[ZigBee] Jaki podwójny sciemnialny przełącznik dopuszkowy - bistabilny

Cześć,

Czy jesteście w stanie polecić jakiś podwójny bistabilny przełącznik z funkcją umożliwiającą sciemnianie? Zależy mi na współpracy z łącznikiem bistabilnym (na zasadzie on/off). Do tej pory używałem Shelly dimmer - co prawda na wifi - ale niestety obsługuje tylko 1 kanał a montaż 2 to dużo ciepła, kasy na zakup i inne wady.

z góry dzięki za propozycję

To już było, proponuję poszukać na forum, fraza do szukania: dimmer Zigbee.

Dzięki za nic!

po pierwsze nie widziałem żadnego aktualnego tematu (a ten rynek chyba dość dynamicznie się zmienia), po drugie nie znalazłem żadnego tematu który zawiera podwójny ściemniacz dla gniazdek bistabilnych. Możliwe, że źle szukam wtedy byłbym niezwykle rad za podklejenie właściwego linku.

No bez przesady, pierwszy przykład Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee), potem moduł ściemniacza OTX - Moduł OXT SWTZ22 mini przekaźnik 2 obwody ZigBee Tuya - #23 przez jacek_81.

Jeżeli coś działa dobrze to przecież nie będę wymieniał modułu zakupionego w lutym ubiegłego roku dlatego, że “rynek dość dynamicznie się zmienia”.

2 polubienia

Dzięki! ten OXT zdaję się współpracować z Bistabilnymi przełącznikam, dzięki!

Nie jestem pewien czy powinienem na ten temat otworzyć nowy temat, czy też nie… także jeśli powinienem to dajcie znać i naprawię ewentualne faux pas.

Zamówiłem przełącznik OTX dimmer 2ch ale niestety zdaję się nie do końca współpracować ze mną jak należy. Posiadam instancje HA i łączę się poprzez CC2538 i urządzenie bez problemu jest wykrywane, da się sterować z poziomu aplikacji. Niestety nie jest tak różowo w kwestii współpracy z przyciskiem bistabilnym. Zwyczajnie nic się nie dzieję gdy używa łącznika. Zastanawiam się czy bez posiadania oryginalnej bramki tuya jestem w stanie coś z tym zrobić? bo domyślam się, że pewnie trzeba zmienić jakiś tryb działania tego urządzenia?

A opisałbyś proszę w jaki sposób łączysz się z przełącznikiem?

Tzn? Z przełącznikiem łącze się przy użyciu ZigBeeMqtt i przez CC2538 (w HA). Chyba, że miałeś na myśli jak podpinam łącznik to wtedy łącznik ma L a jego wyjście wpinam do S1 w sciemniaczu

Dziś przeniosłem z swój dimmer z biurka do puszki. Sterowanie przyciskami, sterowanie z aplikacji, sterowanie z Node-Red działają prawidłowo. Moduł bardzo mały idealny do puszki. Moim zdaniem aktualnie jeden z lepszych ściemniaczy zigbee na rynku.

Prawdopodobnie masz rację, ale mój z jakiegoś powodu nie współpracuje z przyciskami łącznika bistabilnego… ciężko powiedzieć czemu tak się dzieje, może mój moduł jest uszkodzony

Nie jest uszkodzony, standardowo każdy moduł współpracuje z przełącznikami monostabilnymi (przycisk “dzwonkowy”), to praktycznie zawsze jest konfiguracja domyślna w każdym systemie tego rodzaju od kilkunastu lat (a wydaje mi się że i ponad 20, tylko starsze systemy nie były bezprzewodowe, a te archaiczne nie umożliwiały komunikacji między modułami wcale).

W przypadku modułów z-wave konfiguracja modułu jest możliwa z użyciem dowolnej bramki/dongla z-wave (bo po prostu ustawia się wartość określonego rejestru konfiguracyjnego - z jednej strony jest to przekichane, bo bez szczegółowej instrukcji od konkretnego modelu modułu nie ma szans na jego poprawną konfigurację, z drugiej wręcz genialne - bo dość łatwo zaimplementować taki mechanizm w dowolnym interfejsie).

Niestety to Zigbee, nie do końca dobrze udokumentowane (Tuya? praktycznie wcale), a funkcje których nie precyzuje standard są wręcz celowo owiane tajemnicą producenta.

Normalnym zjawiskiem jest reakcja na zbocze opadające (puszczanie przycisku), choć spotkałem się w życiu z modułami (z-wave), gdzie można było i to konfigurować.

PS Nie miałem tych modułów w ręce, ale gdzieś widziałem, że póki co jedyna metoda to bramka Tuya i taka pewnie będzie odpowiedź sprzedawcy, ciekawe tylko czy ustawienie przetrwa factory reset konieczny do parowania.