Uruchomienie Sonoff Dongle-E (EFR32MG21) na Proxmox

Drodzy,

Zaczynam zabawę z HA. Na ten moment zainstalowałem go na Proxmox, na HP t630.
Czas teraz na dongla. Dostałem Sonoff Dongle-E (EFR32MG21). Na początek chcę go wypróbować po ZHA.

Czy w takiej sytuacji wystarczy go podłączyć do portu USB w HP, czy jednak wcześniej go flaszowac (wiem, ze tak sugerowano przy starszej wersji dongla Sonoff), ew ustawiać w HA coś w temacie widoczności portu USB?

Bywa różnie

w wirtualizacji podłączenie sprzętu (jakiegokolwiek, ale USB stanowi dodatkowe wyzwanie przy mapowaniu) do maszyny fizycznej nie jest równoznaczne z dostępem VM do tego sprzętu, ale skoro zdecydowałeś się na proxmox to chyba o tym wiesz…


hmm
trochę mam wrażenie, że jednak nie rozumiesz jak to działa, trochę spłycając temat jest to mniej więcej tak:

  1. aby HA zobaczył jakiś sprzęt, musi go widzieć system operacyjny, w którym pracuje HA

    1a. zakładam, że tym systemem jest HAOS-ova (bo w sumie to nie pokazałeś jaką masz instalację, a instalować HA można na 4 główne sposoby, dziesiątkami różnych metod na bazie różnych systemów operacyjnych, w tym na wiele totalnie różnych sposobów nawet jeśli systemem operacyjnym hosta jest proxmox…), edit - założenie jest raczej trafne, bo znalazłem inny twój wątek dotyczący problemu przy… instalacji, tam też nie było do końca jasno, bo najpierw pisałeś o kontenerze, ale wyszło na to, że jednak chodzi o VM

  2. aby HAOS-ova zainstalowany na maszynie wirtualnej widział jakiś sprzęt, to ta maszyna (VM) musi dostać ten sprzęt do wyłącznego użytku “w prezencie” od hypervisora

  3. tym hypervisorem jest w tym przypadku proxmox, więc to w nim musisz udostępnić dany sprzęt przez niego zarządzanej konkretnej maszynie wirtualnej - a konkretnie tej maszynie w której jest uruchomiony system operacyjny z punktu 2. ponadto koordynator Zigbee udający urządzenie portu szeregowego nie podlega współdzieleniu, więc może być przyporządkowany tylko do jednej VM; dodatkowo HA nic do tego nie ma, bo hypervisor to w jego wszechświecie taki odpowiednik boga - nikt go nie widział, ale rządzi wszystkim najważniejszym


Minimum konstruktywnej krytyki (uwzględniam to, że jesteś nowy na forum i mało doświadczony z HA)

Z działem HA w którym obecnie jest wątek nie będę dyskutował - to często trudne na etapie precyzowania problemu, by go umieścić tam, gdzie najlepiej pasuje - może dalsza dyskusja pokaże czy i gdzie go przenieść…

ALE czy uważasz, że tytuł wątku

Podłączenie i konfiguracja dongla - pytanie

cokolwiek mówi o tym, czego dotyczy wątek?
Jakiego dongla?

z angielska dongle znaczy mniej więcej tyle

a small device able to be connected to and used with a computer, especially to allow access to wireless broadband or use of protected software

czyli wszystko i nic…

w treści zawarłeś to precyzyjnie (u mnie masz za to akurat masz plusa, bo często i w treści brakuje konkretów)

Sonoff Dongle-E (EFR32MG21)

ale jakieś minimum powinno być też w tytule - większość użytkowników nie czyta każdego tematu, jeśli temat jest beztreściowy, to taki wątek nie jest chętnie czytany przez osoby, które potencjalnie mogą być nim zainteresowane, czy wręcz w czymkolwiek pomóc…

A zatem proponuję uaktualnić tytuł by odzwierciedlał treść (jako OP wątku możesz edytować nie tylko swoje posty, ale i tytuł)

1 polubienie

Czy zaczynając zabawę świadomie wybrałeś Proxmox? Jeśli w tym OS będzie tylko sam Home Assistant, to powinieneś przemyśleć czy nie zainstalować HA jako HAOS bez Proxmox.

Dzięki za uwagi.

Moja instalacja to HP t630, na nim Proxmox i kilka różnych VM dla różnych potrzeb. Jedna z nich jest HA Supervised zgodnie z którymś z poradników. Niestety musiałem zrezygnować z instalacji na QNAP z innych względów.

Urządzeń mam już trochę, od Somfy i Xiaomi. Działają w apkach natywnych. Teraz chcę to sprowadzić do jednego systemu - stąd HA.

Instalacja była udana, trochę urządzeń zostało rozpoznanych bezpośrednio po instalacji.

Główne pytanie w tym wątku brzmi:
Czy przy takiej konfiguracji, wybraną przeze mnie wersję koordynatora (sonoff dongle e EFR32MG21) po prostu podłączyć do portu w HP t630, czy też wcześniej muszę dokonać ustawień w Proxmox (jakich?) bądź flashowania samego koordynatora?

Będę wdzięczny za konkretne informacje lub ew odesłanie do poradników.

Na ten moment trop wiedzie mnie do Proxmox i zakładkę sprzęt, gdzie mogę dodać port usb. Nie wiem który (Spice, USB Vendor, USB). Nie wiem też czy sam koordynator powinien być wcześniej przeze mnie flashowany czy nie.

Po tym co widziałem w wątku z problemami dotyczącymi instalacji HA czy też raczej HAOS?

podejrzewam, że NIE masz instalacji typu HA Supervised, ale w sumie pewności nie mam, bo zamiennie tam używałeś pojęć odnoszących się do całkiem różnych rzeczy. To, że instalacja zawiera docker nie znaczy że jest “dockerowa”, ani jeśli zawiera supervisor jeszcze nie znaczy, że jest to instalacja znana jako “HA supervised”, choć de facto jest pod nadzorem supervisora, czyli z angielska jest i tak supervised, choć jej tak nie nazywamy (może jednak masz HA Supervised, ale tego nie wiemy, a nie mam zaufania co do twoich zapewnień).

Czy możesz się podzielić kluczowymi danymi diagnostycznymi, jak sugerowałem wyżej?

Rozumiem zagadnienie, zacząłem pierwszą odpowiedź od wskazania na wątek być może kluczowy - na fabrycznym firmware ludzie miewają kłopoty, więc między wierszami sugeruję przeflaszować na wersję (nieoficjalną, ale Sonoff ma w d… użytkowników i nie wypuścił żadnej aktualizacji), która komuś innemu działa, a miał na fabrycznym FW problemy.
Najlepiej by było gdybyś podpytał OPa tamtego wątku który konkretnie użył plik FW, bo właśnie zauważyłem, że podał tylko wersję kompilacji bez pełnych konkretów. (gdybym miał ZBDongle-E, to bym napisał konkretniej, ale nie mam)

W drugiej kwestii - bez sprzętu nie ustawisz poprawnego mapowania portu do VM, jak dotąd nie pisałeś że masz w ogóle jakiekolwiek doświadczenie z wirtualizacją, które pewnie można zdobyć na platformie QNAP, większość instalujących proxmoxa nie ma o nim zielonego pojęcia, a instalują go tylko dlatego, że na taki trafili tutorial instalacji HA (i mają w tym proxmoxie jedną maszynę, co się zupełnie mija z celem wirtualizacji), niestety tak “żydzisz” informacji i konkretnych danych, że nie możemy się domyślić wielu istotnych kwestii - stąd odzew taki, a nie inny.

Ponieważ chodzi o USB najlepiej abyś podjął decyzję w którym gniazdku=porcie będzie zawsze podłączony, bo być może będzie konieczne teraz lub w przyszłości wykorzystanie ścieżki “po porcie”, chociaż mi się wydaje, że w tym wypadku ścieżka “po identyfikatorze” by-id chyba jest wystarczająca (zawsze jest wystarczająca dla urządzeń identyfikujących się swoim numerem seryjnym w ID, nie mam sprzętu to nie znam szczegółów, miałbym znacznie mniej pisania gdybyś się dzielił konkretami, bo zazwyczaj eksponowany numer seryjny daje się rozpoznać, że jest powiązany z konkretnym egzemplarzem, ale co najmniej 2 różne osoby muszą się podzielić kluczowymi informacjami, by było wiadomo, że ID są rozróżnialne, bo widziałem już chińskie wypusty, których wszystkie egzemplarze mają identyczny ID i/lub numer seryjny, a czasem ludzie zamalowują lub usuwają numery seryjne lub coś co wygląda na numery seryjne tak jakby stanowiły dane wrażliwe choć nimi nie są… edit - w tym konkretnym przypadku nie są i w wielu innych też, natomiast sens ukrywania numeru seryjnego może być na liczniku energii czy wodomierzu, którego nie jesteś właścicielem).

PS
Nowy tytuł wątku znacznie bardziej pasuje do treści, dzięki za edycję.
Dorzuciłem kilka tagów ułatwiających nieco klasyfikowanie wątku czy znalezienie czegoś mniej lub bardziej powiązanego (maksimum to 5 tagów więc trzeba je dodawać z pewną powściągliwością).

1 polubienie

Testowałem, krótko wersję ncp-uart-hw-v7.3.1.0-zbdonglee-115200.gbl
flashowany z repo…

za pomocą web flashera

nie wiem, czy działałby stabilnie w dłuższej perspektywie (lepiej niż na “starym”) ncp-uart-sw_EZNet6.10.3_V1.0.1.gbl, w każdym razie uruchomił się, pozwolił sparować urządzenia i pracował tylko 3 tygodnie), obecnie działa jako router z równie"starą" wersją Z3RouterUSBDonlge_EZNet6.10.3_V1.0.0.gbl

Nie wiem czy @Wojtek_13 tej wersji użył.

Dzięki za tagi i pomoc.

Poniżej informacja o systemie:

System Information

version core-2024.1.3
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.11.6
os_name Linux
os_version 6.1.71-haos
arch x86_64
timezone Europe/Amsterdam
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.33.0
Stage running
Available Repositories 1383
Downloaded Repositories 2
HACS Data ok
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 11.4
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.12.1
agent_version 1.6.0
docker_version 24.0.7
disk_total 30.8 GB
disk_used 6.4 GB
healthy true
supported true
board ova
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Samba share (12.2.0), File editor (5.7.0), Node-RED (17.0.3), Advanced SSH & Web Terminal (17.0.4), Terminal & SSH (9.8.1), Grafana (9.1.2)
Dashboards
dashboards 1
resources 0
views 1
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 19 stycznia 2024 o 08:42
current_recorder_run 20 stycznia 2024 o 15:31
estimated_db_size 7.79 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.41.2

To nie jest instalacja metodą pod nazwą supervised tylko OS
w związku z tym masz w proxmoxie zwykłą VM, a nie kontener LXC.
W tej maszynie masz HAOS-ova (w pełni funkcjonalnie zgodny z HAOS-generic, czyli wersją do instalacji na sprzęcie bare-metal, a więc ma i supervisora, i backupy wspierane w pełni).
Oczywiście w proxmoxie musisz udostępnić podpiętego dongla koordynatora USB tej właśnie maszynie wirtualnej, a w HAOS się on pojawi w zwykły sposób.

Sugeruję zaktualizować dongla do 7.3.1.0 (na naszym forum póki co raczej nikt się nie podzielił negatywnymi informacjami o tej wersji) lub 7.3.2.0
póki co na repo jest negatywny odzew jedynie w stosunku do 7.4.0.0

Generalnie zawsze warto zajrzeć do issues na danym repo, również do tych zamkniętych.

Zawsze po fakcie tj. w razie wystąpienia problemów możesz się cofnąć do fabrycznego FW, ale póki co jest znacznie więcej negatywnych opinii o nim, niż o alternatywie podlinkowanej post wyżej (a przypuszczam, że wypusty FW od @darkxst dopiero powoli nabierają popularności).

PS
Tak mi się w oko rzuciło - masz niepoprawną strefę czasową, to nie rzutuje, bo tam też obecnie obowiązuje CET, ale w przyszłości mogą być zmiany - prawdopodobnie w jednym z pierwszych kroków onboardingu nie określiłeś swojej faktycznej lokalizacji w kreatorze, więc to jest do poprawki w ustawieniach (no chyba, że masz instalację w Holandii, to OK), być może nie masz też wybranej lokalizacji (no tego, z wiadomych względów, akurat nie widać w danych generowanych z przeznaczeniem do upublicznienia, więc tylko zgaduję).

W tym miejscu? Widzę, że go ładnie widzi.

Gdzieś znajdę instrukcje?

Tak, instalacja jest w Holandii.

tu masz świetny artykulik

Bo ja wiem? nie ma wielkiej filozofii, to głównie zależy z jakiego systemu chcesz aktualizować, ale i tak jest web-flasher i on jest dobrze udokumentowany, więc dla niego bardziej istotna jest… przeglądarka, by wspierała web-serial (np. vivaldi, chrome lub edge) idź wstecz po linkach, które wrzuciłem wcześniej tzn. na samym początku. Chodzi o flasher i FW dedykowane dla zbdonglee od @darkxst

Dzięki, zrobiłem Flasha zanim przeczytałem. Jeśli chodzi o źródło do upgrade-u to już na stronie Silabs wykryło stary firmware i zaproponowało aktualizację do wskazanego przez Ciebie.
Sukces.

Urządzenie jest też dodane z poziomu Proxmox. Sukces.

Natomiast gdzie znajdę je z poziomu widoku w panelu home assistant?

na 200% nie byłeś na stronie Silabs (producent MCU nie dostarcza FW dla gotowych urządzeń wykonanych na jego bazie), tylko co najwyżej na stronie webflashera od @darkxst

Nigdzie, najpierw musisz skonfigurować Integrację ZHA (UWAGA tylko jeśli to właśnie z niej chcesz korzystać, bo gdybyś chciał Z2M to wręcz przeciwnie - należy się pozbyć ZHA)
Teoretycznie powinieneś zrebootować maszynę HAOS (ale NIE proxmoxa!) lub choćby zrestartować sam serwer HA (bo prawidłowo dodany dongle koordynatora powinien zostać autowykryty, jeśli jest na liście sprzętu, który zostaje rozpoznany automatycznie w HA, ale nie zawsze to działa w czasie rzeczywistym, to zależy od integracji, więc przynajmniej ten restart jest wskazany, bo wtedy powinno zostać uruchomione wyszukiwanie urządzeń widocznych dla OS).

Po prawidłowej konfiguracji będziesz miał integrację ZHA powiązaną z tym donglem w panelu
Ustawienia → Urządzenia oraz Usługi
Nie stanowi ona osobnego serwera od HA, tak jak np. Z2M, więc nie potrzebuje własnej pozycji na panelu bocznym (ang. sidepanel).

Niby idę po tej instrukcji a jednak:

Moje urządzenie:

następnie dodaję ZHA:

ale niestety:

Co powinienem zrobić inaczej?

Po jakiej instrukcji?
Po zrestartowaniu HA czy tam HAOS ten model dongla powinien być autowykryty przez autodiscovery
https://www.home-assistant.io/integrations/zha/#discovery-via-usb-or-zeroconf
więc wydaje się, że robisz zbędne kroki dedykowane dla sprzętu wymagającego w pełni ręcznej konfiguracji.

Przy auto-wykryciu masz powiadomienie w Ustawieniach

Zrestartuj serwer HA (w ustawieniach to się nazywa Uruchom ponownie Home Assistanta)

Gdybyś wklejał tekst a nie same obrazki byłoby łatwiej coś wyłuskać z tego, aby pokazać co masz użyć, na tym pierwszym obrazku poleciałeś chyba na pałę, bo nie widzę tam nic co mogłoby pasować do koordynatora…

ZBDongle-E ma VID/PID 1A86:55D4

Coś, co usiłujesz dodać z palca to chyba wbudowany hub USB
sprawdzając w bazie - na pewno hub a nie dongle ten twój sprzęt wybrany losowo ma VID 1d6b
https://usb-ids.gowdy.us/read/UD/1d6b
i PID 0001
czyli to
https://usb-ids.gowdy.us/read/UD/1d6b/0001

tak swoją drogą skoro uważasz, że to jest ten port co trzeba (nie wiem dlaczego), to chyba nie włączyłeś przy udostępnianiu w proxmoxie czegoś więcej niż kompatybilności z USB1.1 (może należało wybrać USB3.0 w sensie udostępnienia z kompatybilnością wyżej niż 1.1)

Zgodnie z tym linkiem: Zigbee Home Automation - Home Assistant

Zrestartowałem tak jak napisałeś.

na poziomie Proxmox wygląda to tak:

Nie instalowałem zha ani nic innego.

Na poziomie HA nie widzę w ogółe nowego urządzenia (szukam w ustawienia > sprzęt). Restartowałem kilka razy.

A jeśli wybierzesz oczko wyżej - udostępnienie po VID+PID? przecież miałeś samodzielnie zweryfikować, czy ten sprzęt ma unikalny ID czy nie… i wybrać właściwą metodę udostępnienia (po porcie też powinna działać, ale nie mam ani takiej konfiguracji, ani takiego samego koordynatora, żebym mógł ciągnąć za rękę…)
Link do podstawowej dokumentacji ZHA post wyżej wskazuje, że ma unikalny ID…

ZHA się nie instaluje, ono jest wbudowanym składnikiem HA, więc jeśli tylko podepniesz (czytaj: prawidłowo udostępnisz sprzęt w proxmoxie, bo to czynność która wirtualnie podłącza dongla do VM) do maszyny, na której pracuje HAOS urządzenie i zrestartujesz sam serwer HA

To znaczy, że albo nie umiesz znaleźć albo nie udostępniłeś sprzętu dla VM jak należy.

PS masz jakieś inne maszyny w tym proxmoxie czy tylko samotny HAOS?

Jeszcze tak, ale jeśli nie znajdę rozwiązania tego USB dziś, to przeniosę pozostałe gdzie indziej i zrobię instalację cało dyskową HA. To chyba zresztą lepszy pomysł.

Czy dobrze rozumiem, że poniższy opis byłby najlepszy:

Tak, na forum sam pisałem dość szczegółowy (może nawet za bardzo) tutorial

ALE skoro masz więcej VM niż jedna, to uważam, że może jednak powinieneś się nauczyć proxmoxa zamiast rezygnować z jego możliwości.

Oczywiście koncepcja HA na dedykowanym sprzęcie ma inne zalety (więc np. ja podjąłem decyzję, aby mieć wyłącznie dedykowane instalacje), no ale każdy musi decydować sam co dla niego najlepsze.


Wracając do tematu udostępnij/zmapuj dongla prawidłowo, zrestartuj całą VM

VID i PID to nie jest adres tylko identyfikatory producenta oraz modelu

aby ujednolicić słownictwo umówmy się, że do sprzętu prowadzi ścieżka, a nie adres

Tu przykładowo widać trochę sprzętu USB

celowo skupię się na czymś innym niż koordynator

możliwe do użycia ścieżki obrysowałem na zielono, jak widać w GUI są one wręcz zdublowane


a dolną część okienka można łatwo skopiować i wkleić do posta z formatowaniem jako kod (forum też trzeba umieć się posługiwać)

DEVLINKS: >-
  /dev/serial/by-id/usb-Raspberry_Pi_Pico_W_E661410403777E2D-if00
  /dev/serial/by-path/pci-0000:00:15.0-usb-0:3:1.0
DEVNAME: /dev/ttyACM0
DEVPATH: /devices/pci0000:00/0000:00:15.0/usb1/1-3/1-3:1.0/tty/ttyACM0
ID_BUS: usb
ID_MODEL: Pico_W
ID_MODEL_ENC: Pico\x20W
ID_MODEL_ID: 000a
ID_PATH: pci-0000:00:15.0-usb-0:3:1.0
ID_PATH_TAG: pci-0000_00_15_0-usb-0_3_1_0
ID_REVISION: '0100'
ID_SERIAL: Raspberry_Pi_Pico_W_E661410403777E2D
ID_SERIAL_SHORT: E661410403777E2D
ID_TYPE: generic
ID_USB_DRIVER: cdc_acm
ID_USB_INTERFACES: ':020200:0a0000:'
ID_USB_INTERFACE_NUM: '00'
ID_USB_MODEL: Pico_W
ID_USB_MODEL_ENC: Pico\x20W
ID_USB_MODEL_ID: 000a
ID_USB_REVISION: '0100'
ID_USB_SERIAL: Raspberry_Pi_Pico_W_E661410403777E2D
ID_USB_SERIAL_SHORT: E661410403777E2D
ID_USB_TYPE: generic
ID_USB_VENDOR: Raspberry_Pi
ID_USB_VENDOR_ENC: Raspberry\x20Pi
ID_USB_VENDOR_ID: 2e8a
ID_VENDOR: Raspberry_Pi
ID_VENDOR_ENC: Raspberry\x20Pi
ID_VENDOR_ID: 2e8a
MAJOR: '166'
MINOR: '0'
SUBSYSTEM: tty
TAGS: ':systemd:'
USEC_INITIALIZED: '347447769886'

a tu jak się manifestuje auto-detekcja, oczywiście tu w odniesieniu do innej integracji i zupełnie innego sprzętu

Międzyczasie zrestartowałem właśnie całą VM i oczywiście Sonoff się pojawił. Wybrałem utworzenie sieci radiowej z przypisanym połączeniem. Teraz zabawa z urządzeniami.

Za pomoc - ukłony.