Jak obsłużyć to urządzenie?

Szanowni,

Kupiłem sobie coś takiego:

Jeśli podłączę to przez bramkę w Tyua to pięknie działa. Pozwala podłączyć w sumie 12 scen, tyle, że wyłącznie w ramach Tuya, a liczyłem, że obsłużę tym jednak nie tylko te urządzenia. Integracja Tuya z HA pokazuje mi włącznik, tyle, że bez jakichkolwiek encji, więc nie mam co podpinać pod automatyzacje. Prócz bramki Zigbee w Tuya, mam też takiego dongla:

wpiętego prosto w RASP. Ten też mi wykrywa włącznik i nawet mu przydziela encję… stanu baterii.
Czy da się to jakoś jednak obsłużyć w HA?

Edit: temat udało się rozwiązać między innymi dzięki podpowiedziom kolegów poniżej, tu skrótowa wersja tego, co trzeba zrobić:

  1. Po pierwsze należy zrezygnować z podłączenia tego poprzez Tuya i tamtejszy koncentrator Zibbbe
  2. Po drugie należy zrezygnować z natywnej integracji dongla Sonoff. Integrację Sonoff Zigbee 3.0 usunąć i wypalić do spodu.
  3. Zamiast tego zainstalować dodatek Zigbee to MQTT (Z2M), który… nie działa.
  4. Potem denerwujesz się dlaczego to nie działa, złościsz, bo Ci koledzy podpowiadają, żebyś poczytał logi a Ty nic z nich nie rozumiesz. Na koniec wpadasz na to, że masz teraz dwie integracje MQTT - jedna to Mosquitto Broker z HA, który ma się łaczyć z Zigbee to MQTT, druga to integracja z urządzeniami SUPLA, gdzie brokerem MQTT jest serwer SUPLA.
  5. Przepinasz urządzenia SUPLA pod Mosuitto Brokera w następujący sposób:
    Supla na Home Assistant dwa sposoby
  6. Usuwasz dokładnie pozostałości po poprzedniej integracji i Z2M magicznie się uruchamia.
  7. W Z2M wyszukujesz urządzenie, które dostaje w HA dwie encje: _action, oraz _battery. Action przyjmuje w sumie 12 stanów od 1_single, 1_double, aż po 4_hold. Każdy można obsłużyć w automatyzacjach. Uwaga! Trzeba pamiętać, że po naciśnięciu np. raz na przycisk 2, stan _action zmienia się na 2_single … i tak już pozostaje na jakiś czas. Jeśli chcesz go więc czytać ponownie nodem events: state, który reaguje na zmiany stanu, to przed powtórnym naciśnięciem trzeba stan zresetować.
  8. Jeśli siedzisz nad tym wyjątkowo długo i Cię to wk…, pamiętaj, nie rób tego w nocy. Ewentualny sukces budzi domowników…
  9. Na koniec organizujesz wielki bal. Słowo się rzekło… Dzięki za pomoc, temat zamknięty.
2 polubienia

W poniższym wątkach masz rozwiązanie

oraz

Dziękuję,

Niestety to pomogło tylko troszkę. Zgodnie z pierwszym z załączonych wątków wywaliłem łącznik z chmury Tuya i podłączyłem bezpośrednio do dongla w RASP który jest podłączony przez integrację Sonoof Zigbee 3.0

Pokazały się tym razem trzy encje:
switch.centrum_on_of
button.centrum_identify
sensor.centrum_power

Za pomocą noda events:all odszukałem zgodnie z opisem co się dzieje, jeśli naciskam poszczególne przyciski. I tak:
Lewy górny - encja on off zmienia stan na on
LD - to samo na off
PG - pojawia się event typu “zha_event” który gdzieś tam w bebechach ma w tablicy ma w pierwszym polu “0”
PD - to samo, tylko ma w tym polu “1”.

I to wszystko. Podwójne kliknięcie nie wywołuje nic, przytrzymanie nie wywołuje nic. Zamiast 12 stanowego przełącznika ma więc w sumie trzy stany… ;(

Czy to oznacza, że należy zgodnie z drugim wpisem zamienić natywną integrację Sonoffa na Zigbee2MQTT?

Dokładnie, CC2652P jako koordynator sieci w Z2M.
Włącznik TUYA parujesz w Z2M i olewasz te wszystkie chmury.
Po tym zabiegu będziesz miał encje jak poniżej:

Taaa…

To jeszcze powiedzcie co zrobić, jak Z2M nie chce wstać… ;(

node index.js
Zigbee2MQTT:info 2022-04-12 13:43:11: Logging to console and directory: ‘/config/zigbee2mqtt/log/2022-04-12.13-43-08’ filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info 2022-04-12 13:43:11: Starting Zigbee2MQTT version 1.25.0 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info 2022-04-12 13:43:11: Starting zigbee-herdsman (0.14.20)
Zigbee2MQTT:error 2022-04-12 13:43:11: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2022-04-12 13:43:11: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2022-04-12 13:43:11: Check Zigbee2MQTT fails to start | Zigbee2MQTT for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2022-04-12 13:43:11: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2022-04-12 13:43:11: Error: spawn udevadm ENOENT
at Process.ChildProcess._handle.onexit (internal/child_process.js:274:19)
at onErrorNT (internal/child_process.js:469:16)
at processTicksAndRejections (internal/process/task_queues.js:82:21)

Czytałeś co wypluło w logach:

oraz link, który podesłał @rafkan ?

Czytałem, ale to co mam w logach nie mówi mi nic, a w linku sytuacja jest niby analogiczna, ale jednak inna. Tam trzeba było usunąć natywną integrację, ja ponieważ zacząłem od gruntownego przeanalizowania tego wątku, od tego zacząłem. Mam więc usuniętą integrację Sonoffa, zrestartowany HA i nie działający Z2M plujący logami, z których nic nie rozumiem.

No i mam oczywiście jeszcze Twoją odpowiedz, która nie wniosła w moją wiedzę absolutnie nic… ;(
Podziwiam Waszą wiedzę i nie mam pojęcia jak mógłbym się kiedykolwiek zrewanżować, ale może czasem warto przyjąć, że to nie jest wiedza z którą się człowiek rodzi. Ja np. dzisiaj miałem po raz pierwszy w życiu w ręku urządzenie zigbee i absolutnie WSZYSTKO co z tym robię jest nowe i nieznajome. Czasem tyle samo czasu zajmie podpowiedz, niż odsyłanie do tekstów, co do których można założyć, że pytającemu nie pomagają. Gdybym bowiem znalazł tam odpowiedz na moje pytanie, to bym go nie zadał. Generalnie lepiej być bohaterem we własnym domu, niż pytającym po prośbie, nie uważasz?

OK zatem uporządkujmy sytuację:

  • Jaką masz wersję Z2M?
  • To świeża instalacja czy aktualizacja z jakiejkolwiek starszej? (zakładam, że mogłeś mieć zainstalowaną, a jej nie używać)
  • Czy używałeś wcześniej MQTT i masz już skonfigurowane do czegoś innego?
  • Jaką masz wersję firmware dongla?
  • Czy przypadkiem nie wgrałeś wersji dla routera zamiast dla koordynatora?
  • Czy w ogóle aktualizowałeś tego dongla? (bo sądząc po niedawnym wątku jest on dostarczany z jakimś archaicznym firmware, które nie chce działać)
  1. dzisiejsza.
  2. Tak, brokerem jest supla.
  3. Nie wiem, nie wiem jak sprawdzić.
  4. Nie wiem… ;)) Wersji czego?
  5. Nie.
  1. Nie ma czegoś takiego jak “dzisiejsza” - numer wersji jest ważny. Pominąłeś jedno z pytań, ale rozumiem że instalowałeś pierwszy raz “na świeżo”, więc to 1.25.0-1 i nie miałeś nigdy żadnej wcześniejszej wersji (po której mogła zostać niekompatybilna konfiguracja).

  2. Typowa konfiguracja MQTT dla Supli wyklucza działanie Z2M - musisz skonfigurować suplę przez MQTT-bridge

  3. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić, to wgraj wersję z “niedawnego wątku”, która tam pomogła.

  4. No cóż ten dongiel to sprzęt przeznaczony do DIY, nie ma wyjścia musisz trochę poczytać dokumentację w repozytorium z firmware - kluczowe fragmenty są jawnie podlinkowane w “niedawnym wątku”, ale sugeruję poczytać dokumentację dostępną w całym repo tego firmware (musisz chociaż odróżniać router od koordynatora - dongiel może mieć radykalnie różne zastosowania zależnie od tego czy zostanie wyposażony w soft koordynatora czy routera).

  5. patrz 3.

  6. Tak poza konkurencją - masz jakikolwiek przedłużaczyk USB? (niestety wiele SBC w tym i RPi generuje bardzo silne zakłócenia bezpośrednio w swoim otoczeniu, więc by nie borykać się z problemami sugerującymi brak zasięgu, warto użyć takiego przedłużacza by odsunąć dongla od RPi choćby o kilkanaście cm).

1 polubienie

Jak już się uporasz z problemami technicznymi to dodam, że ja zrobiłem to za pomocą NR:
flows (5).json (7,0 KB)
tam masz 1 klik, 2 klik i przytrzymanie.

@szopen , No to po dobie przemyśleń, poszukiwań i wczytywaniu się w linki które tu dostałem jestem mniej więcej w tym miejscu: (jeśli komuś się nie chce tego czytać, to w skrócie w czarnej dupie).

  1. Oczywiście, masz rację. Nie ma czegoś takiego jak dzisiejsza, choć chodziło mi o to, że to świeża instalacja, bez żadnych zaszłości. O to w końcu pytałeś. Wersja to 1.25.0-1
  2. Jeśli typowa konfiguracja Supli wyklucza działanie Z2M, to oznacza to także, że w sumie wyklucza użycie tych moich przycisków, ponieważ nie mam zielonego pojęcia jak miałbym skonfigurować suplę na MQTT, a supla mi przynajmniej działa. Cała idea MQTT jest dla mnie kompletnie niezrozumiała, wiec całe moje działania muszą się sprowadzać do przepisywania znaczka po znaczku czegoś, co gdzieś znajdę.
  3. Wczytywałem się dokładnie w te linki i dokładnie wiem, co miał na myśli Mario75 gdy pisał “chyba rzucę to wszystko w diabły”. Doceniam i podziwiam Waszą, wiedzę doceniam sam fakt, że chcecie się pochylić nad moim problemem i zamiast pić sobie piwko przed telewizorem zaglądacie na forum. Niestety jednak, zapewne w naturalny sposób, każdemu się wydaje, że po drugiej stronie jest ktoś, kto wie, co do niego się mówi… A tak nie zawsze jest i wtedy “poczytaj sobie w tym wątku, tam wszystko jest” nie pomaga, tylko zniechęca. Oczywiście, można przyjąć, że tego typu fora są dla fachowców, programistów, czy instalatorów, więc samo moje, hobbysty pasjonata pojawienie się tutaj jest jakimś nieporozumieniem… Może tak.
  4. Jedno pozytywne!!! Tak, mam dongla na przedłużaczu!!!

I nadal nie wiem co mogę z tym zrobić.

Możesz poszerzać swoją wiedzę próbując zrozumieć jak to wszystko działa. Przynajmniej już wiesz, że to maraton. Proponuję na początek coś z innego forum, projektu opartego na HA ale może będzie przystepniej wytłumaczone.

Generalnie polecam ich stronę z dokumentacją, stworzyli połączenie wszystkiego czego potrzebujesz:

@PioSko

  1. OK, to jest pozytywna informacja, bo przy okazji aktualizacji dość radykalnie zmienił się sposób konfiguracji.

  2. W kwestii Supli - póki co, tak naprawdę nawet nie wiemy jak masz to skonfigurowane, to było tylko moje przypuszczenie, bo problemy z Supla tu wracały jak bumerang. Ba, sam tego nie używam, ale wiem, że konfiguracja “pod Suplę” jest bardzo charakterystyczna, ale można skonfigurować broker, tak by mógł działać i z chmurową Suplą MQTT i z lokalnymi integracjami wykorzystującymi MQTT:
    Tematy otagowane mqtt-bridge
    (jeśli przeglądając forum trafiam na coś, co choćby trochę ogarniam umysłowo staram się to możliwie najodpowiedniej otagować - na to, że zrobią to autorzy wątku nawet nie liczę, choć bardziej zaawansowani użytkownicy już starają się używać tego dobrodziejstwa, to jednak w momencie tworzenia wątku często nie znamy odpowiednich słów kluczowych, więc tagowanie warto ogarnąć na końcu po rozwiązaniu problemu).

  3. Rozumiem twoją frustrację, ale naprawdę jest bardzo mało ludzi, którzy są w stanie poświęcić wystarczającą ilość czasu by “poprowadzić za rączkę” (szczególnie, że często nie ma “jedynej słusznej drogi”), problem jest jeszcze jeden - rozwój HA i wybranych integracji innego pochodzenia jest bardzo dynamiczny i tutoriale sprzed pól roku mogą być nieaktualne, sam ostatnio spędzam więcej czasu nad dostosowywaniem tego co u mnie już działa(ło) od dawna, tak by działało nadal po aktualizacjach, niż nad realnym rozwojem swoich umiejętności czy dalszą rozbudową instalacji.

  4. Super - to oszczędza problemy w przyszłości.

Aha i teraz chyba najważniejsze i mam nadzieję, że zmotywuję Cię do dalszej walki z problemem - sam jestem zwyczajnym użytkownikiem, nie “fachowcem” (no OK mam jakieś wykształcenie techniczne i doświadczenie z roboty, w której trzeba radzić sobie samodzielnie i szybko z zupełnie nieprzewidywalnymi problemami), ale programistą, ani instalatorem ID z całą pewnością nie jestem.
Mimo to twierdzę, że wszystko jest do zrobienia, nie zawsze od razu - są tematy, do których podchodziłem w kilku rundach, są i takie, gdzie chwilowo się poddałem (czasem rozwiązuję problemy “przez wrzucenie do szuflady” - zwykle drugie podejście po kilku miesiącach “oddechu” jest już finalne, ale nie zawsze - wczoraj właśnie odłożyłem jeden z istotnych dla mnie tematów na później).

@szopen
Ależ masz rację… ;)))

Z podłączeniem się do paneli słonecznych walczyłem 5 miesięcy. Przeczytałem wszystkie możliwe fora na których ktoś o tym pisał. Żadne nie dało odpowiedzi, ale suma tych małych kawałków plus własne kombinowanie w końcu dało sukces. Ale ja tu piszę raczej o języku na forach. Każde z tych wpisów było pisane po arabsku, bo informatykom się wydaje, że ich techniczny język to ciągle jest polski lub angielski. a nie jest.

@angler wysłał mi wyjaśnienie (dziękuję bardzo) jak działa komunikacja MQTT. Oczywiście, że to rozgryzę wcześniej czy później. Ale zobaczmy co tam jest napisane w pierwszych słowach:

Na bramce AIS dom działa [broker MQTT Mosquitto ]
MQTT Explorer to klient MQTT, który pozwala na przegląd tematów MQTT i pozwala na wysyłanie komunikatów do brokera MQTT

A teraz wyobraź sobie na chwilę, że istnieje ktoś, kto nie wie:
czym jest w MQTT broker,
czy Mosquitto to jakiś typ MQTT, czy też to całość nazwy własnej?
czy bramka AIS to jakiś konkretny sprzęt, typ sprzętu, czy może oznacza to jakiś soft?
jak rozumieć “temat” MQTT
jak rozumieć w tym kontekście “komunikat”?

A nad tym tytuł “Wyjaśnienie jak działa komunikacja urządzeń z bramką…” ;)) Generalnie wszystko jasne po pierwszych słowach. :wink: Oczywiście, dalej się to w większości wyjaśnia, ale trzeba to składać z arabskich tekstów pisanych cyrylicą.

Generalnie nigdy nie pracowałem jako programista, choć zdarzało mi się zarządzać zespołami programistów, tworzyliśmy fajny soft. I zawsze największy problem był nie z jakością kodu, czy ze stabilnością systemu, tylko… z dokumentacją. Ilekroć koder miał pisać dokumentację do swojego kodu, tyle razy czytający strzelał sobie w głowę, było naprawdę sporo trupów. Ja Wam się tu nie zrewanżuję za Wasza wiedzę, nie mam niczego porównywalnego na wymianę, ale jeśli ktoś pracuje w zespołach programistycznych i też ma problem z dokumentacją to mam wypracowaną metodę: dokumentacje pisała dla mnie osoba, która nie programowała, nie była informatykiem, Ba!! NIE ZNAŁA systemu do którego pisała dokumentację. Nic nie było dla niej oczywiste, nie mogła stosować żadnych skrótów, wszystkiego musiała się domyślać i każdą ścieżkę przecierać. Dokumentacja była świetna a przy okazji programiści dostawali od niej po uszach za te swoje pomysły na interfejs. Moje ulubiona anegdota z tego czasu dotyczyła logowania się do systemu. Programista wymyślił to tak:

  1. Włączasz system
  2. Pojawiało się okienko "czy chcesz się zalogować do systemu? (nie k…, tak se tylko włączyłem)
  3. Klikasz “tak”
  4. Pojawia się okienko wpisz swoje imię, wpisujesz, klikasz ok.
  5. Pojawia się okienko “wpisz hasło” i klikasz ok.
  6. Jeśli poprawnie wpisałeś - pojawia się okienko: “witaj Piotr”. Klikasz OK.
    No i dziewczyna która pisała dokumentację oświadczyła programiście, że za każde kliknięcie, które musi wykonać ponad absolutną konieczność będzie codziennie dodawała mu do kawy po jednej kostce cukru, a pijał gorzką… Wiecie, jak fajny i ergonomiczny system mieliśmy? ;)))

Wiesz o czym piszę tak przydługawo? Zobaczcie, to dlatego właśnie tak dobrze słucha się Artura w jego poradnikach. On gada jak człowiek, a nie programista… ;))))

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, rozwiążę ten problem, nawet jeśli miało by to trwać 5 miesięcy :wink: A wtedy wydam wielki bal. Jesteście wszyscy zaproszeni.

@PioSko chyba błędnie założyłeś, że większości z nas jest programistami. Po treści Twojego uwywnętrznienia spodziewałem się innej płęty. Wnioskuję, że masz na uwadze jedynie swój cel i podkreślasz na każdym kroku, asekuracyjnie, swoją niewiedzę w temacie. Nie ma innego wyjścia jak czytać dokumentację źródłową każdego projektu, i starać się zrozumieć używane pojęcia. HA (Home Assistant) scala wiele różnych rozwiązań. Jendym z nich jest Mosquitto. W zaproponowanym przeze mnie temacie masz link do oficjalnej dokumentacji, podobnie jak do MQTT Exporer, ktory znakomicie obrazuje jak działa protokół komunikacji MQTT.

1 polubienie

Przeczytałem Twoje posty, doskanale Cię rozumiem i uważam, że masz jeszcze kilka innych możliwości, np.:

  • korzystać tylko z bramki Tuya i zapomnieć o możliwościach HA bo to trochę wymaga czytania co, jak i dlaczego.
  • korzystać z bramki Tuya i po roku wrócić do HA bo będzie wtedy napewno łatwiej bo wiem jak trudno było dawno temu wystartować z HA, teraz to naprawdę pikuś z perskektywy czasu.

Najwięcej czasu zajmnie jednak to proponowane przez Ciebie rozwiązanie - “rozwiążać ten problem, nawet jeśli miało by to trwać 5 miesięcy” :grin:. Jedynie co mogę doradzić to nie kupij sprzętu, który musisz sam programować (np. SONOFF ZB dongle-p Zigbee 3.0 klucz USB), który nie ma pełnego wsparcia np. w Z2M bo szkoda Twojego czasu na odkrywanie tego jak to się robi aby działało. Pamiętaj: oszczedności na sprzęcie mają później swoje przełożenie na czas poświecony na rozwiązywaniu możliwych problemów.
Trzymam kciuki za postępy, w razie czego pisz na forum.

2 polubienia

Już załatwione… ;)))

Jak widać zajęło 10x mniej czasu niż się spodziewałeś, a teraz czas byś się naprawdę pochwalił swoim sukcesem, czyli byłoby fajnie gdybyś opisał możliwie na świeżo (i na ile się da szczegółowo) swoje zmagania - to naprawdę pomaga innym którzy zaczynają przygodę z HA.

1 polubienie

zrobiłem to. Wyedytowałem pierwotny wpis i tam jest opis kolejnych wszystkich kroków.

2 polubienia