Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku

Panowie, za brakło mi miejsca na start HA- problem z uruchomieniem. Jak sie dostać do dysku i coś usunąć aby nie stracić całości.

Jakim cudem udało się wyhodować taki rozmiar?

Samba wstaje?
Jeśli tak, to usuń np. stare backupy (sortując po dacie).


Robisz automatyczne backupy gdzieś “na zewnątrz”?
Jeśli tak, i masz aktualny, to wręcz możesz całość “zaorać”…

Też się zastanawiałem :slight_smile: Pewnie Recorder lub Grafana
Nie wiem czy możliwa jest zmiana rozmiaru dysku VM HA i czy po tym HA się podniesie.

Najlepsze jednak jest to, że bodajże przy zajętości partycji “hassos-data” powyżej 90% HA się burzy, że ma mało miejsca, wyświetlając permanentne powiadomienie.
Przy 70GB 10% to 7GB - tego się nie da wyprodukować w niezauważony sposób w jedną chwilę…

Jest jak najbardziej bo to robiłem swego czasu ale…już nie mam PROXMOXA.

Można powiększyć pool ale trzeba mieć z czego.

Lub podpiąć “na chwilę” inny dysk i jego użyć.

Przypominam że “dzięki” zatkaniu się na PROXMOXIE właśnie zrezygnowałem z niego bo to u mnie trwało raptem 12 h tylko i nara.

A pamiętasz co było źródłem takiego “napuchnięcia” danych?

Wrzucam kilka screenów. Zwiększyłem dysk do 93 GB ale nie wiem jak zwiększyć teraz local-lvm który ma max 70 GB.
Samba nie wstaje, mysiałem o podpięciu gdzies za zewnątrz dysku tylko nie wiem pod jaki system windows nie widz.
Mam grafane i trochę tam szło i zabrakło czasu na wyczyszczenie :frowning: :smiling_face_with_tear:

Wpierw zrób sobie kopie tego obrazu i przekopiuj gdzieś poza PROXMOX
O ile da się odczytać LVM i nie jest to szyfrowane to jakiś linux (Live CD) z obsługą montowania tego typu obrazów.
https://forum.proxmox.com/threads/edit-raw-files-without-starting-the-vm.4562/
https://libguestfs.org/

W mojej konfiguracja na dębianie położenie bazy dla grafana to :


Rozumiem twój BÓL :frowning:

… szkoda gadac, zwiększyłem dysk do 120 gb i tak nie odpalil bo lvm zaczymało się na 70 GB

W moim przypadku niestety nie i nie chciało mi się drążyć tematu skoro znalazłem rozwiązanie.

Bo zabierasz się nie od tej strony. Nie masz zwiększać dysku a masz zwiększyć partycje. Da się bo to robiłem jak mi się zatkało i zwiększyłem o drugi dysk.
Program do grzebania po dysku PROXMOXA to WinSCP z Windowsa.

Jak zwiększyć zatem partycje na chwilę… chcę sobie zrobić aktualną kopię bo na google mam z 22.02 a od tego czasu kilka tematów doszło.
A drugie pytanie na czym zainstalowałeś HA jeśli nie Proxmox , ewntualnie z jakich materialów korzystałeś. Mój Ha stoi na DELL 9020 mini ( i5 5 ger, 8GB pamieci i 120 GB SSD).

XD. I3 8 GB RAM , 120 GB SSD instalacja tzw Bare-Metal czyli fizycznie sam HA na tym komputerze.
Znajdź drugi wolny dysk , ściągnij z niego partycje ( nie ma ich mieć ) , podłącz do drugiego kontrolera , uruchom , zatrzymaj - wyłącz startowanie HA , zaloguj sie do konsoli i tu ZAPOMNIJ o czymś takim jak Windows i jego partycje.
Odszukaj w Wujku Google jak się zakłada i rozszerza partycje LVM ( a uwierz mi robi się to banalnie prosto ) bo rozszerzysz o drugi dysk partycje LVM na którym siedzi HA. Wtedy wystartujesz HA i będziesz mógł grzebać do woli.

JEŻELI nie potrzebujesz na jednej maszynie wirtualizacji to WYWAL PROXMOXA w diabły.

Edit:

@artur Mam Do Ciebie bardzo gorącą Prośbę…
Ponieważ Wujek Google wyżej pozycjonuje Blog Hej i “herezje” tam zawarte napisz DUŻYMI LITERAMI że JEŻELI NIE POTRZEBUJEMY WIRTUALIZACJI to HA instalujemy natywnie.

Podłączyłem dodatkowy dysk przez usb dodałem go do proxmox ale za cholere nie umiem zwiększyć poprzez to lvm… Dziś potrzebuje HA bo jade na ganicje a żona mówi że chce wiedzieć gdzie jestem

Podłącz poprzez port SATA a nie USB

niestety mam tylko Dell9020 ,

Ja tego tak nie robiłem ale powinno się udać ale robisz to na zasadzie raz aby uruchomić , potem ciupasem pełna kopia. jak masz dzisiaj wyjeżdżać to możesz mieć krucho z czasem - robota na 2h w zależności jak skumasz zagadnienie bo wyłączenie kompa to kaplica ( można to utrwalić ale wpis do fstab).

NIE ZALECAM takich prac po presją czasu.

Robisz to w konsoli poleceń ( żaden interfejs graficzny ) czyli najlepiej poprzez Putty.

poddaje sie… przy instalacji nowej istalacji all proxmox i ha błąd przy uruchomienu virtulanej maszyny