Miejsce na dysku - przyrost 1,2Gb danych dziennie

Jeżeli nie znalazłem innego bardziej właściwego tematu to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie wątku lub podklejenie właściwego linku.

Instalacja HA w kontenerze na debianie 11. Po aktualizacji 13 marca coś sypie danymi i dysk średnio kurczy się dziennie o około 1,2 Gb danych.

Ma ktoś jakieś doświadczenie z takim przypadkiem i poradzi co sprawdzić, zrobić itp…?

Na początek będzie potrzebne więcej szczegółów dot. instalacji.
Przyda się informacja o tym, czy używasz NodeRed.

1 polubienie

Dziękuję za link wskazujący info instalacji. Nigdy nie miałem potrzeby tam zaglądać, a przyda się na przyszłość. NodeRed nie jest zainstalowany. Poniżej dane instalacji:

System Information

version core-2024.3.1
installation_type Home Assistant Supervised
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 5.10.0-28-amd64
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1472
Downloaded Repositories 12
HACS Data ok
Home Assistant Cloud
logged_in true
subscription_expiration 1 stycznia 2018 01:00
relayer_connected false
relayer_region null
remote_enabled true
remote_connected false
alexa_enabled false
google_enabled true
remote_server null
certificate_status null
instance_id f53be21555ca4c3396e9de1999a3baf9
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.03.0
agent_version 1.4.1
docker_version 26.0.0
disk_total 226.7 GB
disk_used 30.2 GB
healthy true
supported failed to load: Unsupported
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons File editor (5.8.0), Samba share (12.3.1), Terminal & SSH (9.10.0), AdGuard Home (5.0.5), FTP (5.0.1), Uptime Kuma (0.12.0), ZeroTier One (0.18.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), Vaultwarden (Bitwarden) (0.21.1), Mosquitto broker (6.4.0), Zigbee2MQTT (1.36.0-1), ESPHome (2024.3.0), Studio Code Server (5.15.0)
Dashboards
dashboards 1
resources 4
views 7
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 14 marca 2024 18:35
current_recorder_run 21 marca 2024 23:18
estimated_db_size 413.02 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2

Nie widzę przyczyny, swoją drogą to jest tylko taka podstawowa informacja o instalacji, ale…

Czy umiesz powiązać powstanie problemu z jakąś aktualizacją HA core?
(zobacz kiedy dane zaczęły “puchnąć” i porównaj z datami backupów cząstkowych HA core).

NIE przywracaj backupu, najpierw spróbuj cofnąć wersję HA core, ponieważ stawiam w ciemno, że to powiązane z marcową aktualizacją to proponuję takie polecenie
ha core update --version 2024.2.5

aaa i jeszcze jedno - warto mieć pełny backup nawet takiej wadliwej instalacji (wywołując jego tworzenia ręcznie w GUI) to na wypadek gdyby cofanie wersji się nie powiodło.


Druga kwestia - Supervisor zgłasza, że masz instalację unsupported należałoby ustalić dlaczego…

To jest instalacja Supervised, więc samodzielnie musisz dbać o system (aktualizując pewne komponenty nie za wcześnie, ale też nie za późno, no chyba że niewspierana instalacja jest twoim świadomym wyborem).

1 polubienie

Mam dwie identyczne instalacje HA w dwóch różnych lokalizacjach - różnią się miedzy sobą tylko modelem Wyse. W obu aktualizuję wszystko od strony HA na bieżąco natomiast Debiana raz na jakiś czas, ale obie lokalizacje lecą w tym samym czasie.

1.) Backupy mam (dzienne) w gmailu na 14 dni wstecz.
2.) Po encjach dysku z obu instalacji widać, że coś się odjaniepawliło 13 marca (i tu i tu identycznie).
3.) Zadałem pytanie i szukam podpowiedzi zanim zacznę grzebać bo instalowanie tego na nowo i ustawianie to… sami wiecie :wink:

Po poprzednim poście na jednej (jeszcze nie zapchanej) instalacji puściłem update ha core na 2024.3.2, poobserwuję kilka godzin i zobaczymy czy to coś minie.

Na HA trzymam po 5 backupów (reszta tylko w chmurze). W tej zapchanej instalacji mam jeszcze możliwość usunięcia dwóch backupów (około 1,2Gb) co mi pozwoli odepchać instancję i wykonać update. W chwili obecnej zapchana instalacja nie zbiera historii, nie ma możliwości wykonania update i takie tam…

Supervisor zgłasza “unspported” ponieważ na czystej instalacji Debiana stawiałem najpierw dla testów casa.os i wewnątrz odtworzyć HA z backupu ale nie było takiej opcji, nie dałem rady wymyśleć jak to zrobić i ha zainstalowałem równolegle do casa.os. Po jakimś czasie odinstalowałem casa i tak to zostało do tej pory. :wink: Nie mam świadomości czym się to różni od wersji “supported”.

Nie wiem czy nie warto pokusić się teraz aby postawić wszystko od nowa na czystym debianie 12 i odtworzyć backup HA z 12 marca… ale jak pomyślę ile to grzebaniato mam lenia… :stuck_out_tongue:

  • te piki w dół z 14 marca to usunięcie 1 backupu a następnie dwóch kolejnych.

Jeśli nawet nie wiesz tego:

I zastanawiasz się:

To dlaczego na debianie, a nie goły HAOS?

1 polubienie

Będę powtarzał jak katarynka cofnij wersję core…

Data którą wspomniałeś pasuje mniej więcej do daty premiery 2024.3.0

być może 2024.3.2 rozwiąże problem, ale musisz ustalić co zżarło miejsce i zapewne skasować plik(i)

Nie możesz mieć instalacji gdzie ilość wolnego miejsca jest porównywalna do wielkości backupu, nawet jeśli wolnego miejsca jest 10x więcej to wciąż nie jest to zdrowa sytuacja (bo backupy mają duży stopień kompresji).

W ogóle minimalny rozsądny rozmiar ssd do pracy HA to jakieś 100GB, poniżej prędzej czy później możesz dotrzeć do ściany.
Ta liczba nie wynika z niezbędnej ilości wolnego miejsca by w ogóle cokolwiek działało, tylko z szybkości zużywania się nośnika półprzewodnikowego gdy wolnego miejsca jest zdecydowanie za mało w stosunku do ilości miejsca użytego.

1 polubienie

Sprawdź rozmiar logów HA, przejrzyj logi HA i sprawdź jaki błąd występował najczęściej i ile razy

1 polubienie

Ponieważ jestem z wykształcenia inżynierem sanitarnym :wink: i się na tym nie znam (ogarniam tyle, ile wyczytam lub obejrzę z tutoriali). Jak stawiałem HA około 1,5 roku temu znalazłem tylko i wyłącznie tutoriale jak to robić na debianie (+na casa.os ale od zera), i stąd to zapewne ograniczenie. Po ponad roku obcowania i zapoznania się z debianem (tyle o ile), z całą tą infrastrukturą działania HA być może, że masz rację, aby na gołym Wyse szarpnąć się na sam HAOS. Jeżeli posiadasz link z jakimś tuto to uprzejmie poproszę, ponieważ mam na półce jeden wolny Wyse… :slight_smile:

Z całą pewnością masz zapewne rację, aby przewrócić 2024.2.5 - nie podważam Twojej recepty, aczkolwiek jak przed Twoją wskazówką puściłem już update do 2024.3.2 to przed chwilą po około 3,5h wskoczyło kolejne 100Mb zżartej pamięci, co potwierdza Twoje przypuszczenia co do kroku wstecz. Na razie póki mam jeszcze na te testy miejsca pozwolę się nowszej wersji wykazać, a o kolejnych ruchach oczywiście informować. :wink:

Pamietam, że 13go aktualizowałem na 100% równolegle także debiana więc… wczoraj znowu były aktualizacje różnych rzeczy w debianie, które nie przyniosły jednak żadnych efektów. Jak za kilka godzin dalej będzie przyrost danych robię krok wstecz.

Co do pojemności dysku masz kompletną rację. Szczerze to stoi to na wewnętrznym dysku Wyse, z uwagi raczej na brak świadomości wymaganych zapasów podczas instalacji 1,5 roku wstecz - instalacja pierwsza (ta zapchana) do przeniesienia na nowy dysk. Instalacja druga ta aktualnie testowana jak możesz spojrzeć po w/w logach stoi na jakimś dysku 250GB, więc ujdzie w tłoku.

Bardzo cenna uwaga o żywotności nośnika w stosunku do zajmowanej pojemności. Pierwszy raz się spotykam z taką uwagą. :slight_smile:

Co do ustalenia co zeżarło mi miejsce - będzie to zapewne kolejny milowy krok pod nazwą jak to obczaić i jak się tego pozbyć… na razie nie sięgam aż z tak ogromną ilością wiedzy wprzód :stuck_out_tongue:

1 polubienie

No cóż, to może być przyczyna, dla instalacji Supervised trzeba utrzymywać wersje pasujące w danym momencie do bieżących zależności w HA, więc być może stąd unsupported i inne problemy - trzeba trzymać rękę na pulsie, bo wersje nie mogą być ani za stare, ani za nowe… a muszą być PASUJĄCE (i to wcale nie znaczy najnowsze)


temat przeniesienia na HAOS

Jesteś o tyle szczęściarzem, że backup z Supervised powinien się dać przenieść bezproblemowo na instalację HAOS-generic (a w instalacjach HAOS nie ma musu ręcznego pilnowania wersji komponentów OSa).

Tak z czystej ciekawości jaki masz rozmiar nośnika, bo np. 16GB (czyli przykładowo największy rozmiar eMMC w Wyse 3040 - to tak z innego cudzego wątku, bo się nawet nie pochwaliłeś jakie to modele Wyse) to zdecydowanie za mało na poprawnie działającą instalację, choć wystarcza na sam system HAOS, przy założeniu użycia dodatkowego nośnika na dane da się z tym wytrzymać ale drugi nośnik jest obowiązkowy (tylko na partycję danych - w takim wypadku bezpieczny rozmiar dodatkowego ssd to 64GB, ale trzeba monitorować S.M.A.R.T.).

Zajrzyj w wątki z tagiem migracja

1 polubienie

To jest ta druga “zapchana”, która stoi na 5070 J5005 8/16 GB. Pierwsza to jakieś Dx0D D90D7 - chyba jakoś tak :smiley: . Ale z dyskiem coś tu mam raczej namieszane… jutro mogę zapodać inxi jak będzie potrzeba… :stuck_out_tongue:

System Information

version core-2024.3.1
installation_type Home Assistant Supervised
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 5.10.0-28-amd64
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 4994
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1473
Downloaded Repositories 18
HACS Data ok
Home Assistant Cloud
logged_in true
subscription_expiration 1 stycznia 2018 01:00
relayer_connected false
relayer_region null
remote_enabled true
remote_connected false
alexa_enabled false
google_enabled true
remote_server null
certificate_status null
instance_id 10439d7e542d447a941d017dede9ba03
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.03.0
agent_version 1.3.0
docker_version 25.0.4
disk_total 27.3 GB
disk_used 27.3 GB
healthy true
supported failed to load: Unsupported
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Samba share (12.3.1), File editor (5.8.0), Terminal & SSH (9.10.0), Node-RED (17.0.9), Mosquitto broker (6.4.0), Zigbee2MQTT (1.36.0-1), AdGuard Home (5.0.4), ZeroTier One (0.18.0), FTP (5.0.1), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), Uptime Kuma (0.12.0), ESPHome (2024.2.2), Vaultwarden (Bitwarden) (0.21.1), Studio Code Server (5.15.0), AppDaemon (0.16.4)
Dashboards
dashboards 1
resources 8
views 10
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 7 marca 2024 09:09
current_recorder_run 14 marca 2024 19:34
estimated_db_size 671.27 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2

W sumie to u mnie biedy raczej nie ma, aż nie wiedziałem co tam mam a tu nawet jakieś EVO zatargane jest, tylko partycje podzielone tak bez mózgu… :stuck_out_tongue:

5070

Dx0D

Faktycznie, jest to chyba nawet dużo bardziej prostsze i wydaje się być szybsze niż to moje szorowanie z debianem a nastepnie ssh, supervisorem, apdejtami, dokerami, oesami, curlami itp…

Jak znajdę w robocie chwilę to sobie chyba to przelecę na zapasowego Dx0D a potem spróbuję zrobić backup tej niezapchanej jeszcze instalacji.

Może mi się uda zwyczajnie podmienić Della za Della… bo to takie same te kurduple :slight_smile: Tylko dysk trzeba skołować kolejny :smiley:

Szczerze? jeśli chodzi o DX0D to chyba będziesz pierwszy jeśli się uda, bo jeśli dobrze kojarzę, to tam jest jakiś przypał z BIOSem (chyba zwalona implementacja EFI, a przynajmniej tak twierdzili Ci co próbowali), no ale testuj może się uda, ostatnie złe wieści były sprzed kilku lat, a HAOS nie stoi w miejscu i weszło do systemu wiele poprawek i obejść umożliwiających pracę na starym sprzęcie (w tym sterowniki dla zabytkowycjh kart sieciowych, co jest dośc ważne).

1 polubienie

Pewnie tak, u mnie na ZX0 poszło dość prosto.

Finalnie to chodziło 3 miesiące a potem jako testowy pół roku. Żałuję tylko, że nie od razu był to “haos-generic” tylko się z tym Debianem męczyłem.

1 polubienie

Z ciekawości - co dalej i dlaczego zrezygnowałeś z tego sprzętu?
tamten wątek to wrzesień 2022, czyli minęło jakieś 18 m-cy, a nie 9.

1 polubienie

Nie zrezygnowałem całkowicie jest na nim OMV (porteiner/grafana/yacht/node-red) podpięte dyski na “share” i backup’y. Wpadł mi w ręce Dell Optiplex 3060 Micro i5-8500T 6x2.1GHz 8GB i na nim od tamtego czasu mam HA .

3 polubienia

A więc tak:

HA 1 - zapchana - jeszcze kompletnie nie dotknięta bo mi zależy żeby naprawić ją jak najmniejszym kosztem i grzebaniną, stąd testy na HA 2.

HA 2 - przywróciłem core 2024.2.5 - nadal sypie jakimś shitem na dysk… dalej obserwuję, pobrałem wczorajszy backup do dalszego rzeźbienia… czytaj dalej :stuck_out_tongue:

HA 3 “lustro HA 2” - zgodnie z Waszymi wskazówkami zrobiłem to trochę prościej - gnojowi Dx0D wybebeszyłem fabryczny dysk 16GB z brzucha, wsadziłem do kieszeni i pod lapiksa, szybka balena z linkiem pod x86 i goł… wyciągamy, wpinamy do Dx0D i włączamy bestię (ustawienia w bios tak jak pisaliście - brak do ustawienia opcji UEFI). Stanął HA OS 12.1. Standardowa strona powitała mnie prośbą o backup, gdzie dostała najświeższy wkład z w/w HA 2. Wszystko się pięknie przywróciło oprócz uruchomienia dodatków (wszystko na szaro), które uruchomiły się dopiero po restarcie. Aktualnie po wszystkich aktualizacjach wraz z core do dzisiejszej 3.3 będę czekał i dalej obserwował co się będzie działo z dyskiem oraz resztą instalacji. Poczekamy zobaczymy. Tymczasem log z HA 3 (HAOS na Dx0D) na backupie z HA 2:

System Information

version core-2024.3.3
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 6.6.20-haos
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1472
Downloaded Repositories 12
HACS Data ok
Home Assistant Cloud
logged_in true
subscription_expiration 1 stycznia 2018 01:00
relayer_connected false
relayer_region null
remote_enabled true
remote_connected false
alexa_enabled false
google_enabled true
remote_server null
certificate_status null
instance_id f53be21555ca4c3396e9de1999a3baf9
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 12.1
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.03.0
agent_version 1.6.0
docker_version 24.0.7
disk_total 14.0 GB
disk_used 7.3 GB
healthy true
supported true
board generic-x86-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons File editor (5.8.0), Samba share (12.3.1), Terminal & SSH (9.10.0), AdGuard Home (5.0.5), FTP (5.0.2), Uptime Kuma (0.12.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), Vaultwarden (Bitwarden) (0.21.2), Mosquitto broker (6.4.0), Zigbee2MQTT (1.36.0-1), ESPHome (2024.3.0), Studio Code Server (5.15.0), ZeroTier One (0.18.0)
Dashboards
dashboards 1
resources 4
views 7
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 14 marca 2024 18:35
current_recorder_run 23 marca 2024 13:01
estimated_db_size 413.02 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2