Listwa Wi-fi do akwarium

Czy zapisujesz harmonogram?

Gniazdko zostało zaprogramowane do współpracy z bramką AI-Speacker więc domyślnie ma włączoną komunikację MQTT i próbuje się łączyć do niej. Bramka, to taki serwerek z HA i paroma dodatkami z Androidem na plaftormie ARM (TV BOX).
Możesz przejść do zakładki Inne konfiguracje:

I wyłączyć, na razie MQTT:

Tak zapisuje harmonogram, ale mialem odznaczone to:


Po zaznaczeniu tego harmonogram zostaje ale po wyciagnieciu S26 z gniazdka nadal nie załączył się samoczynnie pomimo że powinien chodzic od kilku minut. Ustawilem więc kolejne zalaczenie na np. 18:30 a wyciągnąłem S26 z gniazdka o 18:29 i nadal sie nie zalaczyl chociaz z przegladarki moge normalnie go zalaczyc przyciskiem ON

A masz w tej sieci WiFi dostęp do internetu?
Gniazdko po reboocie (odłączeniu go od zasilania i ponownym podpięciu) MUSI skądś pobrać informacje o tym która jest teraz godzina - bez tego harmonogram nie może działać.
Daj mu więcej czasu niż minutę (po odpięciu i podpięciu do zasilania) jeśli masz niezbyt stabilną sieć (a w szczególności dostęp do internetu).

Poweronstate ustawiłem na 3 tak jak było, a rzecz była w tym że nie miałem zaznaczone Powtarzaj. I teraz pracuje wg harmonogramu po odcięciu zasilania.

Oglądając wklejony tutaj tutorial na youtube dowiedziałem się że powinienem jeszcze wprowadzić współrzędne swoje dla TimeZone, ale w konsoli widzę że jest dobry czas. Dla jakich to jest potrzeb? Wprowadzania godziny wschodu i zachodu słońca?
To sekundowe sterowanie będę miał dopiero w HA?

To gniazdko S26 ma sterowanie głosem. Ktoś wie jak to sie używa? To dziala tylko w tej aplikacji AIS Dom? Czy gniazdko ma wbudowany mikrofon? Bo jeśli to dziala tylko w smartfonie w otwartej aplikacji AIS to trochę bez sensu skoro szybciej mi będzie wcisnąć palcem na ON czy OFF skoro już mam fona w ręku, niż powiedzieć “wyłącz światło”.

To gniazdko nie ma sterowania głosem (ani żadne inne) - mylnie zinterpretowałeś to co czytasz - to jest funkcja bramki AIS (jak i wielu innych bramek z asystentami głosowymi).

Aha czyli bramka jako osobne urządzenie, a jaki z reguły ma zasięg nasłuchu taka bramka? Jedna bramka na jeden pokoj, czy to musi być w pobliżu sterowanego urządzenia?

  1. Ta bramka bazuje na HA + kilku autorskich technologiach (sprzętowo ich wypusty to odpowiednio zmodyfikowane androidowe tv-boxy), nie wnikałem za głęboko, bo zanim się pojawili na horyzoncie byłem już ukierunkowany na inne rozwiązania.
    Podobną funkcjonalność można prawdopodobnie uzyskać również na bazie HA, ale nie byłem, nie jestem i raczej nie będę fanem asystentów głosowych i póki przetwarzanie nie będzie lokalne, nawet nie jestem skłonny myśleć o takim rozwiązaniu, od razu uprzedzę kolejne pytanie - jest to (z przetwarzaniem lokalnym) do zbudowania z wykorzystaniem rozwiązań open-source już nawet dzisiaj, ale nie czuję się na siłach.

  2. Nie używam, to nie wiem, ale są tu użytkownicy, to może odpowiedzą? Forum AIS, które sugerowałem do poczytania nie dalej jak wczoraj zapewne zawiera więcej na ten temat.

  3. Nie wiem, ale jakoś sobie nie wyobrażam więcej niż jednej bramki (funkcjonalnie AIS to jest HA + asystent głosowy), cykl wydawniczy zmodyfikowanego HA zaembedowanego w AIS jest spóźniony o jakiś 3 miesiące względem czystego HA (przy czym HA wychodzi w cyklu miesięcznym, no mniej-więcej, bo wydań póki co jest planowanych 11 na rok, natomiast AIS ma bodajże 4 aktualizacje na rok).

  4. Nie musi być w pobliżu sterowanego urządzenia - popracuj nad ogarnięciem sieci, bo to jest kluczowe w taniej i prostej automatyce domowej.
    Naprawdę mamy czasy, że urządzenia są w stanie komunikować się ze sobą (nawet się nie widząc :stuck_out_tongue_winking_eye: ).

  5. Gdybyś się zdecydował na AIS to chętnie odkupię tego NUCa - jak do tej pory nie miałem się okazji pobawić urządzeniem z wbudowanym eMMC w charakterze “bazy sprzętowej” pod HA (a jedyny sprzęt tego typu jaki miałem w ręce to były jakieś szajskie netbooki, których raczej nie widzę w takim zastosowaniu).

  6. Znowu zjeżdżamy z tematu, nie bój się tworzyć nowych wątków, gdy czujesz że rodzi się nowy temat.
    To co udało mi się stąd wykroić wkleiłem do istniejącego wątku, który najbardziej pasował, ale takie porządki zajmują naprawdę sporo czasu, daj nam szansę na życie - więcej czytaj, a mniej pytaj :stuck_out_tongue: (zastanów się ile razy znalazłeś już gdzieś istniejącą odpowiedź zanim ktoś znalazł czas by odpowiedzieć na pytanie, na które już znałeś odpowiedź?)

NUC nie dotarł na czas, to nie była jednak weekendowa paczka inpost pomimo że wysłana dość wczesnie. Czyli mam założyć osobny wątek odnośnie zakładania HA pod mojego NUCa czy podpiąć się do innego?

Czy sądzisz, że jest to aż tak zależne od modelu, że wymaga osobnego wątku?

A wątek gdzie możesz wrzucić screenshoty z BIOSa

Czy te GPIO tez musze wypełnić? I skad znalezc i informacje co wybrac? Probowalem czytac ba stronie Tamsota ale dla mnie to jakas czarna magia, diody, przekazniki. Nie jestem informatykiem ani programistą

W menu Konfiguracja > Inne konfiguracje > “Szablon” wklej ten kod z czarnego pola ze strony Zaznacz Aktywuj i zapisz. Gniazdko powinno Ci się ustawić i te pola wypełnią prawidłowo.

W nazwę mam to wkleić? Widze ze poniżej w “Na bazie” moge wybrać Sonoff S2x i sie pola uzupełniają

Też nie jestem informatykiem ani w szczególności programistą, ale staram się czytać dokumentacje

A co robisz z tym gniazdkiem?
Bo zapewne tu akurat fabrycznie miałeś wszystko dobrze ustawione (jeśli to było gniazdko AIS S26) trzeba było nie grzebać albo zrobić screenshoty przed grzebaniem, jeśli nie wiesz gdzie można znaleźć pasujące ustawienia.

Pytałeś parę dni temu po co są opisane te dodatkowe piny na płytce modułu - tu właśnie możesz je wykorzystać dolutowując jakieś swoje dodatkowe “flaki” wewnątrz gniazdka.

Jak dla mnie tego typu modyfikacje są mocno dyskusyjne (ze względu na obecność napięcia sieciowego wewnątrz), ale jeśli masz świadomość co robisz:

oczywiście poniższy Vindriktning to tylko przykład (ale przy cenie 40zł jest to naprawdę ciekawy gadżet, z tym że akurat to urządzenie można przerobić sensowniej niż podpinając do elektroniki gniazdka - daje się w nim upchnąć jakiś mały moduł prototypowy bazujący na ESP np. ESP-01 albo Wemos D1 mini).

W przypadku akwarium te piny możesz wykorzystać np. do podpięcia sond temperatury (dość dowolnych, ale do akwarium chyba najbardziej się nadają DS18B20 w postaci sondy hermetycznej), jakkolwiek ze względu na obecność wody, a w gniazdku 230V~ uważam to za jeszcze bardziej kontrowersyjny pomysł (moim zdaniem do takich celów znacznie bezpieczniej jest użyć modułów prototypowych zasilanych już “na dzień dobry” niskim napięciem - wtedy na “obszarze DIY” nie ma zagrożenia porażeniem, a odpowiednie zasilacze i tak fabrycznie mają obowiązkowo tzw. podwójną izolację.

Ja jeszcze nic nie grzebalem ani nie ustawialem, wszystko bylo wystawione jako “brak” lub "użytkownik ". A jesli chodzi o grzebanie wewnątrz to ciekawa propozycja

imageimage
I tam wklej szablon ze strony.

A nie to spoko - w takim razie gniazdko po prostu działa (z tego co wiem AIS sprzedaje wstępnie skonfigurowane).

Dzis doszla do mnie kolejna listwa AOFO C730, wysłana do jednego sprzedawcy na allegro, który wgral mi tasmote 11.1.0. Ustawilem harmonogram na kilka urządzeń i coś nie do końca zagrało bo jedna lampka sie nie wyłączyła. Jutro sprawdze jeszcze raz, może przypadek. Czy nowa tasmota ma jakieś wady w takiej postaci? S26 jest na 9.5.0 i poki co chodzi ok.

Domyślam się że nie można zmienić nazw tych przekaźników z cyfr na swoje własne?


Dobrze że ci wgrał Tasmotę 11.x.x będziesz miał mniej problemu z upgrade do nowszej wersji. Nowa wersja Tasmoty działa bez problemu z nowym HomeAsistant starsze nie działają.

1 polubienie

Po co te straszenie :grin:, używam HA 2022.4.7, Tasmota 8.2.0 na gniazdku SP111, integracja po MQTT i wszystko działa i będzie działać prawidłowo.

1 polubienie

Super to się chwali bo mnie przestało po upgrade mqtt i HA musiałem zrobić zgodnie z instrukcja w nowym mqtt. W nowszej wersji Tasmoty jest poprawiona komunikacja i starsza wersja tasmoty z nowym mqtt nie działa przynajmniej u mnie.
Zresztą po to jest upgrade do nowej wersji żeby miec lepsze i stabilniejsze funkcjonalności