Klonowanie dysku z home assistant

Jak że jest to mój pierwszy post na forum
Witam Panie i Panowie.

Potrzebuję Waszej pomocy, posiadam HP T620 z zamontowanym dyskiem SSD na m2 na tym postawiony Debian oraz HA.
Dopiero się uczę odnośnie tej platformy itp…więc chcę stworzyć drugi dysk który w razie wysypania się obecnego wsadzę zapasowy i wszystko będzie hulać wiadomo z starymi encjami itp, ale coś będzie działać :slight_smile:

Zakupiłem 2x adaptery m2 oraz drugi dysk m2.
Mój plan to wyciągnać dysk z HP podłaczyć do kompa i sklonować.
Tylko jak ? i czy to będzie działać ? Macie jakiś polecany program który to wykona ?

Pozdrowionka :smiley:

Nie wiem po co tak kombinujesz, ale proszę bardzo - jest do tego dedykowana dystrybucja linuxa (zrób sobie bootującego pendrive live)
https://clonezilla.org/downloads.php
przeczytaj co potrafi, bo możliwe jest nawet klonowanie bez wyciągania dysku po sieci (aby to miało sens raczej warto mieć gigabita po kabelku), możesz też użyć obudowy USB itd. jeśli masz możliwość montażu obu dysków w tym samym komputerze to skorzystaj z tego (nie musisz wyciągać i przekładać do innego!).

Jeśli nie jesteś linuxowy to nie kumam po co Debian - czy nie lepiej było mieć HAOS-generic?

Czy przypadkiem posiadając HAOS, HA nie jest wtedy ograniczony względem Debiana + HA np. brak HACS ?

Jest ograniczony, ale nie będąc urodzonym “linuxiarzem” (a chyba nie jesteś sądząc po pytaniu) prawdopodobnie nie wykorzystasz tego potencjału, a wszystko będzie trudniejsze (no i trzeba się więcej narobić).

No tu to jak kulą w płot…

Ograniczenia dotyczą władzy nad systemem i możliwości wykorzystania tego.
Jeśli HACS ma być wyznacznikiem, to przemyśl od razu migrację na HAOS.

HACS możesz mieć w każdej wersji HomeAssistant, nawet zwykły core to umożliwia.
Uważam, że informacji należy szukać u źródeł

Czytając dokumentację jest wprost podane jakie metody są rekomendowaneva jakie są dla zaawansowanych. Jest tabela obrazująca różnice. Debian i wersja Supervisor w/g dokumentacji to najbardziej wymagający sposób instalacji:

Sam wymysliłeś sobie rozwiązanie nie mając pojęcia co i jak działa a wystarczyło prościej - zadać pytanie: co i jak zrobić aby szybko odtworzyć HA po awarii dysku w komputerze? i uzyskać odpowiedź od osób z większym wiedzą i doświadczeniem niż Ty :slight_smile:
Od @szopen 'a dostałbyś prostą odpowiedź: instalacja HAOS, backupy, zapasowy (pusty) dysk na boku i procedura instalowania HA z wgraniem backupu. Od ponad dwóch lat tak działam, migrowałem z RPi na NUCa i zero problemów :grin:.

OK, czyli jeśli dobrze rozumiem @szopen @angler @macek na zainstalowanym HAOS nie będę miał problemu z zainstalowaniem HACS, Zigbee2mqtt, NodeRed, cloudflared, Sambe, Mushroom, Backup google drive?
Integrację z tuya local, sonoff, supla itp?

Masz backup w gdrive? Czyli zgaduję, że masz instalację Supervised.

Masz 2 dyski jeden z aktualną instalacją, a drugi pusty.

Pusty możesz wykorzystać do instalacji HAOS-generic, by zobaczyć jak się w nim odnajdziesz.

Jeśli w Supervised utworzysz pełny backup, to możesz go wykorzystać do migracji w jednym kroku - zamiast tworzenia konta itd. w instalacji HAOS przywrócisz sobie ten backup.

W ogóle pomysł z klonowaniem dysku jest słabo trafiony. Do przywracania awaryjnego są właśnie backupy.
A w ogóle to kluczowa jest umiejętność wycofania jakichś samodzielnie wprowadzonych błędnych zmian bez korzystania z backupu (to akurat świeże spostrzeżenie po wczorajszej dyskusji z kimś na innym zaprzyjaźnionym forum).

1 polubienie

System Information

version core-2024.2.4
installation_type Home Assistant Supervised
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.1
os_name Linux
os_version 6.1.0-18-amd64
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1406
Downloaded Repositories 8
HACS Data ok
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Debian GNU/Linux 12 (bookworm)
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.02.1
agent_version 1.6.0
docker_version 24.0.7
disk_total 115.4 GB
disk_used 11.1 GB
healthy true
supported true
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons eWeLink Smart Home (1.4.3), Cloudflared (5.1.3), Samba share (12.3.0), File editor (5.8.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), Terminal & SSH (9.9.0), Log Viewer (0.17.0), Node-RED (17.0.7), Mosquitto broker (6.4.0), Zigbee2MQTT (1.36.0-1), Spotify Connect (0.13.0)
Dashboards
dashboards 3
resources 2
views 5
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 27 lutego 2024 19:51
current_recorder_run 7 marca 2024 13:30
estimated_db_size 92.75 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2
Sonoff
version 3.6.0 (8dd8af9)
cloud_online 0 / 1
local_online 0 / 0

Mylisz pojęcia HAOS to dedykowany system operacyjny na bazie Linux i Docker uszyty wraz ze wszystkimy narzędziami i sterownikami dla HA.
Natomiast ograniczenia, których się obawiasz dotycza Home Assistant Core. Jest to jak nazwa wskazuje czysty HA, bez dodatków, które są kontenerami Dockera oraz innych wewnętrznych narzędzi typu aktualizacje, cli i nadzorcy Sypervisor.

@Andrzej123
Nie traktuj tego jako konieczność, ale prawdopodobnie będąc Tobą zrobiłbym migrację.

Instalacja HAOS-generic

Migracja z użyciem backupu - wątki dotyczą różnych sytuacji wyciągnij jakąś średnią, oprawa graficzna onboardingu się zmieniła, ale wszystko powinno działać nadal jak dawniej.

Oczywiście nośnik ssd z obecną instalacją pozostawiasz nienaruszony! (do czasu aż nie nabierzesz pewności, że nowa instalacja jest w pełni OK, czyli pewnie jakiś tydzień czy 2)

Instalację robisz na nowym dysku.

Jeśli będziesz zadowolony ze zmigrowanej instalacji drugi dysk będziesz mógł wykorzystać do czegoś innego.
Nie wiem jakie rozmiary tych ssd, ale 120GB powinien być wystarczający na parę lat pracy, jeśli dysponujesz jakimś większym to w pierwszym rzędzie bym używał tego, który masz obecnie a za klika lat zmigrował na większy.
smart hdd-tools scrutiny

1 polubienie

31 postów zostało podzielonych na nowy temat: Problmy z działaniem lub dostępem do GUI HA po migracji z HA Suervised