Licznik Otus 3 w Tauron i Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon)

Mam pytanie do użytkowników licznika OTUS 3 od Tauron’a:

  • jak często odbieracie ramki z licznika ?

Pytam, bo u mnie w aplikacji elicznik, HAN jest aktywny, a odczyty danych prezentują się z dnia poprzedniego, brak informacji o aktualnym zużyciu energii.
Samych ramek, interfejs u mnie nie odczytuje i się zastanawiam jak oni to rejestrują.

Dziękuję :slight_smile:

Od tych co mają wiem, że tak to właśnie wygląda.

HAN nie musi mieć nic wspólnego z tym jak są wysyłane dane z licznika do dostawcy - on do tego wykorzystuje zwykle PLC.

To , że licznik wysyła dane do operatora nie jest jednoznaczne z uruchomionym HAM.
Składałeś wniosek o jego uruchomienie i dostałeś “klucze”?
Można to sprawdzić na stronie eLicznik Taurona.
Wiem bo u mnie jest wysyłka a licznik nie ma nawet możliwości uruchomienia HAN.

OK, dziękuję za potwierdzenie.
Czytając poniższy wpis, myślałem, że będę mógł odczytać samemu te dane:

Tak, na stronie elicznika, mam aktywny HAN, tak to wygląda:

Ok wygląda, że masz problem z odbiornikiem.

Spróbuję bliżej umieścić, wodomierze mi łapie.

Masz na liczniku ikonkę anteny?

To pod pierwszą dwójką na zdjęciu.

Wygląda na to, że jest:

Może coś z konfiguracją ?


sensor:
- platform: wmbus
  meter_id: 0xadres
  type: izar
  add_prefix: False
  total_water_m3:
    name: "Woda"

- platform: wmbus
  meter_id: 0xadres
  key: "klucz"
  type: amiplus
  mode: T1C1
  lqi:
    name: "My lqi"
  rssi:
    name: "My RSSI"
  total_energy_consumption_kwh:
    name: "Energia pobrana"
  current_power_consumption_kw:
    name: "Aktualny pobór"
  voltage_at_phase_1_v:
    name: "Napięcie na fazie 1"
  voltage_at_phase_2_v:
    name: "Napięcie na fazie 2"
  voltage_at_phase_3_v:
    name: "Napięcie na fazie 3"

Jak dla mnie to nie ma.

Masz tylko PLC załączone. Czyli wysyłanie wskazań “po lini energetycznej”.

1 polubienie

A ja myślałem, że chodzi o słupki sygnału na wyświetlaczu, a nie o symbol na obudowie licznika.
Czyli nic z tym nie zrobię. Dziękuję @_Szczepan za rozjaśnienie :+1:

Nad symbolami na obudowie, na wyświetlaczu, pojawiają się znaczniki czy dana funkcja jest aktywna.

W sumie logiczne, raz jeszcze dziękuję @_Szczepan :+1: :slight_smile:

Tak jak Szczepan napisał musisz mieć strzałeczkę pod symbolem sygnału, która będzie migała przy nadawaniu, co jakieś 30 sekund (HAN TAURON AMIplus | AMIplus na samym dole masz tabelkę nr. 7 z interwałami). Miałem dokładnie to samo. Pomimo wielokrotnego włączania usługi HAN w eLiczniku dopiero serwisanci ręcznie musieli wgrać soft i aktywować wmbus, co i tak udało się im dopiero za drugim razem. Więc dzwoń i ścigaj o to bo warto :slight_smile:

Szczepan mega pomógł z odczytem Otus-3 na ESP32 i CC1101 więc kod powinien działać bez problemu.

Dziękuję @Kuballke za info, zatem tel do Tauron w poniedziałek :slight_smile: :+1:

Tauron ma problemy z uruchamianiem zdalnym modułu HAN. Ja musiałem czekać prawie dwa tygodnie aż ekipa pojawiła się i uruchomiła HAN “z palca”. Jeśli nie rozpatrzy ci zgłoszenia przez stronę to trzeba do nich wysłać pismo (pobrać z ich strony, wypełnić, podpisać elektronicznie i wysłać na maila).
Tutaj link do niego (wklejam dla potomnych bo strasznie go zakopali):
ZUDk Zlecenie wykonania usługi na dodatkowy wniosek odbiorcy (konsumenta)

PS. Pogadałem sobie z panami i wychodzi na to, że mają problem z komunikacją klient-centrala po kablach energetycznych. Transmisja leci na częstotliwości kilkudziesięciu kHz a ponieważ w domach prywatnych nie ma obowiązku kompensacji mocy biernej to wszystkie śmieci z zasilaczy impulsowych lecą na sieć i zagłuszają komunikację.

2 polubienia

Trochę OT, ale wymienili mi liczniki na Otus 1 i Gama 350 (mam dwie instalacje) obie z PGE Dystrybucja, oczywiście nadajniki mBus są nie aktywne, czy przerabiał już ktoś włączenie tych nadajników od PGE? Napiszę do nich maila ale może już ktoś przerabiał ten temat z nimi i udzieli jakiś porad.

Podziękowania dla @_Szczepan @szopen @Kuballke :slight_smile:
Udało się, OTUS-3 wysyła dane (dwa telefony, dwa zgłoszenia przez stronę eLicznik i przyjechali Panowie).
Także OTUS-3 już ogarnięty, mam też drugi (jednofazowy typ 73331-1abcd), który też wysyła dane, ale chyba klucz się nie zgadza (ze strony elicznik), z nim jeszcze popróbuję.
Raz jeszcze dziękuję :slight_smile:

1 polubienie

Super że się udało. A z tym jednofazowym licznikiem, jak jest jednokierunkowy to możesz zrobić zliczanie impulsów na ESP. Banalnie proste i skuteczne.

update: okazało się, że miałem niepoprawny klucz dla licznika NES (jednofazowy) na stronie eLicznik, parę zgłoszeń przez stronę i już jest git

Jak często ten licznik NES wysyła ramki?
U mnie wymienili starego, który raportował co ~15 sekund na nowego NES. Z tego NES dostaje parę ramek przez dzień, dwa. Technicy już byli, ale to nie polepszyło sprawy.
Klucz mam dobry bo jak coś wyśle, to jest odszyfrowane poprawnie. Też widzę raporty z wodomierzy, tak że problem raczej nie jest u mnie.