Przełączniki ethernet

Witam,

powoli się przymierzam jak tu wykonać instalację w domku, który będę budował i mam kilka pytań odnośnie tego tematu.

Info:
HA będzie stał na Synology
Poprzez switcha HA znajdzie się w jednej sieci z koordynatorem Zigbee

Generalnie chcę minimalizować udział technologii bezprzewodowych w instalacji w związku z czym szukam alternatyw.

Całe oświetlenie (główne) w chacie ma mieć możliwość wł/wył z poziomu przełącznika ściennego jak i z poziomu HA niezależnie od siebie i informować mnie o obecnym stanie w HA.
Takie coś chyba spełni rolę prawda w systemie bezprzewodowy? (to czegoś takiego szukam tylko w systemie przewodowym)
Przykład

Teraz jeśli wszystko jest jasne moje pytanie jest następujące. Czy są przekaźniki (dopuszkowe?) tego typu, które zapewnią tą samą funkcjonalność ale będę mógł je podłączyć kablem FTP do sieci switcha tak aby operować nimi w HA?

I w związku z tym planujesz stworzyć bezprzewodową sieć Zigbee?

Widać nie zrozumiałeś. Chciałbym całkowicie wyeliminować udział sieci bezprzewodowej na rzecz przewodowej.

Cytat
Czy są przekaźniki (dopuszkowe?) tego typu, które zapewnią tą samą funkcjonalność ale będę mógł je podłączyć kablem FTP do sieci switcha tak aby operować nimi w HA?

Dopuszkowych rozwiązań z Ethernetem nie znam, ale jakbyś sobie wrzucił do rozdzielnicy, to już coś wyszperasz.
np.

1 polubienie

Wykorzystując takie rozwiązanie jak mogę rozwiązać kwestię (podłączenia - przykładowy schemat byłby super) niezależnego działania przełącznika ściennego i sterowania z HA? - Niezależnie od tego, z której strony (HA/Przełącznik ścienny) aktywuje/deaktywuje to, aby móc drugą stroną aktywować/deaktywować i móc w HA zawsze widzieć aktualny stan (czy jest uruchomione oświetlenie).

Schemat zależy od konkretnego rozwiązania.

Zasadniczo jeśli położysz sobie instalację elektryczną i teletechniczną (czyli np. te skrętki, które mogą mieć wiele zastosowań) w topologii gwiazdy z centralnymi punktami w obu rozdzielnicach, to będziesz miał instalację gotową na większość dowolnych systemów ID, możesz wtedy użyć zarówno systemów ze sterowaniem centralnym jak i rozproszonych w formie modułów dopuszkowych (obojętnie czy się zdecydujesz na dowolny system bezprzewodowy, czy jednak znajdziesz cokolwiek przewodowego), a nawet używać jej w sposób w 100% tradycyjny (mając jako dodatkowy bonus możliwość montażu oddzielnych zabezpieczeń dla każdego punktu świetlnego czy gniazdka).
Przewidując sterowanie centralne, w ramach instalacji elektrycznej dołóż sobie dodatkowe przewody o małym przekroju (jako sterujące), skrętki daj tam gdzie uważasz za stosowne (jak masz budżet to daj wszędzie).

W przypadku instalacji elektrycznej typowo klasycznej i tak będziesz musiał dorobić instalację teletechniczną (więc będą inne problemy do rozwiązania).

Zastanów się dobrze, bo widywałem zarówno płacze tych którzy olali topologię gwiazdy i teraz są w czarnej dziurze skazani na rozwiązania dopuszkowe i bezprzewodowe, jak i tych, którzy położyli rozbudowane instalacje i teraz żal im wydanej kasy na to czego faktycznie nie wykorzystują.
Jednak ci drudzy są w o wiele lepszej sytuacji.

Przy okazji taka uwaga - niezależnie od tego czy ostatecznie użyjesz jakieś rozwiązania dopuszkowe, czy nie, sugeruję montaż puszek głębokich (lub ewentualnie z kieszenią, jeśli sytuacja nie pozwala na głębokie).

Takie możliwości ma (niemal) KAŻDY system, który integruje się z HA.
Również dotyczy to rozwiązań bezprzewodowych dysponujących kanałem zwrotnym (czyli Zigbee, Z-wave, Wi-Fi, są OK, jedynie systemy na bazie RF433 są na tyle archaiczne, że nie mają informacji zwrotnej).

Tak, wszystkie kable z obwodów oświetlenia schodzą do rozdzielnicy elektrycznej, wszystkie kable z przycisków (w moim przypadku jest to przewód OWY 4x0,75) schodzą się do rozdzielnicy, wszystkie przyciski są dzwonkowe - takie rozwiazanie umożliwia mi podłaczenie modułów w smart albo zwyklych przekaźników bistabilnych do sterowania oświetleniem.

Jeżeli poważnie myślisz o smart home to zamiast rozdzielnicy musi być szafa sterownicza - taka duuuża rozdzielnica bo w zwykłej rozdzielnicy po prostu braknie Ci miejsca a miedzy szynami DIN jest za mało miejsca na smart moduły i kable z nich wychodzące. Wszystkie kable z obwdodów schodzą się do rozdzielnicy i są zakończone na złączkach dzięki czemu przepinasz, mostkujesz jak chcesz. To podstawa (niestety droga) do budowy jakiegokolwiek systemu smart. Zobacz kanał https://www.youtube.com/@smart-diy - tematy związane z boneIO, jest tam kilka praktycznych informacji.

Dokładnie tak, praktyka pokazuje, że puszki z kieszenią są po prostu za drogie a praktyczne puszki to te głębokie na 80mm bo mozna w nich bez problemu: zmostkować kable, włożyć ewentualny smart moduł i połaczyć go kablem typu linka z przyciskiem :slight_smile:.

1 polubienie

Przy całym koszcie wykonania instalacji SH na tym bym nie oszczędzał a wymiana puszek na te z kieszenią wiązać się będzie z remontem - PUSZKA ELEKTRYCZNA ŁĄCZENIOWA GŁĘBOKA KIESZEŃ 1SZT (A.0083 PODTYNKOWA INSTALACYJNA) • Cena, Opinie 13514956742 • Allegro.pl

rozwiązanie boneIO to chyba to czego szukam w dużej mierze, wystarczy aby zarządzać oświetleniem w zupełności i oparte o ESP co ułatwia robotę z HA. Poczytam jeszcze w temacie ale to wydaje się być dobre.

Edit:

Jedyne o czym jeszcze myślę, to o tym aby system oświetlenia był niezależny od przełącznika i HA, że w razie gdy on umrze to nadal pozostaje możliwość użycia przełącznika ściennego.

Nie zdecydowałem się na puszki tego producenta, nie pamiętam już co mi w nich “nie pasowało”, wszędzie używałem puszek firmy Simet a ich puszka z kieszenią trochę kosztuje.

Od jakiego “przełącznika”?

Takiego jak boneIO dla przykładu.

To się nie da :wink:, teoretycznie może by się dało ale koszt i ilość dodatkowych przekaźników, złożoność całego rozwiązania staje się nieopłacalna aby zapewnić sterowanie oświetleniem z przycisku naściennego w przypadku awarii HA i boneIO.

A jakieś rozwiązanie, które zapewni mi możliwość działania w przypadku awarii “sterownika/przełącznika i HA” istnieje? Tak, aby nie zbankrutować?

BoneIO wydaje się fajne, ale gdyby składało się z większej ilości modułów o mniejszym rozmiarze, byłoby super bo w obecnym przypadku kiedy umrze sterownik umiera wszystko co do tego podpięte i trzeba wymieniać cały duży moduł, a tak można by wymienić np. tyko jego jedną mniejszą część.

Nie wiem co masz na myśli, ale w przypadku awarii sprzętu jedynym kierunkiem jest jego wymiana.

Może jakąś podpowiedzią będzie fakt, że HA jest na tyle elastyczny, że może pracować na innym sprzęcie, natomiast to co sprzętowego sobie zintegrujesz albo musi mieć długi czas wsparcia i dostępności, albo musisz umieć zastąpić ten sprzęt czymś innym w razie niedostępności.
(hint: w jednej ze swoich instalacji używam centralki ID obsługującej Z-wave, w szufladzie leży jej nowszy model, na którym można odtworzyć backup konfiguracji tej centralki, która pracuje i prawdopodobnie kiedyś skończy żywot - jeszcze wcześniejszy model zaliczył już elektro-śmieci kilka lat temu, bo trafnie przewidziałem, że w końcu padnie - zastosowałem naprawę przez wymianę :stuck_out_tongue: no i zyskałem malutką modernizację).

Generalnie w przypadku budowlanki, czas dostępności sięga dziesięcioleci (bo nie mówić o setkach lat jak jest np. w przypadku standardowych rozmiarów cegieł, czy tysiącleci np. w kwestii dostępności takiego materiału jak beton :stuck_out_tongue: ). Niestety w przypadku elektroniki i IT jeśli ktoś gwarantuje 7 lat dostępności to jest naprawdę dużo (takie założenie przyświeca twórcom HA by wspierać np. SBC, które mają gwarantowaną przez producentów długookresową dostępność - stąd m.in. wybór platformy RPi oraz mocne rozszerzenie wsparcia dla x64 w przypadku HAOS).

Takie dylematy i obawy jak Twoje, parę lat temu zanim poznałem HA, mailem i ja. Postawiłem na standardowy układ instalacji elektrycznej w domu, a sprzęt smart miał z założenia działać niezależnie od centralki/serwera i równolegle z instalacją elektryczną. Wówczas postawiłem, na rodzący się w bólach, system Exta Life od Zamel, radiówka z centralką i aplikacją na smartfona. Myślę, że podobnie i dziś można postawić na system rozproszony w postaci bezprzewodowych odbiorników w puszkach i daje to możliwość sterowania resztą odbiorników w przypadku padu jednego z urządzeń, a nawet obsługi prostych scen czy zależności bez udziału centralki/serwera w przypadku niektórych rozwiązań.
Myślę, że dla Twoich oczekiwań najlepiej spełniającym wymagania byłby KNX lub podobny system magistralny (może Ampio). Nie są to jednak tanie rozwiązania i powiedzmy proste w implementacji bez szkoleń i wiedzy. Więc jeśli nie boisz się fal radiowych w domu, to nie szukał bym na siłę miejsca do drenowania portfela tylko po to aby mieć koniecznie coś po kablu. Systemy bezprzewodowe, nie są wcale takie złe jeśli tylko zastosujesz dobre, sprawdzone urządzenia. Są za to bardzo elastyczne w swych zastosowaniach i funkcjonalności, gdy dopiero po jakimś czasie zaczniesz odkrywać co jeszcze byś chciał.

Wydaje się, że tworzysz sztuczne problemy, na potrzeby promocji jakiegoś systemu, którego nazwa i linki pozycjonujące pojawią się za chwilę…
Więc ostrzegam - jeśli się coś takiego pojawi, to wątki polecą w kubeł, a ewentualne pozycjonowanie będzie śledzone z większą uwagą, więc przemyśl czy nie robisz komuś niedźwiedziej przysługi.

1 polubienie

To srogo się pomyliłeś, nie pierwszy raz. Najlepiej jest się dop… (bez żadnych podstaw) do kogoś kto szuka stosownego rozwiązania. Gdybym miał coś pozycjonować / promować to nie robił bym na forum z takim małym zasięgiem :wink: Więc ostrzegam - nie będzie pozycjonowania. Swoją drogą jak inni proponują gotowe rozwiązania i sugerują producentów to czy oni nie lokują produktu? (Wydaje się, że tworzysz sztuczne problemy)

Wracając do tematu, przeglądałem już różne rozwiązania i na tą chwilę (możesz być zaskoczony bo miałem promować jakiś inny produkt) BoneIO wydaje się być najlepszą opcją (tak jak wspominałem fajnie byłoby gdyby np. takie rozwiązanie od BoneIO istniało dla 8 lub 16 wejść/wyjść - takie mniejsze wersje).

Czy przy wykorzystaniu BoneIO mogę ten system w jakiś sposób połączyć z oświetleniem, które również korzysta z ściemniacza?

Chciałem poczytać trochę dokumentację projektu, ale na stronie niestety nie ma. Po robocie wejdę jeszcze na discord projektu może coś więcej tam poczytam.

Edit:
Dotarłem w internetach do produktów o których pozycjonowanie zostałem oskarżony (taki polski producent co niedawno zaczął przedsprzedaż, jeśli się nie mylę). Popatrzyłem i poczytałem, ale to rozwiązanie jest niestety bardzo drogie. Ma jakieś tam zalety, ale nadal z pośród wspomnianych dostępnych rozwiązań najlepsze chyba jest boneIO lub system na PLC w podobnym wykonaniu jak zrobił kolega z forum.

Post został podzielony na nowy temat: Sterownik PLC w domu

Kolejny projekt przeradza się z hobby na rynkowy produkt pod ESPHome - #SpartBob
@SmartBobAutomatyka

https://youtube.com/shorts/_U496lKb_70?si=1qCYNLFVnleFzsPM

2 polubienia

Wiem, już dotarłem do tego projektu i co nie co popytałem twórcę jaką ma funkcjonalność itp. Dobrze by się łączyło z BoneIO ze względu na to, że może działać np z ściemniaczami.