Licznik gazu - integracja

Witam, udało sìę komuś zintegrować sczytywanie stanu licznika gazu z takiego licznika?

Z tego co widzę to ma wyjście impulsowe optyczne wiec integracja z jakimś ESP 8266 itp. Dodatek ESPHome i np. https://esphome.io/components/sensor/pulse_counter.html i można liczyć impulsy

1 Like

@artpc a więcej szczegółów ja by to wyglądało? Jaka łączność - wifi czy coś innego? Jak wygląda sprawa z zasilaniem? I najważniejsze czy ktoś takie zeczy wykonuje?

Z licznikami gazu jest ogólnie problem bo gazownie nie pozwalają umieszczać niczego na licznikach co nie ma ATEX’u, a przeważnie nawet urządzeń z ATEX’em nie pozwalają montować.

Przykład gotowego urządzenia (to akurat z-wave)

model był nieudany z powodu niedopracowanego układu zasilania (2x AA)

1 Like

Wstyd zadawać takie pytanie przed wyszukaniem na forum :wink: - lupka na górze po prawej stronie na forum, fraza do wyszukania “licznik gazu”.

Taka gorąca prośba: nie poruszaj wszystkich tematów w ramach jednego wątku, szczególnie że z tytułu wynika dyskusja na temat licznika energii elektrycznej.

2 Likes

Zapytałem tutaj bo nie chciałem tworzyć nowego tematu, a w lupce nie wiedząc dlaczego nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie :frowning:
Ale znalazłem w Internecie także gdyby ktoś podczas szukania rozwiązania dla licznika energii szukał również rozwiązania dla gazu :slight_smile:

Trochę za ogólnie napisałeś.

Nie pozwalają umieszczać w skrzynce gazowej. Poza nią jurysdykcja gazowni się kończy.
Do gazomierza (za zgodą Gazowni) możesz podłączyć oryginalny impulsator producenta i przewód wyprowadzić poza skrzynkę gazową, jeśli do zliczania impulsów chcesz wykorzystywać urządzenie “własnej produkcji”.
Pamiętaj tylko o pisemnej zgodzie Gazowni, żeby potem nie robili Ci pod górkę i nie próbowali udowodnić nie autoryzowanej ingerencji w gazomierz.

/// — EDIT
Dla operatora PSG jest ogólnokrajowa dostępna procedura jak zamontować własną telemetrie do gazomierza Gazowni:
Strona WWW a konkretny dokument to: Wymagania dla urządzeń telemetrycznych
///----

W przypadku Itrona jest to:
Karta katalogowa gazomierzy Irton: https://gaztechnika.pl/application/files/4215/3856/0181/Gazomierze_miechowe_RF1_GT.pdf (twój gazomierz to pozycja nr 3 w tabeli na 4 stronie)
Nadajnik impulsów LF dostępny on-line: https://sorbex.pl/sklep/1255-nadajnik-impulsow-do-gazomierzy-itron.html
w rzeczywistości to komplet dwóch kontaktronów reagujących na obecność magnesu na bębnie 0,006 liczydła. Jeden do zliczania impulsów, drugi kontrolny.

W karcie katalogowej na stronie 3 w dolnym lewym rogu widoczny jest sposób montażu impulsatora.

@Raddii taka mała sugestia. Jak robisz zdjęcie licznika zasłaniaj jego nr i kod kreskowy, bo pod nimi są dostępne Twoje wrażliwe dane osobowe - z tego powodu Gazownia nie pozwala montować obecnie skrzynek gazowych z okienkiem.

1 Like