Sterowanie oswietleniem w domku jednorodzinnym

Jedną z podstawowych funkcji inteligentnego domu jest sterowanie oświetleniem. Aktualnie jestem na etapie wykańczania piętra w domku jednorodzinnym a dokładniej na etapie projektowania i układania kabli elektrycznych. Kiedy decydowałem się że moje mieszkanie będzie smart wydawało mi się że temat oświetlenia to jedna z najprostszych rzeczy. Na jednym z kanałów na YT zobaczyłem RPi spięte z Arduino i płytką przekaźników i napisanym sketchem.
Niestety kiedy przyszło dokonać wyboru dotczącego sterowania oświetleniem w HA pojawiają się ciągle niewiadome. Czy możecie mnie naprowadzić jaki typ sterowania powinienem wybrać? Do tej pory myślałem że najlepszą metodą będzie rozwiązanie kablowe. Tym bardziej że na tym etapie remontu (stan surowy) mogę sobie na to pozwolić. Liczę że obwodów oświetleniowych będzie kilkadziesiąt. To ma być nie tylko klasyczne włącz - wyłącz, oświetlenie główne w pokoju ale także sterowanie z czujnika ruchu, czujnika odbiciowego, oświetlenie podszafkowe, oświetlenie w szafie, oświetlenie nocne, zewnętrzne, sterowanie LED, RGBW.
Liczyłem na to że układ Arduino z Firmatą będzie odpowiedni ale słyszę że sketch ten ma problem z zapamiętywaniem stanów po resecie.
Pomóżcie proszę i nakierujcie na jakieś rozwiazanie.

Witam w klubie, jestem na tym samym etapie, projekt na planie funkcjonalnym już mam, bedą jeszcze oczywiście poprawki bo pewne są tylko zmiany :grin:.

To też ma być smart? Tym oświetleniem też chcesz sterować z HA? Poważnie?
Sporo informacji jest już na forum, przeczytaj np. System smart home do mieszkania, Sterowniki w inteligentnym domu, Oświetlenie - Instalacja - Przekaźniki - Integracja - HA

Co ja mogę polecić od swojej strony, do pokoi to kontakty szklane Sonoff Touch, na 3 wyjścia jest potrzebny przewód 5 żył - czyli zasilanie i 3 wyjscią na żarówki. Łatwo będzie tym sterować z poziomu HA - włącz / wyłącz, a do tego wciąż jest maunalnie na codzien. W sypialni taki mam + 2 przyciski obok łóżka RF, jak idę spać to sobie nimi gaszę światło. Automatyzacje to już do woli przez NodeRed
Co do zewnętrznego, to używam Sonoff 4CH, na 4 sekcje oświetlenia zew, wszystkie kable dociągniete w jedno miejsce i tam zamontowane. Działa to bez zarzutu z HA i dodatkowo alternatywnie mam z aplikacji ewelink w razie awarii HA. Ogólnie bazuje na sonoff i częściowo na Tasmota.

Co jest ważne, oświetlenie musi działać manualnie, bo jak ci padnie system HA, to nie może on być mózgiem domu, a tylko dodatkiem, którego będzie ci brakować żebyś dalej funkcjonował.

Chyba masz rację z tym niezależnym oświetleniem. Zacząłem to trochę analizować o dochodzę do wniosku że Twoje rozwiązanie na Sonoff’a jest chyba lepszym rozwiązaniem niż kombinowanie z Arduino. Myślę że i tak nie pozbędę się w moim systemie rozwiązań z wykorzystaniem Arduino ale już do innych celów.
Teraz jeszcze moje pytanie jakie włączniki polecacie żeby miały 1, 2 i więcej przycisków?
Ostatnio widziałem rozwiązania Loxone tzw. “Touch Tree” które są 5 przyciskowe a które można zaprogramować w taki sposób że dodatkowa funkcjonalność jest po kliknięciu np 2 razy w ten sam przycisk. Przyznam że nawet całkiem fajne rozwiązanie. Zwłaszcza w przypadku wyboru tzw sceny.