za tę baaardzo cenną sugestię! :beer: Otworzyłeś mi oczy.

W którym miejscu proponowałem komukolwiek instalacje HA na VM?

To on cię namówił.

1 polubienie

Jaaaaa ? Ale skąąąąąd XD

Witam, czy ma ktoś rozwiązanie przy próbie pobrania HA co zrobić z takim komunikatem? : “Connecting to github.com (github.com)|140.82.121.3|:443… failed: No route to host.”

Zrób sobie przerwę - nie masz na to wpływu.
Wpisz w CMD jak masz Winde : tracert github.com i zobacz jaką masz trase.

 4     8 ms     7 ms     7 ms  krakh001rt09.inetia.pl [83.238.249.43]
  5     *       21 ms    21 ms  lag-108.bear1.prague1.level3.net [212.162.8.173]
  6    19 ms    19 ms    19 ms  ae4.cr4-prg1.ip4.gtt.net [87.119.123.205]
  7    25 ms    25 ms    25 ms  ae22.cr2-fra6.ip4.gtt.net [213.200.117.138]
  8    28 ms    25 ms    25 ms  87.119.94.70
  9     *        *        *     Request timed out.
 10     *        *        *     Request timed out.
 11    25 ms    25 ms    25 ms  lb-140-82-121-4-fra.github.com [140.82.121.4]

EDIT:

@mcincin edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim!!

Masz duże opóźnienia - a po drodze jeszcze jakiś ból tyłka na łączach - tak jak u mnie. Trzeba poczekać aż to ktoś ogarnie.

I już masz za routerem kiche.

Czy w takim bądź razie można jakoś to obejść to znaczy ściągnąć plik na komputer lokalny a wtedy podać na Proxmox scieżkę do tego pliku lub z pendriva?

W teorii wszystko się da tylko PROXMOX to nie HA ( chyba że potrzebujesz coś do PROXMOXA).
Można ręcznie wrzucać dodatki do HA do katalogu i zatrybi że mu coś tam dałeś.

Docelowo potrzebuje tylko HA. Według twojego filmu wrzuciłem na swój terminal (Dell Wyse Z90D7) wpierw Proxmox. Kolejną rzeczą jest wgrać HA ale żeby to zrobić wg filmu najpierw trzeba go pobrać i tutaj jest problem.

Więc nie instaluj Proxmox, po co Ci pośrednik i wirtualizacja…